Fánské hory - Trekking v Tádžikistánu + Samarkand

Zájezd s českým průvodcem

Zasněžené vrcholy, horská jezera s úžasnými barvami od smaragdově zelené až po tmavě modrou a tyrkysovou, spirálovitě pokroucené borovice. Kopule hvězd nad námi, jalovcové háje, místní pilaf a domácí chléb. Nezapomenutelný trekking s možností vylezení na vrchol Energia (5100 m).

Fanské hory(česky běžně Fánky) se nacházejí na jihozápadě pohoří Pamir-Alai, převážně na území Tádžikistánu. Nejvyšší bod je Chimtarga(5487 m). Výrazným rysem této oblasti Fánských hor je mnoho malebných ledovcových jezer. Zážitkem bude i setkávání s místními charismatickými lidmi, potomky dávných jezdeckých kmenů - Sogdidů, ze kterých měli vítr i mocní Pešané.

Pokud máte více času, můžeme vám zorganizovat rozšíření s místními průvodce, např.:
• výlet kousek přes hranice do Uzbekistánu– klenot Hedvábné stezky- město Samarkand
• trek v severním Afghánistánu, odlehlém a relativně bezpečném Wakhanském koridoru, s místním průvodcem, uskutečnění podle aktuální situace v regionu.
• další týden trekkingu, např. k ledovci Fedčenko, krásy Pamíru, atd.
• výlet džípem po tzv. Pamir Highway do svérazného Gorno-Badakšanu, atd.

2019: Vzhledem k levnějším letenkám do Taškentu je možné v rámci této cesty navštívit také uzbecký Samarkand.

Termíny a ceny

Termín Cena
pátek
5.7.2019
sobota
20.7.2019
otevřený
garantovaný odjezd
32 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Plnou penzi na treku.
 • Doprovod oslíků nebo nosičů na batohy, vybavení a jídlo.
 • Českého průvodce, místního průvodce na trek (od 5 os.).
 • Dopravu jeepy, minibusy, taxi, MHD.
 • Ubytování v penzionech, na treku ve stanech a u místních.
 • Veškeré poplatky za trekking a národní parky, ekologickou daň.
 • Asistenci partnerské CK.
 • Pojištění CK pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • Letenku Praha- Dušanbe - Praha (8-13tis.).
 • Tádžické vízum 50 USD.
 • Cestovní pojištění.
 • Stravu mimo trek.
 • Půjčení stanu a tábornického vybavení.
 • Spropitné.
Počet dní
17
Kód zájezdu
TJK02
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
3
Destinace
Tádžikistán

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy

Odlet z Prahy.

Den 2 Přílet do Taškentu a přejezd do Samarkandu.

Přílet do Taškentu. Transfer na nádraží. Ranní přejezd cca 2h vlakem do legendární perly světové architektury - Samarkandu (UNSECO). Velkolepé náměstí Registán se třemi madrasami, obrovská mešita Bibi Chánum, komplex mauzoleí Šahi Zinda, atd.

Kam se podíváme:

Den 3 Přejezd jeepem Fánskými horami do vesnice Podrud

Přejezd na hranice, přechod do Tádžikistánu, přejezd do Pandžikentu a dále do vesnice Shing nebo Padrud. Přejezd jeepem jižními Fánskými horami k marguzorským jezerům na horské řece Shing, která jsou také nazývaná ,,sedm perel Tádžikistánu“. Každé z těchto sedmi horských jezer má svou charakteristickou barvu, mikroklima a bohatou flóru. Jen po cestě ve vesnici Podrud projdeme kolem 4 těchto jezer.

Den 4 Z Podrud k jezeru Hazorchashma

Ráno pobalíme věci na trek a přímo v Podrud se k nám připojí náš tým s oslíky. Dojdeme k sedmému jezeru Hazorchashma a na jeho břehu zakempujeme (2140 m.n.m.).

Den 5 Výstup Tovassangským průsmykem a soutěskou Danisher

Výstup do Tovassangskému průsmyku (3 450 m.n.m.), ze kterého se nám naskytne ohromující výhled na rokli Sarmat. Poobědváme u řeky Sarymat, projdeme nádhernými lesy až k loukám u hory Gardiš s ledovou čepicí. Pokračovat budeme soutěskou Danisher, která nás dovede do kempu, kde budeme nocovat (2400 m.n,m.).

Den 6 Přes řeky Archamaidon a Sarmat do kempu Duoba

Další část cesty povede lesní stezkou do malé vesničky Khomori Goitan. Ještě před tím přejdeme přes řeky Archamaidon a Sarmat. Cestou maximální kochání divokými sceneriemi. Dnes dojdemedo kempu Duoba (1870 m.n.m.) na soutoku řek Archamaidonu a Sarmat.

Den 7 Podél řeky Archamaidon do osady Zimtud

Dnešní cesta se vine podél řeky Archamaidon, kterou lemují stupňovité skalní svahy a zelené louky, až do vesnic Voru a Gaza, kde nás nejspíše vřele přivítají místní obyvatelé. Ubytujeme se v osadě Zimtud v místním penzionu.

Den 8 Přes průsmyk Ghuytan k táboru Artuč

Mírným stoupáním přejdeme přes průsmyk Ghuytan (3000 m.n.m.) a sestoupíme k jezeru Chukurak (2450 m). Po krátkém odpočinku u jezera, budeme asi hodinu a půl klesat k alpskému táboru Artuč, kde přenocujeme ve dvojlůžkových pokojích se sprchou. (2200 m.n.m.).

Den 9 Kulikalonská jezera, až k jezeru Bibidžanat

Po snídani vystoupáme k nádherným Kulikalonským jezerům, kde se můžeme vykoupat a po obědě dojdeme až k jezeru Bibidžanat (2800 m.n.m.), na jehož břehu přespíme ve stanech.

Den 10 Přes Alaudinský průsmyk k Alaudinskému jezeru

Ráno začneme výstupem přes Alaudinský průsmyk (3860 m.n.m.,) pod nejvyšší horou Fánských hor, Čimtargou (5489 m). Z průsmyku se naskytnou nezapomenutelné výhledy na jezera pod námi a vrcholky s ledovci. Sestoupíme k prvnímu Alaudinskému jezeru (2770 m.n.m.) a zde přespíme ve stanech. Můžeme navštívit místní pastevce koz a ovcí a koupit si od nich pivo.

Den 11 Jezera Piala a Mutnye, kolem vrcholů Energia, Zamok a Čimtarga

Vystoupáme přes les k tyrkysovému jezírku Piala a dále k jezeru Mutnye (3800 m.n.m.), které je obklopeno ledovci a vrcholy Energia (5120 m.n.m.), Zamok (5070 m.n.m.) a Čimtarga (5489 m.n.m.). V našem nejvyšším nocležišti můžeme obdivovat vzácné vysokohorské rostliny.

Den 12 Průsmyk Kaznok nebo Zamok, možná výstup na vrchol Pik Energia

Po výstupu s malým batohem do částečně zasněženého průsmyku Kaznok (4040 m.n.m.) nebo Zamok budeme odměněni úžasnými výhledy. Přespíme na stejném místě. Tento den se také můžeme pokusit o výstup na vrchol Pik Energia (5120 m.n.m.), kde budou patrně potřeba mačky a úvazky.

Den 13 až 14 Sestup do Alpenlager Vertical Alaudin

Sestup do horolezecké základny Alpenlager Vertical Alaudin, noc v ubytovně. V případě dobrých podmínek pokračujeme pěšky přes průsmyk Ark k jezeru Iskanderkul

Den 15 Sogdská vesnička Yaghnob v horách.

Přejezd do horské vesničky Yaghnob, kde ještě žijí potomci árijské větve kdysi mocných Sogdidů. Ubytování u rodiny,toulky po okolních kopcích.

Den 16 Přejezd do Samarkandu a Taškentu.

Přejezd do Samarkandu a dále do Taškentu. V noci odlet do Prahy. Prohlídka měst podle času.

Kam se podíváme:

Den 17 Přelet do Prahy

Přelet do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů