Toulky historií Persie

Zájezd s českým průvodcem

Bohatá historie a zajímavá současnost legendární Persie - zájezd do Íránu.

Máte raději přírodu, zajímají vás nomádi, pouště, hory? Zkuste cestu Íránským venkovem a přírodou.

Cestování Íránem je jako když listujete v dobrodružné knize o historii. Přes tři tisíce let perské tradice zde zanechalo obrovské množství unikátních památek, kulturního dědictví a také moudrosti v místních lidech. K tomu svérázná příroda, zajímavé souvislosti ze současnosti a hlavně setkávání s neuvěřitelně přátelskými a pohostinnými Íránci činí z návštěvy této země úžasný zážitek. Navštívíme kulturní a duchovní centra perských říší s honosnými paláci a mešitami, sídla a hrobky dávných panovníků, důmyslně postavená města v pouštních oázách, dramatické hory s půvabnými vesničkami a také exotické ostrovy perského zálivu... Získáme nové poznatky o islámu, zoroastrismu i pravoslaví.

Termíny

Termín Cena
2.3.2019 17.3.2019
otevřený
48 990 Kč
46 990 Kč
Poptat
13.4.2019 28.4.2019
otevřený
Kateřina Maruškinová
garantovaný odjezd
48 990 Kč
46 990 Kč
Poptat
28.9.2019 13.10.2019
otevřený
garantovaný odjezd
48 990 Kč
46 990 Kč
Poptat
2.11.2019 17.11.2019
otevřený
48 990 Kč
46 990 Kč
Poptat
4.4.2020 19.4.2020
otevřený
48 990 Kč
46 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • letenky z ČR s přestupem,
 • přelet Qešm - Teherán,
 • veřejná a nájemní doprava (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD),
 • 13x ubytování se snídaní (hotely, penziony),
 • 1x nocleh ve V.I.P. autobuse a 1x ve vlaku s povlečením,
 • český a podle potřeby místní průvodce,
 • cestovní pojištění,
 • informační materiály.

Cena nezahrnuje:

 • vízum a jeho vyřízení - 2 200,- (Vízum řešíme cca 1,5 měsíce předem, je potřeba pas bez izraelského víza, platný ještě min. 6 měsíců po návratu. O vízum lze žádat 3 měsíce po příp. předchozím návratu z Iránu.),
 • vstupné (Na vstupy a stravu je potřeba počítat cca 200 Euro navíc.),
 • strava kromě snídaní v ubytování, 
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (cca 5900,-).
Počet dní
16
Kód zájezdu
IRN01
Fyzická náročnost
2
Kulturní šok
3
Destinace
Írán

Itinerář

Den 1 až 2 Qom, Teherán, Praha - Teherán - Qom

1.-2. den: Praha - Teherán - Qom. Letecky do hlavního města Íránu, výměna peněz, návštěva symbolu Teheránu-věže Azadi. Přejezd do Qomu, kolébky islámské revoluce. Návštěva největší šíitské univerzity na světě (možnost besedy o islámu): hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rezy. Dovnitř samotné hrobky může být turistům odepřen přístup.

Kam se podíváme:

3.-4. den: Qom - Kašan - Abyaneh. Pouštní oáza Kašan: nádherné luxusní kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji. Překrásná horská vesnička Abyaneh jedna z nejstarších vesnic v Iránu, postavená z červeného jílu, kde ženy nosí pestrobarevné kroje. Cestou do Esfahánu zastávka v Natanzu u mešity a hrobky sufijce Abd al-Samad z konce 13.stol.

Kam se podíváme:

5.-6. den: Esfahán. Nejkrásnější město Íránu - Esfahán (UNESCO): obrovské šáhovo náměstí Naqš-e Džahan s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, letohrádek Čehel Sotun, starobylé mosty např. Si-o- Se Pol, Khaju, Pol-e Čúbí. Přes slavný bazar k nejstarší mešitě Mashed-e Jameh, zdobný arménský kostel Vank s bohatým muzeem, atd. Přejezd přes dramatické pohoří Zagros do Sús. Cestou zastávky s výhledy na horské velikány, návštěva hradu Falak-ol- Aflak v Choramabádu (3.-7.stol.) a poetického íránského venkova.

Kam se podíváme:

7. den: Súsy - jedna z metropolí Elamské a Perské říše a údajně nejdéle osídlené město světa: palác Ápádáná, mauzoleum proroka Daniela. Šuštar – přehrada a mosty postavené Římany ve 3.stol. (UNESCO). Nejzachovalejší pětistupňový zikkurat na světě - Čoga Zambil (13.stol. př.Kr., UNESCO). Noční přejezd do Šírázu.

Kam se podíváme:

8.-9. den: Šíráz - "město básníků, růží a slavíků" (a před islámskou revolucí i vína): městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze, příp. Sádího, Rajská zahrada Eram (UNESCO), hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák, příp. starý vstup do města - Brána Koránu. Výlet do Naqš-e Rostam: hrobky achajmenovských vládců, skalní reliéfy. Ceremoniální město Perské říše - Persepolis (UNESCO) - síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého - Pasargad (UNESCO).

Kam se podíváme:

10.-12. den: Přejezd do Yazdu, centra vyznavačů Zarathuštry - Yazd: chrám věčného ohně  áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky starého hliněného města, zahrada Bagh-e Dolat (UNESCO). Oceníte moudrost středověkých stavitelů podzemních vodovodů (kanátů) i domů s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry). Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak nebo do pouštní vesničky Choranag. Návštěva ledárny a karavanseráje v Meybod. Noční přejezd lehátkovým vlakem do Bandar Abbasu.

Kam se podíváme:

13.-14. den: Perský záliv, Bandar Abbas - místo, kde se mísí Afrika s Íránem, jak poznáme na místních lidech, zvycích, hudbě i jídelníčku. Některé ženy stále používají masky s mřížkami přes celý obličej. Prohlídka rybího trhu, mořské promenády, přejezd lodí na ostrov Qešm v Perském zálivu. Starý rybářský přístav Laft s větrnými věžemi. Plavba džunglí mangrovníků Harra se spoustou vodního ptactva a ryb. Výlet do unikátního měsíčního kaňonu „spadlé hvězdy“ a obranným jeskyním Chorbas nad mořem. Pozorování delfínů během plavby k ostrůvkům Naz a Hengam, kde navštívíme autentický trh. Přelet do Teheránu.

Kam se podíváme:

15.-16. den: Teherán - šáhovy paláce Golestan, slavný teheránský bazar, muzeum klenotů mj. s Mořem světla "Darya-e- Noor, (největší růžový diamant světa se 182 karáty). Pro zájemce volno na nákupy suvenýrů, návštěvu dalších muzeí, popř. možnost individuálně vyjet lanovkou na horu Tochal (3957m) s výhledy na celou obří metropoli, podle zájmu návštěva hrobky Ajatoláha Chomeiního v noci cestou na letiště. Odlet domů.

Kam se podíváme:

Přílet do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů