Toulky historií Persie - letní verze

Zájezd s českým průvodcem

Bohatá historie a zajímavá současnost legendární Persie - zájezd do Íránu v letní verzi pro lidi, kterým se hodí dovolená o prázdninách.

Cestování Íránem je jako když listujete v dobrodružné knize o historii. Přes tři tisíce let perské tradice zde zanechalo obrovské množství unikátních památek, kulturního dědictví a také moudrosti v místních lidech. K tomu svérázná příroda, zajímavé souvislosti ze současnosti a hlavně setkávání s neuvěřitelně přátelskými a pohostinnými Íránci činí z návštěvy této země úžasný zážitek. Navštívíme kulturní a duchovní centra perských říší s honosnými paláci a mešitami, sídla a hrobky dávných panovníků, důmyslně postavená města v pouštních oázách, dramatické hory s půvabnými vesničkami a také exotické ostrovy perského zálivu... Získáme nové poznatky o islámu, zoroastrismu i pravoslaví.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
13.7.2019
neděle
28.7.2019
otevřený
průvodce: Šimon Lehovec
garantovaný odjezd
48 990 Kč
46 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • letenky z ČR s přestupem,
 • přelet Šíráz - Teherán,
 • veřejná a nájemní doprava (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD),
 • 14x ubytování se snídaní (hotely, penziony, 1x rodinná vila),
 • český a podle potřeby místní průvodce,
 • cestovní pojištění,
 • informační materiály.

Cena nezahrnuje:

 • vízum a jeho vyřízení - 2 200,- (Vízum řešíme cca 1,5 měsíce předem, je potřeba pas bez izraelského víza, platný ještě min. 6 měsíců po návratu. O vízum lze žádat 3 měsíce po příp. předchozím návratu z Iránu.),
 • vstupné (Na vstupy a stravu je potřeba počítat cca 200 Euro navíc.),
 • strava kromě snídaní v ubytování, 
 • příplatek za jednolůžkový pokoj (cca 5900,-).
Počet dní
16
Kód zájezdu
IRN03
Fyzická náročnost
2
Kulturní šok
3
Destinace
Írán

Itinerář

Den 1 až 2 Praha - Teherán - Qom

Let do hlavního města Íránu Teheránu. Výměna peněz, návštěva symbolu města - věže Ázádí. Přejezd do Qomu, kolébky islámské revoluce, posvátné město šíitů s jejich největší univerzitou na světě (možnost besedy o islámu): hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rézy (do samotné hrobky může být turistům přístup odepřen).

Kam se podíváme:

Den 3 až 4 Qom – Kašan - Abyaneh

Pouštní oáza Kašan: nádherné luxusní kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji. Návštěva 1500 let starého podzemního města Ouyi. Překrásná horská vesnička Abjaneh - jedna z nejstarších vesnic v Iránu, postavená z červeného jílu, kde ženy nosí pestrobarevné kroje.

Kam se podíváme:

Den 5 až 6 Esfahán - nejkrásnější město Íránu

Esfahán je na seznamu UNESCO. Navštívíme obrovské šáhovo náměstí Naqš-e Džahan s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, letohrádek Čehel Sotun, starobylé mosty např. Si-o- Se Pol, Khaju, Pol-e Čúbí. Přes slavný bazar k nejstarší mešitě Mashed-e Jameh, zdobný arménský kostel Vank s bohatým muzeem, atd. Přejezd do Jadzdu. Cestou návštěva pouštního města duchů Naín s mešitou z 9. stol. Návštěva pevnosti, ledárny a karavanseráje v Meybod.


Kam se podíváme:

Den 7 až 8 Yazd

Vítejte v Yazdu, srdce oblasti vyznavačů Zarathuštry: chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky hliněné mediny, zahrada Bagh-e Dolat (UNESCO). Středověké podzemní vodovody kanáty (nově v UNESCO) i domy s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry). Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak nebo poetické pouštní vesničky Choranag. Večerní přejezd busem do Šírázu (6h).

Kam se podíváme:

Den 9 až 10 Šíráz

Šíráz je nazýván „Město básníků, růží a slavíků“ (a před islámskou revolucí i vína): městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze a Sádího, Rajská zahrada Eram (UNESCO), hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák. příp. starý vstup do města - Brána Koránu. Výlet do Naqš-e Rostam: údolí králů, skalní reliéfy a hrobky achajmenovských panovníků. Ceremoniální město Perské říše - Persepolis (UNESCO): Síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého - Pasargad (UNESCO).

Kam se podíváme:

Den 11 až 12 Kaspické moře, Ramsar

Přelet do Teheránu, přejezd panoramatickou silnicí přes úchvatné hory Alborz ke Kaspickému moři. Návštěva rybího trhu, přejezd do Ramsar. Možnost koupání v Kaspiku, výjezd lanovkou do hor Alborz, případně návštěva bývalého paláce posledních šáhů Páhlaví.

Den 13 až 14 Masuleh, Kazvín

Přejezd podél pobřeží a čajových plantáží do horské vesničky Masuleh, kde střechy jedněch domků tvoří ulice těch nad nimi. Přejezd do Teheránu, cestou návštěva Kazvínu – palác 40 sloupů, barevná mešita a hrobka Shahzadeh, starý bazar, atd.

Den 15 až 16 Teherán, návrat domů

V Teheránu navštívíme šáhovy paláce Golestán, jedinečné muzeum klenotů mj. s Mořem světla (největším růžovým diamantem světa - 182 karátů), vyhlášený teheránský bazar. Pro zájemce možnost individuálního výletu lanovkou na horu Točal (3957 m) s výhledy na celou obří metropoli, popř. návštěva dalších muzeí, nákupy suvenýrů. Dle možností návštěva hrobky ajatolláha Chomejního v noci cestou na letiště. Odlet a návrat domů.

Kam se podíváme:

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů