Trekking v kyrgyzské Patagonii

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Nezapomenutelný trek odlehlou částí Kyrgyzstánu, které se pro své dramatické scenerie a divoké přírodě říká kyrgyzská Patagonie nebo Yosemity východu. 

Zažijte jeden z nejatraktivnějších treků v pohoří Pamír-Alay v Kyrgyzstánu v oblasti řeky Karavšan. Tento středně náročný, devítidenní trek vám odkryje malebné výhledy na zatím méně navštěvované pohoří Turkestán. Okruh mimo hlavní trasy kombinuje dechberoucí krajinné scenérie zelených kopců i zasněžených horských velikánů s etno zážitky u sveřepých nomádů, kteří žijí v jurtách na místech, které by jim záviděli i ve Švýcarsku.

Na treku uvidíme např.:

Horské výhledy z průsmyků Džalgyči (3774 m) a Ak Tubek (4185 m), kde si budete připadat, jako byste přistáli na jiné planetě.

Pohledy na zasněžený a ledovcem pokrytý vrchol Piramidalnyj (5509 m), vrchol Iskander (5120 m), Ak Suu (5355 m) a Aktubek (5125 m).

Kvetoucí horské louky, svěží hvozdy, tyrkysová horská jezera. Naše návštěva také přispěje místním komunitám a přinese výdělek do odlehlé oblasti Kyrgyzstánu.

Při přesunech do Biškeku poznáme také velkou část Kyrgyzstánu, např. ikonické jezero Son Kul oblíbené u nomádů, barevné rozekladné kaňony Kyzyl-Korgon a Konorček, poznáme i trochu historie u minaretů v Uzgen a Burana.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
10.8.2024
neděle
25.8.2024
otevřený
56 000 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Trekking s místním průvodcem dle itineráře,
 • letenku Biškek - Batken nebo Biškek - Oš,
 • plná penze na treku v kyrgyz. Patagonii a přechodu k jezeru Son Kul
 • oslíky na batohy,
 • 3 snídaně a 3 večeře mimo trek v kgz. Patagonii
 • ubytování v penzionech ve dvoulůžkových pokojích, společně v jurtách, na treku v zapůjčených stanech,
 • doprava najatými mikrobusy a jeepy, místní doprava,
 • permity pro trekking a povolení pro pohyb v pohraniční zóně,
 • český průvodce od 6 osob.

Cena nezahrnuje:

 • Mezinárodní letenky,
 • stravu mimo plné penze na trecích,
 • spropitné,
 • vstupné do památek,
 • víza nyní nejsou, ale může se změnit.
Počet dní
16
Kód zájezdu
KGZ02
Fyzická náročnost
4
Kulturní šok
3
Destinace
Kyrgyzstán

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy nebo Vídně.

Odlet z Prahy nebo Vídně. Ubytování podle času příletu.

Kam se podíváme:

Den 2 Přelet z Biškeku, přejezd do Uzgurush.

Přelet malým letadélkem na jihozápadní cíp Kyrgyzstánu do městečka Batken, přejezd do vesnice Uzgurush. Pokud bude let zrušen, tak bychom letěli ranním do města Osh, a přejeli přes Ferganskou dolinu cca 7 hodin po zemi. Ubytování u místní rodiny.

Kam se podíváme:

Den 3 Trek přes sedlo Buldžuma.

Na trek vyrazíme přes sady jabloní, ořešáků, pistácií a meruněk. Překročíme řeku a začneme stoupat 3 hodiny do průsmyku Buldžuma (2894 m)m kde se nám otevře nádherný výhled na nejbližší soutěsky, západní stěnu vrcholu Piramidalnyj a nádherné údolí Ak-Taš. Sestup k tábořišti (2900 m).

Den 4 Trek přes sedla Košmoinok a Kara Suu.

Dnes nás čekají dva průsmyky - na první z nich, Košmoinok, se vydáváme po klikaté stezce jalovcovým lesem, která končí na úpatí průsmyku Kara Suu (3760 m). Na průsmyk Kara Suu vystoupáme po strmější stezce a vychutnáme si tam pohledy na zasněžené skalnaté vrcholy Turkestánu včetně severozápadních stěn vrcholů Kotin (4521 m) a Kreshenie Rusi (4507 m). Sestuopíme ze sedla, přejdeme řeku Kara Suu a dorazíme do tábořiště v rozlehlém údolí Karavšin.

Den 5 Trek přes sedla Košmoinok a Kara Suu.

Výlet z tábora na úpatí vrcholu Piramidalnyj (5509 m), nejvyššího vrcholu Turkestánského pohoří. Zdejší zubaté hory skutečně dávají pocit, že jsme se ocitli v Patagonii u Fitz Roy. 
Projdeme pod vysokými vrcholy Kyrkchilta (4507 m), Asan (4230 m), Usen (4378 m) a Oděský štít (4810 m). Přejdeme ledovec a dostaneme se na úpatí Piramidalnyj štítu. Zdejších výhledů na zasněžené špičáky se nelze nabažit!
Sestup stejnou cestou k tábořišti.

Den 6 Návrat přes Kara Suu a Kosh Moinok do údolí Orto Chashma.

Návrat přes průsmyky Kara Suu a Kosh Moinok do našeho předchozího tábořiště v údolí Orto Chashma. Příjemný odpočinek v tomto svěžím údolí s vysokými vrcholy na vzdáleném jižním konci údolí s možností průzkumu okolních kopců.

Den 7 Trek podél řeky Orto Chashma k průsmyku Ak-Tubek.

Pokračujeme  podél řeky Orto Chashma lesem stříbrných bříz až k mostu u spojení s údolím Ak-Tubek, jímž vyrazíme k průsmyku Ak-Tubek. Stezky procházejí jalovcovým lesem a kolem nomádských jurtovišť. Utáboříme se pod průsmykem v místě, odkud je parádní výhled na údolí Orto Chashma.

Den 8 Přes nejvyšší průsmyk Ak Tubek (4390 m).

Nejnáročnější den treku - překročíme nejvyšší průsmyk Ak Tubek (4390 m) a přejdeme do údolí Ak Suu. Cesta k průsmyku stoupá přímo z tábora 2 hodiny a během výstupu se budeme často ohlížet a čerpat sílu z panoramatických výhledů do údolí Orto Chashma. Z průsmyku Ak Tubek budeme odměněni pohledy na zelené údolí a nad ním skalnaté vrcholy s ledovými čepicemi. Dlouhý sestup do údolí Ak-Suu po suťových svazích. Stezka je místy strmá, ale není technicky náročná. Při sestupu si užíjeme výhledů na vrcholy Iskander (5120 m), Petrogradez (5165 m), Admiralteez (5090 m), Ak - Suu (5355 m), A.Block (5229 m) a Aktubek (5125 m). Dorazíme do zeleného údolí Ak Suu a podél řeky dorazíme do našeho dnešního tábora. 19km.
Tento den by šel rozdělit do dvou, celý zájezd se tak o den prodlouží a cena by byla cca o 1200 Kč vyšší.

Den 9 Vyhlídkový výstup na úpatí vrcholu Ak Suu (5355 m).

Dnes nás čeká největší high-light tohoto treku - vystoupáme na úpatí vrcholu Ak Suu (5355 m). Ráno vyrazíme podél řeky až ke strmé moréně a poté k ledovcům. Ocitneme se v srdci Pamíru - pohoří Alay s pyramidovitým a zasněženým vrcholem Ak-Suu Peak(5355m). Severní stěna vrcholu Ak-Suu je dlouhá téměř 2 km a ambiciózním horolezcům nabízí nejnáročnější horolezecké cesty na světě. Okolní hory jako Iskander (5120 m), Petrogradez (5165 m), Admiralteez (5090 m) a A.Block (5229 m) dodávají naší cestě pod vrchol Ak Suu dokonalé kulisy. Po dostatečném vynadívání na tu boží krásu poputujeme zpět do našeho tábora stejnou cestou.

Den 10 Poslední den treku podél řeky Ak Mechet zpět do vesnice Uzgurush.

Poslední den našeho treku vede pozvolna podél řeky Ak Mechet malebným zeleným údolím zpět do vesnice Uzgurush. Po 17km chůze dorazíme do vesnice a ubytujeme se u rodiny v tradičním domě.

Den 11 Přejezd do Oše.

Po snídani se vydáme na sedmihodinovou cestu zpět do Oše přes region Batken a Ferganu. Podle času příjezdu můžeme ještě vylézt na posvátnou skálu zvanou Šalamounův trůn  Světové dědictví UNESCO, kde je svatyně a je to po několik tisíciletí důležité poutní místo pro muslimy. Z vrcholu s třepotajícími modlitebními praporky je pěkný výhled do krajiny.  

Den 12 Minaret Uzgen, přejezd přes hory do Kazarman.

Ráno navštívíme minaret Uzgen z 11. století, než se vydáme na celodenní přejezd přes hory s mnoha zastávkami s výhledy na majestátné kopce hrající všemi barvami. Přespíme v penzionu poblíž městečka Kazarman.

Kdo by chtěl ušetřit čas a záda, může místo několika dní přejezdů přeletět z Oše do Biškeku a odletět domů další den nebo můžeme domluvit různé další aktivity kolem Biškeku.

Den 13 Kaňon Kyzyl-Korgon, pastviny Kilemche.

Výlet do dramatického kaňonu Kyzyl-Korgon, kterému místní říkají "rudá pevnost" kvůli jeho sytým barvám. Špičaté skalnaté kopce hrají všemi barvami, pod nimi teče říčka obklopená stromy a v pozadí se tyčí zasněžené vrcholky Pamíru. Pak popojedeme skalnatým kaňonem a vydáme se na trek pastvinami k nomádské osadě Kilemche, kde přespíme u místních v jurtách.

Den 14 Trek k jezeru Son Kul.

Dnes nás čeká jednoduchý přechod s úžasnými výhledy k jezeru Son Kul, jehož břehy slouží nomádům jako letní pastviny. Pocítíme sílu rozlehlého prostoru a při brouzdání pastvinami a po březích jezera a pěšky nebo na koni si vychutnáme odraz zasněžených hor na vodní hladině s jurtami a stády koní v popředí. Koupel pro otrlé, přespíme v jurtě u břehu jezera Son Kul.

Den 15 Přejezd a večerní prohlídka Biškeku.

Ráno se při přejezdu sedla rozloučíme s pohlednicovými výjevy třpitícího se jezera Son Kul a přejedeme na procházku v dramatickém kaňonu Konorček, kde si eroze ve při tvořivosti nebrala servítky. Cestou do hlavního města Kyrgyzstánu, Biškeku, zastávíme u minaretu Burana poblíž města Tokmok. Večerní rozloučení v okolí náměstí Vítězství a Ala-Atoo se svítící pseudo-Křižíkovou fontánou. Navštívíme také jezdeckou sochu legendárního hrdiny Manase, památník věčného ohně na Vítězném náměstí, vládní budovu s obří kyrgyzskou vlajkou, pořídíme vtipnou fotku se sochami Marxe, Engelse a V.I.Lenina.

Kam se podíváme:

Den 16 Přejezd na letiště, odlet domů.

Přejezd na letiště Manas (dříve Frunze) u Biškeku, odlet domů.

Kam se podíváme:

Ohlasy cestovatelů

Jsem navrátivši se z Kyrgystánu., jsem tuze spokojená, oči na vrch hlavy, v uších ticho hor a íá oslů, v nozdrách prach, obličej opálený, srdce přešťastné, krevní řečiště povzbuzené, nohy ucaprtané, na pažích zatím neroste peří, ač jsem si to tolik přála, abych mohla létat jako ti fťáci tam.
Měli jsme výtečné průvodce, kuchaře, počasí i řidiče.
Pane Štětino, s úctou děkuji.

Pavla Synovcová

Už po druhé jsem se stal členem týmu, které skvěle naplánoval Petr Štětina. V loni Fanské hory v Tádžikistánu a letos Kyrgyzská Patagonie. Nemůžu nic vytknout, vše perfektně zorganizované a teď už vím, že v následujícím roce s touto CK pojedu znovu. Pepa

Josef Bosák

S CK Good Places sme absolvovali už niekoľko zájazdov. Tentokrát Kyrgyzsko s 9 dňovým trekom v Kyrgyzskej Patagónii. Ako vždy organizácia a priebeh bez problémov , partia - 5 klientov - super čo je pre takúto nie len fyzicky náročnú expedíciu dôležité. Peter Štetina ako organizátor a sprievodca výborný parťák. Môžeme len odporučiť . Robo , Jozef

Robert a Jozef

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů