Fánské hory - Trekking v Tádžikistánu + Samarkand

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Zasněžené vrcholy, horská jezera s úžasnými barvami od smaragdově zelené až po tmavě modrou a tyrkysovou, spirálovitě pokroucené borovice. Kopule hvězd nad námi, jalovcové háje, místní pilaf a domácí chléb. Nezapomenutelný trekking ve Fánských horách.

Fanské hory(česky běžně zvané Fánky) se nacházejí na jihozápadě pohoří Pamir-Alai, převážně na území Tádžikistánu. Nejvyšší bod je Chimtarga(5487 m). Výrazným rysem této oblasti Fánských hor je mnoho malebných ledovcových jezer. Zážitkem bude i setkávání s místními charismatickými lidmi, potomky dávných jezdeckých kmenů - Sogdidů, ze kterých měli vítr i mocní Peršané.

Vzhledem k výhodnějším letenkám do uzbeckého Taškentu cestou navštívíme klenot Hedvábné stezky- město Samarkand.

Pokud máte více času, můžeme vám zorganizovat rozšíření s místními průvodce, např.:
• další týden trekkingu, např. k ledovci Fedčenko, krásy Pamíru, atd.
• výlet džípem po tzv. Pamir Highway do svérazného Gorno-Badakšanu, atd.

Termíny a ceny

Termín Cena
pátek
16.8.2024
neděle
1.9.2024
otevřený
38 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Plnou penzi na treku.
 • Doprovod oslíků nebo nosičů na batohy, vybavení a jídlo.
 • Českého průvodce, místního průvodce na trek (od 5 os.).
 • Dopravu jeepy, minibusy, taxi, MHD.
 • Ubytování v penzionech, na treku ve stanech.
 • Veškeré poplatky za trekking a národní parky, ekologickou daň.
 • Asistenci partnerské CK.
 • Pojištění CK pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • Letenku Praha - Taškent - Praha (8-15tis.).
 • Tádžické ani uzbecké vízum nyní není vyžadováno (2023)
 • Cestovní pojištění.
 • Stravu mimo trek.
 • Půjčení stanu a tábornického vybavení.
 • Spropitné.
Počet dní
17
Kód zájezdu
TJK02
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
3

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy

Odlet z Prahy.

Den 2 Přílet do Taškentu a přejezd do Samarkandu.

Přílet do Taškentu. Transfer na nádraží. Ranní přejezd cca 2h vlakem do legendární perly světové architektury - Samarkandu (UNSECO). Velkolepé náměstí Registán se třemi madrasami, obrovská mešita Bibi Chánum, komplex mauzoleí Šahi Zinda, atd.

Kam se podíváme:

Den 3 Přejezd jeepem Fánskými horami do vesnice Podrud

Přejezd na hranice, přechod do Tádžikistánu, přejezd do Pandžikentu a dále do vesnice Shing nebo Padrud. Přejezd jeepem jižními Fánskými horami k marguzorským jezerům na horské řece Shing, která jsou také nazývaná ,,sedm perel Tádžikistánu“. Každé z těchto sedmi horských jezer má svou charakteristickou barvu, mikroklima a bohatou flóru. Jen po cestě k vesnici Podrud projedeme kolem 4 těchto jezer.

Den 4 Z Podrud k jezeru Hazorchashma

Ráno pobalíme věci na trek a přímo v Podrud se k nám připojí náš tým s oslíky. Dojdeme k sedmému jezeru Hazorchashma a na jeho břehu zakempujeme (2140 m.n.m.).

Den 5 Výstup Tovassangským průsmykem a soutěskou Danisher.

Výstup do Tovassangskému průsmyku (3 450 m.n.m.), ze kterého se nám naskytne ohromující výhled na rokli Sarmat. Poobědváme u řeky Sarymat, projdeme nádhernými lesy až k loukám u hory Gardiš s ledovou čepicí. Pokračovat budeme soutěskou Danisher, která nás dovede do kempu, kde budeme nocovat (2400 m.n.m.).

Den 6 Přes řeky Archamaidon a Sarmat do kempu Duoba.

Další část cesty povede lesní stezkou do malé vesničky Khomori Goitan. Ještě před tím přejdeme přes řeky Archamaidon a Sarmat. Cestou maximální kochání divokými sceneriemi. Dnes dojdeme do kempu Duoba (1870 m.n.m.) na soutoku řek Archamaidonu a Sarmat.

Den 7 Podél řeky Archamaidon do osady Zimtud

Dnešní cesta se vine podél řeky Archamaidon, kterou lemují stupňovité skalní svahy a zelené louky, až do vesnic Voru a Gaza, kde nás nejspíše vřele přivítají místní obyvatelé. Utáboříme se poblíž osady Zimtud.

Den 8 Přes průsmyk Ghuytan k táboru Artuč

Mírným stoupáním přejdeme přes průsmyk Ghuytan (3000 m.n.m.) a sestoupíme k ikonickému jezeru Chukurak(2450 m.n.m.), kde se utáboříme. Připadně je možné po krátkém odpočinku u jezera asi hodinu a půl klesat dál k alpskému táboru Artuč (2200 m.n.m.), kde je možné večer popít v hospodě a opět se seznámit se sprchou. Nejraději však dáváme přednost táboření u jezera Chukurak a jeho kouzelné kráse.

Den 9 Kulikalonská jezera, až k jezeru Bibidžanat

Po snídani vystoupáme k nádherným Kulikalonským jezerům, kde se můžeme vykoupat a po obědě dojdeme až k jezeru Bibidžanat (2800 m.n.m.), na jehož břehu přespíme ve stanech.

Den 10 Přes Alaudinský průsmyk k Alaudinskému jezeru

Ráno začneme výstupem přes Alaudinský průsmyk (3860 m.n.m.,) pod nejvyšší horou Fánských hor, Čimtargou (5489 m). Z průsmyku se naskytnou nezapomenutelné výhledy na jezera pod námi a vrcholky s ledovci. Sestoupíme k prvnímu Alaudinskému jezeru (2770 m.n.m.) a zde přespíme ve stanech. Můžeme navštívit místní pastevce koz a ovcí a koupit si od nich pivo.

Den 11 Jezera Piala a Mutnye, kolem vrcholů Energia, Zamok a Čimtarga

Vystoupáme přes les k tyrkysovému jezírku Piala a dále k jezeru Mutnye (3800 m.n.m.), které je obklopeno ledovci a vrcholy Energia (5120 m.n.m.), Zamok (5070 m.n.m.) a Čimtarga (5489 m.n.m.). V našem nejvyšším nocležišti můžeme obdivovat vzácné vysokohorské rostliny.

Den 12 Průsmyk Kaznok nebo Zamok, možná výstup na vrchol Pik Energia

Po výstupu s malým batohem do částečně zasněženého průsmyku Kaznok (4040 m.n.m.) nebo Zamok budeme odměněni úžasnými výhledy. Přespíme na stejném místě. Tento den se také můžeme pokusit o výstup na vrchol Pik Energia (5120 m.n.m.), kde budou potřeba mačky a úvazky a bylo by nutné se předchozí den utábořit ještě výše na skalní hraně hned pod průsmykem Čimtarga, kam si můžeme též vylézt stejný den, jako k průsmyku Kaznok.

Den 13 až 14 Sestup do Alpenlager Vertical Alaudin.

Sestup do horolezecké základny Alpenlager Vertical Alaudin, noc v ubytovně. V případě dobrých podmínek pokračujeme pěšky přes průsmyk Ark k jezeru Iskanderkul.

Den 15 Sogdská vesnička Yaghnob v horách.

Přejezd do horské vesničky Yaghnob, kde ještě žijí potomci árijské větve kdysi mocných Sogdidů. Ubytování u rodiny,toulky po okolních kopcích.

Den 16 Přejezd do Samarkandu a Taškentu.

Přejezd do Samarkandu a dále do Taškentu. V noci odlet do Prahy. Prohlídka měst podle času.

Kam se podíváme:

Den 17 Přelet do Prahy

Přelet do Prahy.

Ohlasy cestovatelů

Pokud ve výběru dovolené v první řadě vyžadujete all inclusive, animační program a hodiny vodní zumby, tak raději nečtěte dál. Ale pokud vás láká divoká příroda, drsní ale přátelští lidé, dechberoucí hory a jezera, tak Tádžikistán a Fanské hory jsou to pravé. Na to, že nepotkáte za celé hodiny a dny žádného turistu si lehce zvyknete, co mě vždy uvedlo v úžas byla pohostinnost místních pastevců, nomádů. V porovnání s námi vlastně nemají nic, ale přesto nám s úsměvem nabízeli svoje jídlo. A vůbec už nevadilo, že místní stále považují Českou republiku za bývalý stát Sovětského svazu :) Krajina, že tady mohli natáčet Pána prstenů a Avatara, skvělé jídlo a pětihvězdičkový průvodce Petr, který dovedl zareagovat i na nenadálou změnu v programu díky neschůdnosti horského průsmyku. A tak tam byl i ten adrealin :) Fanské hory navždy v srdci!
howgh
džinrixch

Jindra

Letos jsem s Good Places vyrazila do Tadžikistánu (Fánské hory). Když je dost času, ráda jezdím sama, ale když se člověk musí vmáčknout do cca 2 týdnů, tak to chce plánovat dopředu...a na Petra je vždy spoleh, že to vymyslí tak, aby sme čas využili na maximum:) Od záčátku do konce to byl super zážitek...většina party se již znala z nepálského treku, nový účastníci skvěle zapadli:) Organizace opět na jedničku s *. Naplánovaná trasa místama trochu makačka, ale rozhodně to stálo za to. Počasí nám přálo až moc (každý den přes 30 stupňů). A co oceňuji nad rámec standardní cestovky je, že sme mohli kybycovat do programu:) Takže finální zájezd byl skvělá kombinace chození po horách, poznávání místních kultur a dávné historie, který Petr ještě vyšperkoval spoustou autentických zážitků. Děkuji ještě jednou a již teď se těším na další cestu!!!

Jana

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů