Toulky historií Persie - zkrácený zájezd do Íránu

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Bohatá historie a zajímavá současnost legendární Persie - zájezd do Íránu. Přátelští Íránci, úžasné památky a pozoruhodná příroda.

Cestování Íránem je jako když listujete v dobrodružné knize o historii. Přes tři tisíce let perské tradice zde zanechalo obrovské množství unikátních památek, kulturního dědictví a také moudrosti v místních lidech. K tomu svérázná příroda, zajímavé souvislosti ze současnosti a hlavně setkávání s neuvěřitelně přátelskými a pohostinnými Íránci činí z návštěvy této země úžasný zážitek. Navštívíme kulturní a duchovní centra perských říší s honosnými paláci a mešitami, sídla a hrobky dávných panovníků, důmyslně postavená města v pouštních oázách, dramatické hory s půvabnými vesničkami, pouštní duny či solné jezero. Získáme nové poznatky o islámu, zoroastrismu i o arménské církvi.

Termíny a ceny

Termín Cena
pátek
3.5.2024
neděle
12.5.2024
otevřený
44 990 Kč
Poptat
sobota
12.10.2024
pondělí
21.10.2024
otevřený
44 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • letenky z ČR s přestupem,
 • veřejná a nájemní doprava (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD),
 • 8x ubytování se snídaní (hotely, penziony), 1 x jednodušší vesnické ubytování,
 • 1x nocleh v lůžkovém vlaku s povlečením,
 • český a podle potřeby místní průvodce,
 • cestovní pojištění,
 • informační materiály.

Cena nezahrnuje:

 • vízum a jeho vyřízení - 2 200,- (Vízum řešíme cca 1,5 měsíce předem, je potřeba pas bez izraelského víza, platný ještě min. 6 měsíců po návratu),
 • vstupné (Na vstupy a stravu je potřeba počítat cca 200 Euro navíc.),
 • strava kromě snídaní v ubytování,
 • snídaně po cestě vlakem v Yazdu,
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (cca 5900,-).
Počet dní
10
Kód zájezdu
IRN05
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
4
Destinace
Írán

Itinerář

Den 1 až 2 Praha - Teherán

Praha - Teherán. Letecky se dopravíme do hlavního města Íránu, jež se stalo v posledním století ohromnou megapolí. Ráno nás čeká směna peněz a návštěva paláce Golestan v srdci Teheránu. Navštívíme slavný velký teheránský bázár, svezeme se teheránským metrem, okusíme "denní chléb" ze života běžných obyvatel Teheránu ad. V pozdních večerních hodinách nás čeká noční přejezd lehátkovým vlakem do Yazdu.

Kam se podíváme:

Den 3 Yazd

Yazd. Malebné pouštní město Yazd je známo jako dnešní centrum vyznavačů Zarathuštry - tzv. zoroastriánů. Navštívíme zoroastrovské pohřební věže mlčení a chrám věčného ohně áteškadeh. Oceníme moudrost středověkých stavitelů podzemních vodovodů (kanátů  Světové dědictví UNESCO) i tradičních domů s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (bádgíry). Navštívíme zahradu snad s nejvyššímn bádgírem na světě Dowlatabad Světové dědictví UNESCO. V podvečer nás čeká bloudění romantickými uličkami a večer si posedíme v jedné ze střešních kaváren s krásnými výhledy.

Kam se podíváme:

Den 4 Kharanaq, Čak Čak, Meybod

Vydáme se na hranici hor a velkých íránských pouští, kde navštívíme opuštěné město Kharanaq, které sloužilo jako pevnost proti pouštním nájezdníkům. Čeká nás pouť do zoroastrovské svatyně Čak Čak významné pro zoroastriány celého světa. Výlet zakončíme prohlídku pouštního města Meybod, pevnosti, karavanseráje a dalších staveb, které jsou specifické pro život v poušti. Večer přejedeme velmi pohodlným VIP autobusem do Šírázu. Přespíme v hotelu.

Kam se podíváme:

Den 5 Šíráz

Šíráz je "město básníků, růží a slavíků" (před islámskou revolucí i vína). Čeká nás romantická Násir al-Molkova mešita růží, oranžérie, pevnost Arg, historický hammám, pulzující šírázský bázár, hrobka významného perského básníka Háfeze a rajská zahrada Eram  Světové dědictví UNESCO. Ve večerních hodinách provedeme tzv. malou pouť k významnému poutnímu místu šíitského islámu - komplexu zrcadlových hrobek Šáh Čeráq. Bude-li zájem, je možné absolvovat debatu o islámu.

Kam se podíváme:

Den 6 Persepolis - Pasargad - Naqš-e Rostam

Opouštíme Šíráz pod bránou Koránu vstříc nejvýznamnějším památkám Persie: Ceremoniální město Perské říše Persepolis Světové dědictví UNESCO - brána národů, palác ápádána, síň sta sloupů, paláce králů, hrobky achajmenovských vládců a sásánovské skalní reliéfy v Naqše Rostam, hrobka Kýra Velikého v původním achajmenovském hlavním městě - Pasargad Světové dědictví UNESCO. Večer přespíme v malém městě Izadkhast.

Den 7 Izadkhast a Varzaneh

Izadkhast a Varzaneh. Ráno si prohlédneme město a místní pevnost, která je turisticky málo navštěvovaná a je velmi podobná slavné pevnosti ve městě Bam poničeném zemětřesením v roce 2003. Čeká nás přejezd do pouštní oázy Varzaneh. Cestou prozkoumáme slané pouštní jezero a projdeme se po pouštních dunách. Ubytujeme se v příjemném vesnickém ubytování, kde večer můžeme ochutnat poctivou domácí kuchyni.

Den 8 Varzaneh a nejkrásnější město Íránu - Esfahán - UNESCO

Varzaneh a Esfahán. Ráno se ještě projdeme po vesnici, kde ženy nosí bílé čádory a překročíme most postavený v období safíjovců přes řeku Zájande. Proti proudu oné životodárné řeky se vydáme do nejkrásnějšího města Íránu - Esfahán  Světové dědictví UNESCO vystavěného safíjovskými vládci. Necháme se ohromit jednou z nejstarších pátečních mešit  Světové dědictví UNESCO v Íránu, jež je opravdovým muzeem historie islámu. Neminou nás starobylé mosty Khaju a Si-o-se-pol, které jsou oblíbeným piknikovým místem Íránců.

Kam se podíváme:

Den 9 Esfahán

Ve městě Esfahán Světové dědictví UNESCO nás nemine arménská čtvrť Nová Ďžolfa s kostelem Vánk a přilehlým muzeem arménské kultury a historie. Ohromí nás velkolepost náměstí Naqše Džahán, v jehož okolí strávíme zbytek našeho pobytu. Čeká nás nedaleký letohrádek Chehel Sotun, palác Ali Qapu s výhledem na náměstí, monumentální mešita Imáma a královská mešita Lotfolláha. Esfahánský bázár je známý nejen svými obchody, ale hlavně svými dílnami, kde stále místní řemeslníci vyrábí tradiční rukodělné výrobky. Na nočním náměstí Naqše Džahán se budeme loučit s Íránem.

Kam se podíváme:

Den 10 Esfahán, odlet zpět do Prahy

Večer si ještě odpočineme na hotelu. V nočních hodinách nás čeká přejezd na letiště a odlet zpět do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů
An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.