Reference - řekli o nás

Průvodce: Šimon Lehovec
Zájezd do Iránu s názvem Toulky historií Persie o prázdninách 2019 splnil naše očekávání a Irán nás opravdu nadchl. Jediné, co bylo "nadstandardní" bylo teplo, ale s tím jsme se vzhledem k termínu zájezdu (o prázdninách) smířili. Také nás příjemně překvapila ta část trasy, která byla kolem Kaspického moře, kde jsme viděli množství lesů, které jsme si po "pouštní části" zájezdu nedovedli ani představit.

Uzbekistán na mě působil jako zvláštní směs orientu a sovětské éry. Pro mě dost zajímavá zkušenost. Na jedné straně pohádkové mešity s tyrkysovými kopulemi a na straně druhé paneláky s nápisy v azbuce. Ale jak jsme se přesouvali z Taškentu dál, zdržovali jsme se více v historických částech měst, kde ubývalo socialismu a přibývalo pohádky s vrcholem v Chivě. Památky jsou tu úžasné a stojí určitě za vidění. Náš průvodce Petr Štětina dokázal barvitě vylíčit historii i současnost a představit nám místní svět. Vždy se nám plně věnoval, snažil se vyjít vstříc a bylo znát, že svou práci dělá od srdce. Navíc je hodně komunikativní, dá se do řeči s místními a člověka tak nějak vtáhne do děje. Lidé jsou tu moc fajn a rádi si povídají. Kyrgyzské horské louky byly plné květin a koní, paráda. I stádo jaků jsme viděli. Když jsme měli spát u nomádů, našel pro nás jurtu dle našeho přání – dál od silnice, v překrásném údolí, jako bychom strávili odpoledne a noc v prvotřídním prospektu cestovky. Celkově vše vyšlo parádně, za mě velká spokojenost a určitě se na Good Places zase obrátím.

Vše na cestě Íránem klaplo na jedničku /i ta výjimka s výpadkem cesty nočním vlakem potvrdila toto pravidlo/, perfektní organizace, žádné ztrátové časy, vše v klidu a beze spěchu, hluboké znalosti historie i současnosti, poznávání bylo perfektně vyladěné a skloubené, dost historie s pamětihodnostmi i tak akorát přírody, zkušeným i začínajícím cestovatelům Írán vřele doporučuji. Průvodce Petr si rychle získal přízeň mou i ostatních, neboť je přátelský, pozorný, znalý historie i současnosti /nejen/ Íránu, nesmírně taktní, tolerantní, s nadhledem, připravený kdykoliv splnit jakékoliv přání kteréhokoliv účastníka zájezdu, miluje Írán a on miluje jej, navíc je vtipný, drží slovo a plní sliby /po mé ztrátě paměťové karty s fotkami z poloviny zájezdu poslal do týdne své fota a ještě se snažil ztracenou kartu někde v Persepolis objevit/, Petra bych adoptovala.

V červenci 2017 jsem navštívila Kolumbii se zájezdem Kolumbijský koktejl průvodcovaným Petrem Štětinou. Zájezd byl opravdu pestrý jako karibský koktejl, bohatý na zážitky, různá přírodní prostředí, kultury atd., všech růzností bylo nečekaně mnoho. Vše bylo dobře zorganizované a klaplo na jedničku. Petr se k nám klientům choval velmi přátelsky a vstřícně, stejně tak k místním lidem, což velmi oceňuji. Dokázal navodit domácí atmosféru, měla jsem pocit, jako bych cestovala spíš s partou kamarádů. Největší pecka pro mě bylo Karibské pobřeží, když jsme od panenské pláže, kde jsme strávili odpoledne a noc, stoupali tropickou džunglí k pueblitu a za námi se mezi skalami vynořily drobné indiánky v bílém, měla jsem pocit, že jsem se ocitla ve filmu o Indianu Jonesovi. Stejně tak je nezapomenutelná noc v hamakách u pouštních indiánů. Jediné, co bych vynechala, je návštěva solné katedrály hned na začátku zájezdu, ač je to známé, nestojí to za to, a strávila bych více času třeba ve Villa de Leyva, která byla kouzelná stejně jako její okolí, které by stálo za prozkoumání. I tak to byla skvělá cesta se všemi pozitivy. Vřele doporučuji.

Musím říct, že popis zájezdu o Íránu dokonale sedí. Opravdu jsem měla pocit, že listuji dobrodružnou knihou o Persii. Navštívená města jsou architektonické skvosty, výlet do pohádky Tisíci a jedné noci, Íránci neskutečně přátelští a milí. A ačkoliv jsem zvyklá na určité nepohodlí na cestách, sem tam špínu a levnější stravu, tady jsem si užila pravý opak a patřilo to k tomu. Bylo to fantastické. Bydleli jsme v překrásných hotýlcích dokonale dotvářejících atmosféru zájezdu, stejně tak obědy a večeře strávené (pro zájemce) na orientálních váledlech restaurací v tradičních domech s vynikajícími místními pokrmy, které naši peněženku rozhodně nezruinovali, dotvářely to kouzlo. Užila jsem si každou minutu zájezdu. Náš průvodce Petr toho ví o perské historii i současnosti opravdu hodně, stejně jako o Íránu a Íráncích, zásoboval nás fakty, podával je s osobitým kouzlem. Každou nepříjemnost, ale bylo jich pomálu, vyřešil s úsměvem. Když byl plný noční vlak, koupil letenky, místo aby nás nacpal do nočního autobusu, kterým jsme již jednu cestu v rámci programu absolvovali. Navíc ovládá farsí, což významně zjednodušuje jakoukoliv domluvu, když kdokoliv z nás cokoliv potřeboval. Slyšela jsem o Íránu jen samé pěkné věci, než jsem jela, ale výsledek daleko předčil mé očekávání. Je to krásná a pro turisty bezpečná země, kterou rozhodně stojí za to navštívit.

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

  • maximálně 4 e-maily ročně
  • e-mail nikomu nepředáme
  • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů