Íránským venkovem a přírodou

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Asi poslední generace skutečných nomádů, kouzelný Kurdestán, vynalézavost přírody v drsných podmínkách pouští, skalistých hor a fascinujících ostrovů v Perském zálivu.

Írán nejsou jenom úchvatné památky z průběhu několikatisícileté historie nebo tajemní ayotalláhové dneška. Jsou to i nomádské kmeny, ženoucí svá stáda koz a ovcí přes stepi a horské průsmyky, kouzelné babičky v prastarých pouštních oázách s lány pomerančovníků a zástupy velbloudů, směs afroíránských kultur a exotické přírody na ostrově Qešm v Perském zálivu nebo veselí kurdové v malebných horských vesničkách. Na této cestě máte jedinečnou možnost poznat kulturní, etnickou, náboženskou a přírodní rozmanitost Íránu. Neopakovatelné zážitky pro milovníky exotické přírody, etnik a cest míst, kde snad nikdy neviděli cizince.

Program bude ještě do konce roku 2018 lehce upraven.

Termíny a ceny

Termín Cena
pátek
11.10.2024
neděle
27.10.2024
otevřený
55 990 Kč
53 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Letenky z ČR s přestupem.
 • Letenka Qešm/Bandar Abbas – Kermanšáh s přestupem.
 • Veřejná a nájemní doprava (jeepy, komfortní dálkové busy, minibusy, taxi, MHD).
 • Ubytování (7x hotel/penzion - dvoulůžkový pokoj s příslušenstvím, 8x jednoduché na vesnici nebo u rodiny, 1 x tábořiště).
 • Snídaně.
 • Český a občas i místní specializovaný průvodce.
 • Informační materiály.
 • Pojištění CK pro příp. úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • Vízum a jeho vyřízení (2 200,-).
 • Vstupné.
 • Strava kromě snídaní, nápoje.
 • Zdravotní připojištění.
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj (možný 7x) 3900,-.
 • Na vstupy a stravu je potřeba počítat cca 150 Euro navíc.
Počet dní
17
Kód zájezdu
IRA01
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
4
Destinace
Írán

Itinerář

Den 1 až 2 Praha - Teherán - Kašán.

Letecky do hlavního města Íránu. Přejezd do Kašánu (250km). Sklizně na lánech kvetoucích růží, třípatrové podzemní město Ouyi (Nušabád), noc v unikátním pouštním eco-campu Matinabad nebo karavanseráji Anarak.

Kam se podíváme:

Den 3 až 4 Anarak, Mesr, Tabas.

Návštěva prastarých oáz v poušti – karavanseráj Anarak a Farahzad s hliněnými domky a spoustou velbloudů. Ubytování v tradičním domě v pohádkové pouštní vesnici Mesr u písečných dun. Přejezd neobyčejnou krajinou centrální pouště do Tabasu, návštěva 300 let starých zahrad Golshan a fotogenického kaňonu Kal-e-Jenni.

Den 5 až 6 Poušť Lút, Nayband.

Údolí termálních pramenů Abgarm, historická hliněná vesnice Esfahak a Nayband s romantickým opuštěným hradem. Výlet s průvodcem do okolní skalnaté přírodní rezervace s araghovými palmami, kde žijí místní stepní rysi, gepardi, písečné lišky, mufloni, kamzíci a bezpočet ptačích druhů. Možnost koupání v termálech Abgarm a Dig-e-Rostam. Přejezd do pouštního města Kerman se slavným tradičním bazarem.

Den 7 Kerman, Mahan, Kaluts.

Úžasné zahrady princů Mahan Světové dědictví UNESCO, hrobka sufijce Šáha N.N. Valiho, spoluzakladatele dervišské tradice, výlet do pouštní oblasti Kaluts, iránského Monument Valley, s gigantickými skalními útvary, 800 let starý cedr v Sirch, podle času pohádkový pouštní hrad Rayen (10.stol.).

Den 8 Meymand Světové dědictví UNESCO.

Meymand  Světové dědictví UNESCO – unikátní jeskynní vesnice vytesaná do skal, jedno z prvních osídlení Íránu (12 tis.let), nocleh v místním jeskynním ubytování.

Den 9 Qashkai.

Výlet s místním průvodcem za posledními nomády kmene Kaškaí a možná i Baluchi, jež se svými stády migrují stovky kilometrů, žijí v typických černých stanech a doposud udržují své bohaté tradice. Jedna z posledních možností poznat tento druh života, který s novou generací rychle mizí. Přespíme v tábořišti poblíž nomádských ležení.

Den 10 až 12 Ostrovy perského zálivu Qešm a Hormoz. Přístav Bandar Abbas.

Přejezd do přístavu Bandar Abbas, kde některé ženy stále nosí tradiční mřížkované masky přes obličej. Rybí trh, promenáda u moře, přejezd na největší ostrov Perského zálivu – Qešm, kde se mísí Írán s Afrikou. Starý rybářský přístav Laft s větrnými věžemi, plavba džunglí mangrovníků Harra se spoustou vodního ptactva a ryb. Výlet do unikátního měsíčního kaňonu „spadlé hvězdy“ a obranným jeskyním Chorbas nad mořem. Návštěva ostrova Hormoz se solnou jeskyní a bývalou portugalskou pevností střežící strategický vjezd do Perského zálivu - hormuzskou úžinu. Pozorování divokých delfínů během plavby k ostrůvkům Naz a Hengam, kde navštívíme tradiční trh.

Kam se podíváme:

Den 13 až 14 Kurdestán.

Přelet do Kermanšáhu, srdce iránského Kurdistánu. Kurdové jsou snad nejpohostinnějším etnikem z celého již tak pohostinného Iránu, jak zjistíme při návštěvě malebných horských kurdských vesniček Howraman a Palangan.

Den 15 až 17 Západní Azerbajdžán.

Přejezd 450km severním Kurdistánem kolem legendárního vysychajícího jezera Orumieh do skalního města Kandovan, vytesaného do homolovitých skal, podobně jako v turecké Kapadokii, ubytování ve skalním penzionu. Prohlídka Tabrízu, centra provincie Východní Azerbajdžán a v minulosti několikrát i celé Persie. Navštívíme jeden z nejstarších bazarů na středním východě Světové dědictví UNESCO, mešity, arménský kostel, atd. Odlet s přestupy do ČR.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů