Uzbekistán a Kyrgyzstán

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Jedinečná možnost poznat zásadní místa Hedvábné stezky a pokochat se nádhernou alpinskou krajinou Kyrgyzstánu. A vyspat se alespoň jednou v jurtě!

Štědré dávkování zážitků na cestě Střední Asií. Váš úžas bude zdravě stoupat: začneme kulturní aklimatizací na bazaru a rozmáchlých bulvárech Taškentu, kde se již zesnulý diktátor Islam Karimov rozhodně nedržel při zemi a vybudoval stavby, které svojí okázalostí mohly směle soupeřit s ostatními středoasijskými megalomany.
Pečlivě zrekonstruované památky mají sloužit také k vybudování národní hrdosti a identity znovunarozeného uzbeckého národa, což zjistíte i při prohlídce legendárního Samarkandu.
Ze školy si patrně vybavíte i Bucharu, ale žádný zeměpisář vám nemohl vylíčit její krásu a atmosféru náměstíček, kde si u fontánky můžete přisednout k veselým uzbeckým chlapíkům a u čaje poklábosit i tom, jak se žilo dříve a nyní.
Při toulkách starým městem Chivy si uvědomíte, proč se mu říká největší živoucí muzeum pod širým nebem. Ve spleti romantických uliček, paláců, mešit a madrás žijí lidé dál svůj běžný uzbecký život - grilují na ulici před domem, děti hrají fotbal a prohánějí se na kole a staříci se šourají do mešity na modlitbu.
Po zážitcích z vyprahlé pouště Kyzylkum bude jako balzám průjezd západním Kyrgyzstánem, kde se na zelených kopcích pasou koně kolem nomádských jurt a v pozadí se tyčí zasněžené štíty Tian-Šanu a Pamíru. Budete moci zakusit kouzlo kyrgyzského života při několika jednoduchých trecích, při nichž snad zahlédneme i sedmitisícovku Pik Lenina a ledovcová jezera, a při spaní v jurtě nebo s miskou štiplavého kumysu u kyrgyzské rodiny.

Termíny a ceny

Termín Cena
pátek
16.5.2025
neděle
1.6.2025
uzavřený
cena bez letenky
garantovaný odjezd
41 990 Kč
Poptat
sobota
30.8.2025
pondělí
15.9.2025
otevřený
cena bez letenky
garantovaný odjezd
41 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

  • Ubytování v penzionech ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, 1x v jurtě, 2 x u rodiny,
  • snídaně v ubytování,
  • vnitrostátní přelet,
  • dopravu najatými minibusy, linkovými busy, vlakem, taxi,
  • českého průvodce,
  • místního průvodce dle potřeby,
  • 1x noční přejezd lůžkovým vlakem, pokud bude spoj zprovozněn,
  • pojištění CK pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje:

  • Mezinárodní letenku - cca 8-13 tis.
  • stravu kromě snídaní,
  • vstupné (cca 100 USD),
  • cestovní pojištění,
  • spropitné,
  • víza nejsou, což se však může kdykoliv změnit.
Počet dní
17
Kód zájezdu
UAK4
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
2
Destinace
Uzbekistán , Kyrgyzstán

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy.

Odlet z Prahy.


Den 2 Taškent

Přílet do Taškentu. Prohlídka prohlídka města - památník Nezávislosti, jízda metrem na Čorsu bazar, medresa Kukeldaš, historický komplex Chast Imam, příp. návštěva Timurova muzea.


Kam se podíváme:

Den 3 Samarkand

Ranní přejezd cca 2h vlakem do legendární perly světové architektury - Samarkandu (UNSECO). Velkolepé náměstí Registán se třemi madresami, obrovská mešita Bibi Chánum, komplex mauzoleí Šahi Zinda, mauzoleum Gúry Emír, Ulughbekova observatoř, ruiny starověkého Samarkandu - Afrosiyab s muzeem, atd.


Kam se podíváme:

Den 4 Samarkand - Malik - Buchara

Dokončení kochání Samarkandem, přejezd do Buchary, cestou karavanseráj Malik a skalní kresby z doby bronzové v Sarmyš Saj.

Kam se podíváme:

Den 5 Buchara.

Prohlídka Buchary  Světové dědictví UNESCO - pevnost Arg, náměstí Kalján s tyrkysovými kupolemi mešity a medresy Mir-i Arab, židovská čtvrť, mauzoleum Ismaila Samáního, mešita Maghoki Attar a malebná medresa Čár Minár, dílny řemeslníků ve starých karavanserájích, možnost návštěvy folklorního představení.


Kam se podíváme:

Den 6 Buchara - Chiva.

Ranní toulky starým městem Buchary, přejezd pouští Kyzylkum a podél řeky Amudarji do Urgenče a dále do pohádkové Chivy. V případě zprovoznění vlakového spojení bude tento přejezd nočním vlakem.


Kam se podíváme:

Den 7 Prohlídka Chivy.

Prohlídka Chivy, bývalého centra obchodu s otroky - historické jádro města Ičan Kala Světové dědictví UNESCO, pevnost Kuchna Ark, Páteční mešita, medresy s majolikovou výzdobou, mauzoleum Pahlavona Muhammada, vyhlídka z minaretu Islama Chodži.


Kam se podíváme:

Den 8 Přelet z Nukusu do Taškentu. Oš.

Přelet z do Taškentu a dále do Kyrgyzstánu, přejezd do města Oš přes obilnici střední Asie - Ferganskou dolinu. Podle času návštěva vyhlášeného ošského bazaru.

Kam se podíváme:

Den 9 až 10 Dvoudenní trek v Pamir Alay

Úžasný trek kolem tyrkysových jezer a ledovců, s výhledy na Pik Lenin (7135 m.n.m.) přes sedlo 4200 m.n.m. Přespíme u místních pastevců.

Místo treku možnost individuálního odpočinku, toulek trhem a výstupu na poutní místo nad městem - Šalamounovu horu.

Den 11 Uzgen . Horská vesnička Arslanbob.

Přejezd do kyrgyzského Švýcarska - horské vesničky Arslanbob, cestou zastávka v Uzgen u minaretu z 11. století. Odpolední výlet k vodopádu a vyhlídku na největší ořešákový les na světě.


Den 12 Jezero Toktogul, údolí Suusamyr.

Celodení přejezd s mnoha zastávkami fotogenickým okolím jezera Toktogul, kaňonem divoké řeky Čičkan do průsmyku Ala-Bel (3180 m.n.m), sjedeme do zeleného údolí Suusamyr se zasněženými štíty centrálního Tian-Šanu v pozadí a přenocujeme v jurtě u nomádů, kteří mají tuto oblast v oblibě.

Den 13 Přejezd a prohlídka Biškeku.

Panoramatickou silnicí a tunelem skrz sedlo Töö Ashuu (3200m.n.m.) do hlavního města Kyrgyzstánu, Biškeku, ubytování v hotelu. Večerní rozloučení v okolí náměstí vítězství a Ala-Atoo se svítící pseudo-Křižíkovou fontánou.


Kam se podíváme:

Den 14 Věž Burana, kaňon Konorček, k jezeru Issyk Kul.

Přejezd 180km ke "kyrgyzskému moři" Issyk Kul, ubytování na jeho západním cípu. Cestou zastávka u věže Burana (minaret) poblíž města Tokmok, procházky v kaňonech Konorček a příp. Kok-Moinok.

Kam se podíváme:

Den 15 Trekking v okolí jezera Issyk Kul.

Jednodenní výšlap na hory s výhledy na zasněžené vrcholky a jezero Issyk Kul.

Kam se podíváme:

Den 16 Koupání v Issyk Kul, návrat do Biškeku.

Možnost koupání v jezeře, návrat do Biškeku. Podle času návštěva dalších přírodních zajímavostí po cestě.

Kam se podíváme:

Den 17 Odlet do Prahy.

Odlet do Prahy.


Kam se podíváme:

Ohlasy cestovatelů

V květnu jsme strávili jeden týden v Uzbekistánu a druhý v Kyrgyzstánu. Byly to vlastně dvě dovolené, každý týden úplně jiný, s jinými zážitky. Jednak nádherný, barevný a překvapivě čistý Uzbekistán s bohatou historií a příjemnými lidmi, byl hlavně o památkách. Pro nás bylo překvapivé, na jak vysoké úrovni byla v této oblasti vzdělanost už v dávné historii. Také nás potěšilo výborné a levné víno stejně tak příjemná jízda rychlovlakem do Samarkandu, kdy rychlost soupravy dosahovala až 229 km/h. Vzhledem k tomu, že v květnu už tady teploty dosahovaly 36°C, tak jsme se těšili na další týden v horách. Kyrgyzstán má nádherné hory a je zde málo turistů. Přejezd podél soustavy přehrad na řece Naryn a kolem přehrady Toktogul s tyrkysově modrou vodou a dál kaňonem divoké řeky Čičkan až do údolí Suusamyr se zelenými pláněmi s jurtami jsme nazvali nejkrásnější trasou, co jsme kdy ve světě jeli. Skvěle byl zorganizovaný i dvoudenní trek.
Oceňujeme profesionální přístup Petra Štětiny, který je vždy pozitivně naladěn, má rozsáhlé znalosti o navštívených zemích a vše dobře připravené. Zájezd můžeme vřele doporučit!

Hanka, Dan, Jára a Michal

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

  • maximálně 4 e-maily ročně
  • e-mail nikomu nepředáme
  • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů