Vzhledem k situaci s koronavirem je konání našich zájezdů podřízeno aktuálním podmínkám pro cestování. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na telefonu 777689000.

Toulky historií Persie - zájezd do Íránu

Zájezd s českým průvodcem

Bohatá historie a zajímavá současnost legendární Persie - zájezd do Íránu. Přátelští íránci, úžasné památky a exotická příroda.

Cestování Íránem je jako když listujete v dobrodružné knize o historii. Přes tři tisíce let perské tradice zde zanechalo obrovské množství unikátních památek, kulturního dědictví a také moudrosti v místních lidech. K tomu svérázná příroda, zajímavé souvislosti ze současnosti a hlavně setkávání s neuvěřitelně přátelskými a pohostinnými Íránci činí z návštěvy této země úžasný zážitek. Navštívíme kulturní a duchovní centra perských říší s honosnými paláci a mešitami, sídla a hrobky dávných panovníků, důmyslně postavená města v pouštních oázách, dramatické hory s půvabnými vesničkami a také exotické ostrovy perského zálivu... Získáme nové poznatky o islámu, zoroastrismu i pravoslaví.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
29.4.2023
neděle
14.5.2023
uzavřený
garantovaný odjezd
49 990 Kč
Poptat
sobota
7.10.2023
neděle
22.10.2023
uzavřený
garantovaný odjezd
49 990 Kč
Poptat
sobota
28.10.2023
neděle
12.11.2023
otevřený
49 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • letenky z ČR s přestupem,
 • 1 vnitrostátní přelet,
 • veřejná a nájemní doprava (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD),
 • 11x ubytování se snídaní (hotely, penziony), 2 x jednodušší vesnické ubytování,
 • 2x nocleh v lůžkovém vlaku s povlečením,
 • český a podle potřeby místní průvodce,
 • cestovní pojištění,
 • informační materiály.

Cena nezahrnuje:

 • vízum a jeho vyřízení - 2 200,- (Vízum řešíme cca 1,5 měsíce předem, je potřeba pas bez izraelského víza, platný ještě min. 6 měsíců po návratu),
 • vstupné (Na vstupy a stravu je potřeba počítat cca 200 Euro navíc.),
 • strava kromě snídaní v ubytování, 
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (cca 5900,-).
Počet dní
16
Kód zájezdu
IRN04
Fyzická náročnost
2
Kulturní šok
3
Destinace
Írán

Itinerář

Den 1 až 2 Praha - Teherán - Qom

Praha - Teherán - Qom. Letecky do hlavního města Íránu, výměna peněz, návštěva symbolu Teheránu-věže Azadi. Přejezd do Qomu, kolébky islámské revoluce. Návštěva největší šíitské univerzity na světě (možnost besedy o islámu): hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rezy. Dovnitř samotné hrobky může být turistům odepřen přístup.

Kam se podíváme:

Den 3 Kašan

Pouštní oáza Kašan: nádherné luxusní kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji.

Kam se podíváme:

Den 4 Abyaneh - Natanz - Esfahán

Překrásná horská vesnička Abyaneh - jedna z nejstarších vesnic v Iránu, postavená z červeného jílu, kde ženy nosí pestrobarevné kroje. Cestou do Esfahánu zastávka v Natanzu u mešity a hrobky sufijce Abd al-Samad z konce 13.stol.

Kam se podíváme:

Den 5 Nejkrásnější město Íránu - Esfahán - UNESCO

Esfahán. Nejkrásnější město Íránu - Esfahán  Světové dědictví UNESCO: obrovské šáhovo náměstí Naqš-e Džahan s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, letohrádek Čehel Sotun,starobylé mosty např. Si-o- Se Pol, Khaju, Pol-e Čúbí. Přes slavný bazar k nejstarší mešitě Mashed-eJameh, zdobný arménský kostel Vank s bohatým muzeem, atd. 

Kam se podíváme:

Den 6 Esfahán - pouštní oáza Varzaneh

Dokončení prohlídky Esfahánu, přejezd do romantické pouštní oázy Varzaneh, obydlené již přes 5 tisíc let. Cestou prozkoumáme též slané pouštní jezero podobné Salaru v Bolívii. Ubytování v klasickém vesnickém ubydlí ve Varzaneh. Ženy zde nosí bílé čádory a lidé doposud mluví staroperštinou. Procházky po písečných dunách.

Den 7 Nain - Yazd

Pouštní město duchů Náin, kde navštívíme mešitu ze 14. stol., zbytky starého hradu, opuštěný bazar mezi pistáciovými sady. Přejezd do Yazdu, večerní toulky romantickými uličkami.

Kam se podíváme:

Den 8 Yazd

Prohlídka Yazdu - centra vyznavačů Zarathuštry: chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky starého hliněného města, zahrada Bagh-e Dolat Světové dědictví UNESCO. Oceníte moudrost středověkých stavitelů podzemních vodovodů (kanátů  Světové dědictví UNESCO) i domů s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry).

Kam se podíváme:

Den 9 Čak Čak - Choranag - Meybod

Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak a do pouštní vesničky Choranag. Návštěva ledárny a karavanseráje v Meybod. Noční přejezd lehátkovým vlakem do Bandar Abbasu.

Kam se podíváme:

Den 10 až 11 Perský záliv, Bandar Abbas, ostrovQešm

Perský záliv, Bandar Abbas - místo, kde se mísí Afrika s Íránem, jak poznáme na místních lidech, zvycích, hudbě i jídelníčku. Některé ženy stále používají masky s mřížkami přes celý obličej. Prohlídka rybího trhu, mořské promenády, přejezd lodí na ostrov Qešm v Perském zálivu. Starý rybářský přístav Laft s větrnými věžemi. Plavba džunglí mangrovníků Harra se spoustou vodního ptactva a ryb. Výlet do unikátního měsíčního kaňonu „spadlé hvězdy“ a obranným jeskyním Chorbas nad mořem. Pozorování delfínů během plavby k ostrůvkům Naz a Hengam, kde navštívíme autentický trh. Přelet do Šírázu.

Kam se podíváme:

Den 12 Šíráz, Pasargad, Naqš-e Rostam, Persepolis Světové dědictví UNESCO

Šíráz - "město básníků, růží a slavíků" (a před islámskou revolucí i vína): městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze, příp. Sádího, Rajská zahrada Eram Světové dědictví UNESCO,hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlovýchmešit Šáh Čerák, příp. starý vstup do města - Brána Koránu.

Kam se podíváme:

Den 13 Persepolis - Pasargad - Naqš-e Rostam

Výlet do Naqš-e Rostam: hrobky achajmenovských vládců, skalní reliéfy. Ceremoniální město Perské říše - Persepolis Světové dědictví UNESCO -síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého v původním achajmenovském hlavním městě - Pasargad Světové dědictví UNESCO. Odjezd nočním lehátkovým vlakem do Teheránu.

Den 14 Teherán

Teherán - šáhovy paláce Golestan, slavný teheránský bazar, muzeum klenotů mj. s Mořem světla "Darya-e- Noor", (největší růžový diamant světa se 182 karáty). Návštěva paláce Niavaran, kde pobýval i poslední šáh Pahlaví.

Kam se podíváme:

Den 15 Teheran - Tochal

Výjezd lanovkou na horu Tochal (3957m) s výhledy na celou obří metropoli a pohoří Alborz, v případě problémů s výškou jen do nižší mezistanice. Návštěva palácového komplexu Sa'dabad. Nákup suvenýrů.

Kam se podíváme:

Den 16 Hrobka Imam Chomejního, odlet domů.

Podle zájmu návštěva hrobky Ajatoláha Chomeiního v noci cestou na letiště. Odlet domů.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů