Toulky historií Persie - Írán letní verze

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Bohatá historie a zajímavá současnost legendární Persie - zájezd do Íránu v letní verzi pro lidi, kterým se hodí dovolená o prázdninách.

Cestování Íránem je jako když listujete v dobrodružné knize o historii. Přes tři tisíce let perské tradice zde zanechalo obrovské množství unikátních památek, kulturního dědictví a také moudrosti v místních lidech. K tomu svérázná příroda, zajímavé souvislosti ze současnosti a hlavně setkávání s neuvěřitelně přátelskými a pohostinnými Íránci činí z návštěvy této země úžasný zážitek. Navštívíme kulturní a duchovní centra perských říší s honosnými paláci a mešitami, sídla a hrobky dávných panovníků, důmyslně postavená města v pouštních oázách, dramatické hory s půvabnými vesničkami a také exotické ostrovy perského zálivu... Získáme nové poznatky o islámu, zoroastrismu i pravoslaví.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
3.8.2024
neděle
18.8.2024
otevřený
53 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • letenky z ČR s přestupem,
 • přelet Šíráz - Teherán,
 • veřejná a nájemní doprava (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD),
 • 15x ubytování se snídaní (hotely, penziony, 2x rodinná vila),
 • český a podle potřeby místní průvodce,
 • cestovní pojištění,
 • informační materiály.

Cena nezahrnuje:

 • vízum a jeho vyřízení - 2 200,- (Vízum řešíme cca 1,5 měsíce předem, je potřeba pas bez izraelského víza, platný ještě min. 6 měsíců po návratu. O vízum lze žádat 3 měsíce po příp. předchozím návratu z Iránu.),
 • vstupné (Na vstupy a stravu je potřeba počítat cca 200 Euro navíc.),
 • strava kromě snídaní v ubytování, 
 • příplatek za jednolůžkový pokoj cca 6900,-.
Počet dní
16
Kód zájezdu
IRN03
Fyzická náročnost
2
Kulturní šok
3
Destinace
Írán

Itinerář

Den 1 až 2 Praha - Teherán - Qom

Let do hlavního města Íránu Teheránu. Výměna peněz, návštěva symbolu města - věže Ázádí. Přejezd do Qomu, kolébky islámské revoluce, posvátné město šíitů s jejich největší univerzitou na světě (možnost besedy o islámu): hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rézy (do samotné hrobky může být turistům přístup odepřen).

Kam se podíváme:

Den 3 až 4 Qom – Kašan - Abyaneh

Pouštní oáza Kašan: nádherné luxusní kupecké domy, zahrada Fin Světové dědictví UNESCO, spletitý bazar s mešitami a karavanseráji. Návštěva 1500 let starého podzemního města Ouyi v Noušabadu. Překrásná horská vesnička Abyaneh - jedna z nejstarších vesnic v Iránu, postavená z červeného jílu, kde ženy nosí pestrobarevné kroje.

Kam se podíváme:

Den 5 až 6 Esfahán - nejkrásnější město Íránu

Esfahán je na seznamu UNESCO. Navštívíme obrovské šáhovo náměstí Naqš-e Džahan s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, letohrádek Čehel Sotun, starobylé mosty např. Si-o- Se Pol, Khaju, Pol-e Čúbí. Přes slavný bazar k nejstarší mešitě Mashed-e Jameh, zdobný arménský kostel Vank s bohatým muzeem, atd. Přejezd do Jadzdu. Cestou návštěva pouštního města duchů Naín s mešitou z 9. stol. Návštěva pevnosti, ledárny a karavanseráje v Meybod.


Kam se podíváme:

Den 7 až 8 Yazd

Vítejte v Yazdu, srdce oblasti vyznavačů Zarathuštry: chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky hliněné mediny, zahrada Bagh-e Dolat Světové dědictví UNESCO. Středověké podzemní vodovody kanáty (nově v UNESCO) i domy s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry). Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak nebo poetické pouštní vesničky Choranag. Večerní přejezd busem do Šírázu (6h).

Kam se podíváme:

Den 9 až 10 Šíráz

Šíráz je nazýván „Město básníků, růží a slavíků“ (a před islámskou revolucí i vína): městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze a Sádího, Rajská zahrada Eram Světové dědictví UNESCO, hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák. příp. starý vstup do města - Brána Koránu. Výlet do Naqš-e Rostam: údolí králů, skalní reliéfy a hrobky achajmenovských panovníků. Ceremoniální město Perské říše - Persepolis Světové dědictví UNESCO: Síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého - Pasargad Světové dědictví UNESCO.

Kam se podíváme:

Den 11 až 12 Kaspické moře, Ramsar

Přelet do Teheránu, přejezd panoramatickou silnicí přes úchvatné hory Alborz ke Kaspickému moři. Návštěva rybího trhu, přejezd do Ramsar. Možnost koupání v Kaspiku, výjezd lanovkou do hor Alborz, případně návštěva bývalého paláce posledních šáhů Páhlaví.

Den 13 až 14 Masuleh, Kazvín

Přejezd podél pobřeží a čajových plantáží do horské vesničky Masuleh, kde střechy jedněch domků tvoří ulice těch nad nimi. Přejezd do Teheránu, cestou návštěva Kazvínu – palác 40 sloupů, barevná mešita a hrobka Shahzadeh, starý bazar, atd.

Den 15 až 16 Teherán, návrat domů

V Teheránu navštívíme šáhovy paláce Golestán, jedinečné muzeum klenotů mj. s Mořem světla (největším růžovým diamantem světa - 182 karátů), vyhlášený teheránský bazar. Pro zájemce možnost individuálního výletu lanovkou na horu Točal (3957 m) s výhledy na celou obří metropoli a nejvyšší horu Íránu Damavand (5610 m), popř. návštěva dalších muzeí, nákupy suvenýrů. Dle možností návštěva hrobky ajatolláha Chomejního v noci cestou na letiště. Odlet a návrat domů.

Kam se podíváme:

Ohlasy cestovatelů

Průvodce: Šimon Lehovec
Zájezd do Iránu s názvem Toulky historií Persie o prázdninách 2019 splnil naše očekávání a Irán nás opravdu nadchl. Jediné, co bylo "nadstandardní" bylo teplo, ale s tím jsme se vzhledem k termínu zájezdu (o prázdninách) smířili. Také nás příjemně překvapila ta část trasy, která byla kolem Kaspického moře, kde jsme viděli množství lesů, které jsme si po "pouštní části" zájezdu nedovedli ani představit.

Elik a Jitka Krůtilovi

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů