Poznávací zájezdy do Uzbekistánu

Nechte se unést dědictvím dávných říší na Hedvábné stezce. Ráj pro milovníky historie, islámské architektury a družby s přátelskými lidmi.

  • bohaté kulturní dědictví z dob Hedvábné stezky - skvosty světové architektury, jako gigantické mešity, madrásy, karavanseráje, historická města, rušné bazary
  • okázalá moderní architektura z post-sovětského soupeření středoasijských megalomanských vládců
  • zářící úsměvy uzbeckých lidí, kteří mají velmi vřelý vztah k našemu národu
  • v Uzbekistánu se domluvíte v podstatě česky
  • velice bezpečná země pro cestování
  • inspirativně volnější přístup k islámu
  • poučné dopady ruské kolonizace
  • 5  záznamů na seznamu dědictví UNESCO
  • spousta nádherných uzbeckých rukodělných výrobků - od hedvábí po keramiku
  • země není ještě zasažena masovým turismem, ale raději její návštěvu neodkládejte...
  • nezvyklé nové chuti uzbecké kuchyně ze svěžích surovin

Uzbekistán - základní informace

Uzbekistán, oficiálně nazývaný Republika Uzbekistán (uzbecky O‘zbekiston Respublikasi) je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou Afghánistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Turkmenistán. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik Sovětského svazu. V roce 1991 získal nezávislost při jeho rozpadu.

Uzbekistánje nejlidnatější zemí střední Asie s 33 miliony obyvateli a po Ruské SFSR a Ukrajinské SSR byl třetí nejlidnatější sovětskou republikou. Počet obyvatel rychle stoupá: třetina obyvatel Uzbekistánu je ve věku pod 14 let.

Převážnou část populace tvoří Uzbekové s 80 %. Dalšími etnickými skupinami jsou Rusové (5,5 %), Tádžikové (5 %), Kazaši (3 %), Karakalpakové (2,5 %), Tataři (1,5 %) a další.

Hlavní město se jmenuje Taškent. Uzbekistán se rozkádá na území 447 400 km². Nejvyšší bod Beštor se nachází v nadmořské výšce 4 301 m.n.m. Jazyky, kterými zde hovoří, jsou: uzbečtina, ruština, tadžiščtina. Náboženství: jsou zde zejména muslimové 88 % a pravoslavní 9 %.

Historie Uzbekistánu

Historie Uzbekistánu je spjata s Perskou říší. V 6. století zde vznikl turkinský kaganát a v 8. století sem vpadli Arabové, kteří přinesli islám, země tak byla násilně islamizována. V letech 1219-1220 vpadl do Uzbekistánu Čingischán. Za jeho působení zde bylo vyvražděno mnoho místních obyvatel. Uzbekistán je odvozen od Chána Oz Bega, vládl zemi v letech 1313-1340. Díky obchodu začala země ve 14. století vzkvétat. Centrem se stal známý Samarkand. Kočovní Uzbekové začali do země přicházet v 16. století. Vytvořili několik chanátů a začali mezi sebou válčit.


Ruská nadvláda Uzbekistánu

V 60. letech 19. století zaútočilo na chanáty carské Rusko a podmanilo si celou zemi. Uzbekistán se stal součástí bolševického Ruska po první světové válce. V roce 1924 byla vyhlášena Uzbecká sovětská socialistická republika. Žije zde 60 etnických skupin a celé období sovětské nadvlády je spojeno s etnickými konflikty v zemi. SSSR využíval Uzbekistán hlavně jako zdroj bavlny.

Nezávislost Uzbekistánu

V roce 1991 vyhlásil Uzbekistán nezávislost. Hned po vzniku se stal členem Společenství nezávislých států. Islam Karimov stanul do čela republiky. Volby, které ho do křesla vynesly, byly označeny za nedemokratické. Karimov podporoval protiruské nálady v zemi. V zemi vypukly etnické nepokoje a Uzbekistán opustilo na 2 milióny Rusů.

Současnost

Země se postupem času stala útočištěm islámských radikálů. Radikálové se pokusili spáchat atentát na prezidenta Karimova, ale ten atentát přežil. V roce byl Karimov opět zvolen za prezidenta ve volbách, které byly znovu označeny za zfalšované a nedemokratické. Uzbekistán se po 11. září 2001 přidal na stranu spojenců a při vpádu do Talibanem ovládaného Afgánistánu poskytl své území vojsku USA.

V současné době je již autokrat Islam Karimov po smrti a země se snad pomalu stáčí směrem ke svobodnějším zítřkům.

Vzhledem k historii Uzbekistánu a zkušenostem jeho národů je ale demokratický model zatím nepoužitelný a pravděpodobně by vedl k ještě větší destabilizaci celého regionu.

Pro turisty je v Uzbekistánu velmi bezpečno. Podmínkou je samozřejmě mít v pořádku všechny formality a nestrkat nos do politiky.

V květnu jsme strávili jeden týden v Uzbekistánu a druhý v Kyrgyzstánu. Byly to vlastně dvě dovolené, každý týden úplně jiný, s jinými zážitky. Jednak nádherný, barevný a překvapivě čistý Uzbekistán s bohatou historií a příjemnými lidmi, byl hlavně o památkách. Pro nás bylo překvapivé, na jak vysoké úrovni byla v této oblasti vzdělanost už v dávné historii. Také nás potěšilo výborné a levné víno stejně tak příjemná jízda rychlovlakem do Samarkandu, kdy rychlost soupravy dosahovala až 229 km/h. Vzhledem k tomu, že v květnu už tady teploty dosahovaly 36°C, tak jsme se těšili na další týden v horách. Kyrgyzstán má nádherné hory a je zde málo turistů. Přejezd podél soustavy přehrad na řece Naryn a kolem přehrady Toktogul s tyrkysově modrou vodou a dál kaňonem divoké řeky Čičkan až do údolí Suusamyr se zelenými pláněmi s jurtami jsme nazvali nejkrásnější trasou, co jsme kdy ve světě jeli. Skvěle byl zorganizovaný i dvoudenní trek.
Oceňujeme profesionální přístup Petra Štětiny, který je vždy pozitivně naladěn, má rozsáhlé znalosti o navštívených zemích a vše dobře připravené. Zájezd můžeme vřele doporučit!

Pokud ve výběru dovolené v první řadě vyžadujete all inclusive, animační program a hodiny vodní zumby, tak raději nečtěte dál. Ale pokud vás láká divoká příroda, drsní ale přátelští lidé, dechberoucí hory a jezera, tak Tádžikistán a Fanské hory jsou to pravé. Na to, že nepotkáte za celé hodiny a dny žádného turistu si lehce zvyknete, co mě vždy uvedlo v úžas byla pohostinnost místních pastevců, nomádů. V porovnání s námi vlastně nemají nic, ale přesto nám s úsměvem nabízeli svoje jídlo. A vůbec už nevadilo, že místní stále považují Českou republiku za bývalý stát Sovětského svazu :) Krajina, že tady mohli natáčet Pána prstenů a Avatara, skvělé jídlo a pětihvězdičkový průvodce Petr, který dovedl zareagovat i na nenadálou změnu v programu díky neschůdnosti horského průsmyku. A tak tam byl i ten adrealin :) Fanské hory navždy v srdci!
howgh
džinrixch

Letos jsem s Good Places vyrazila do Tadžikistánu (Fánské hory). Když je dost času, ráda jezdím sama, ale když se člověk musí vmáčknout do cca 2 týdnů, tak to chce plánovat dopředu...a na Petra je vždy spoleh, že to vymyslí tak, aby sme čas využili na maximum:) Od záčátku do konce to byl super zážitek...většina party se již znala z nepálského treku, nový účastníci skvěle zapadli:) Organizace opět na jedničku s *. Naplánovaná trasa místama trochu makačka, ale rozhodně to stálo za to. Počasí nám přálo až moc (každý den přes 30 stupňů). A co oceňuji nad rámec standardní cestovky je, že sme mohli kybycovat do programu:) Takže finální zájezd byl skvělá kombinace chození po horách, poznávání místních kultur a dávné historie, který Petr ještě vyšperkoval spoustou autentických zážitků. Děkuji ještě jednou a již teď se těším na další cestu!!!

Zájezdy do Uzbekistánu

Fotky z našich cest po Uzbekistánu

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

  • maximálně 4 e-maily ročně
  • e-mail nikomu nepředáme
  • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů