Trekking v kyrgyzské Patagonii individuálně

Poznávací zájezd s místním (dle domluvy s českým) průvodcem

Nezapomenutelný trek odlehlou částí Kyrgyzstánu, které se pro své dramatické scenerie a divoké přírodě říká kyrgyzská Patagonie. 

Zažijte jeden z nejatraktivnějších treků v pohoří Pamír-Alay v Kyrgyzstánu. Tento středně náročný, devítidenní trek vám odkryje malebné výhledy na zatím méně navštěvované pohoří Turkestán. Okruh mimo hlavní trasy kombinuje dechberoucí krajinné scenérie zelených kopců i zasněžených horských velikánů s etno zážitky u sveřepých nomádů, kteří žijí v jurtách na místech, které by jim záviděli i ve Švýcarsku.

Na treku uvidíme např.:

Horské výhledy z průsmyků Džalgyči (3774 m) a Ak Tubek (4185 m), kde si budete připadat, jako byste přistáli na jiné planetě.

Pohledy na zasněžený a ledovcem pokrytý vrchol Piramidalnyj (5509 m), vrchol Iskander (5120 m), Ak Suu (5355 m) a Aktubek (5125 m).

Kvetoucí horské louky, svěží hvozdy, tyrkysová horská jezera. Naše návštěva také přispěje místním komunitám a přinese výdělek do odlehlé oblasti Kyrgyzstánu.

Při přesunech z Biškeku poznáme také velkou část západního Kyrgyzstánu. 

Jednu či obě cesty z Biškeku do Oše, případně až do Batkenu lze letět. Více informací u nás v kanceláři na tel. 777689000.

Termíny a ceny

Termín Cena
individuálně dle domluvy
Od 59 990 Kč

Cestu vám zařídíme s našimi místními průvodci. Cestujte jenom s vašimi přáteli, rodinou nebo i ve dvou, Termín, program kvalita ubytování, atd. se dají upravit podle vašich přání. Pokud se alespoň trochu domluvíte nějakým světovým jazykem, určitě si tento druh cestování oblíbíte pro svojí autentičnost a flexibilitu!

Cena je na osobu a s vyšším počtem cestujících ve skupině se snižuje.

Cena zahrnuje:

 • Místního anglicky a rusky mluvícího průvodce,
 • letenku Biškek - Batken nebo Biškek - Oš,
 • plná penze na treku v kyrgyz. Patagonii a přechodu k jezeru Son Kul
 • trekking s místním horským průvodcem, oslíky na batohy, plnou penzí,
 • 3 snídaně a 3 večeře mimo trek v kgz. Patagonii
 • ubytování v penzionech ve dvoulůžkových pokojích, společně v jurtách, na treku v zapůjčených stanech,
 • doprava najatými mikrobusy a jeepy, místní doprava,
 • permity pro trekking a povolení pro pohyb v pohraniční zóně.

Cena nezahrnuje:

 • Mezinárodní letenky,
 • stravu mimo plné penze na trecích,
 • spropitné,
 • vstupné do památek,
 • českého průvodce, můžeme na přání zajistit,
 • víza nyní nejsou, ale může se změnit.
Počet dní
16
Kód zájezdu
KGZ03
Fyzická náročnost
4
Kulturní šok
3
Destinace
Kyrgyzstán

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy nebo Vídně.

Odlet z Prahy nebo Vídně. Ubytování podle času příletu.

Kam se podíváme:

Den 2 Minaret Burana, kaňon Konorček

Přejezd 180km ke "kyrgyzskému moři" Issyk Kul. Cestou zastávka u minaretu Burana poblíž města Tokmok, procházka v dramatickém kaňonu Konorček, kde si eroze ve své tvořivosti nebrala servítky.
Podle času navštvíme i kaňon Kok-Moinok, který však často bývá zavřený kvůli sesuvům. Pokocháme se pohledem na obrovské jezero Issyk Kul a na noc přejedeme do horského městečka Kočkor.

Kam se podíváme:

Den 3 Celodenní přejezd do Oše.

Celodenní přejezd skoro 500km do Oše. Silnice vede divokými horami, kde o nádherené scenerie nebude nouze.


Kam se podíváme:

Den 4

Přejezd z města do vesnice Uzgurush v oblasti Batken. Cesta vede jihem obilnice Střední Asie - Ferganské doliny přes četné vesnice na dohled od hor. Ubytování v místní rodiny.

Den 5 Trek přes sedlo Buldžuma.

Na trek vyrazíme přes sady jabloní, ořešáků, pistácií a meruněk. Překročíme řeku a začneme stoupat 3 hodiny do průsmyku Buldžuma (2894 m)m kde se nám otevře nádherný výhled na nejbližší soutěsky, západní stěnu vrcholu Piramidalnyj a nádherné údolí Ak-Taš. Sestup k tábořišti (2900 m).

Den 6 Trek přes sedla Košmoinok a Kara Suu.

Dnes nás čekají dva průsmyky - na první z nich, Košmoinok, se vydáváme po klikaté stezce jalovcovým lesem, která končí na úpatí průsmyku Kara Suu (3760 m). Na průsmyk Kara Suu vystoupáme po strmější stezce a vychutnáme si tam pohledy na zasněžené skalnaté vrcholy Turkestánu včetně severozápadních stěn vrcholů Kotin (4521 m) a Kreshenie Rusi (4507 m). Sestuopíme ze sedla, přejdeme řeku Kara Suu a dorazíme do tábořiště v rozlehlém údolí Karavšin.

Den 7 Trek přes sedla Košmoinok a Kara Suu.

Výlet z tábora na úpatí vrcholu Piramidalnyj (5509 m), nejvyššího vrcholu Turkestánského pohoří. Zdejší zubaté hory skutečně dávají pocit, že jsme se ocitli v Patagonii u Fitz Roy. 
Projdeme pod vysokými vrcholy Kyrkchilta (4507 m), Asan (4230 m), Usen (4378 m) a Oděský štít (4810 m). Přejdeme ledovec a dostaneme se na úpatí Piramidalnyj štítu. Zdejších výhledů na zasněžené špičáky se nelze nabažit!
Sestup stejnou cestou k tábořišti.

Den 8 Návrat přes Kara Suu a Kosh Moinok do údolí Orto Chashma.

Návrat přes průsmyky Kara Suu a Kosh Moinok do našeho předchozího tábořiště v údolí Orto Chashma. Příjemný odpočinek v tomto svěžím údolí s vysokými vrcholy na vzdáleném jižním konci údolí s možností průzkumu okolních kopců.

Den 9 Trek podél řeky Orto Chashma k průsmyku Ak-Tubek.

Pokračujeme  podél řeky Orto Chashma lesem stříbrných bříz až k mostu u spojení s údolím Ak-Tubek, jímž vyrazíme k průsmyku Ak-Tubek. Stezky procházejí jalovcovým lesem a kolem nomádských jurtovišť. Utáboříme se pod průsmykem v místě, odkud je parádní výhled na údolí Orto Chashma.

Den 10 Přes nejvyšší průsmyk Ak Tubek (4390 m).

Dnes překročíme nejvyšší průsmyk Ak Tubek (4390 m) a přejdeme do údolí Ak Suu. Cesta k průsmyku stoupá přímo z tábora 2 hodiny a během výstupu se budeme často ohlížet a čerpat sílu z panoramatických výhledů do údolí Orto Chashma. Z průsmyku Ak Tubek budeme odměněni pohledy na zelené údolí a nad ním skalnaté vrcholy s ledovými čepicemi. Dlouhý sestup do údolí Ak-Suu po suťových svazích. Stezka je místy strmá, ale není technicky náročná. Při sestupu si užíjeme výhledů na vrcholy Iskander (5120 m), Petrogradez (5165 m), Admiralteez (5090 m), Ak - Suu (5355 m), A.Block (5229 m) a Aktubek (5125 m). Dorazíme do zeleného údolí Ak Suu a podél řeky dorazíme do našeho dnešního tábora.

Den 11 Vyhlídkový výstup na úpatí vrcholu Ak Suu (5355 m).

Dnes nás čeká největší high-light tohoto treku - vystoupáme na úpatí vrcholu Ak Suu (5355 m). Ráno vyrazíme podél řeky až ke strmé moréně a poté k ledovcům. Ocitneme se v srdci Pamíru - pohoří Alay s pyramidovitým a zasněženým vrcholem Ak-Suu Peak(5355m). Severní stěna vrcholu Ak-Suu je dlouhá téměř 2 km a ambiciózním horolezcům nabízí nejnáročnější horolezecké cesty na světě. Okolní hory jako Iskander (5120 m), Petrogradez (5165 m), Admiralteez (5090 m) a A.Block (5229 m) dodávají naší cestě pod vrchol Ak Suu dokonalé kulisy. Po dostatečném vynadívání na tu boží krásu poputujeme zpět do našeho tábora stejnou cestou.

Den 12 Poslední den treku podél řeky Ak Mechet zpět do vesnice Uzgurush.

Poslední den našeho treku vede pozvolna podél řeky Ak Mechet malebným zeleným údolím zpět do vesnice Uzgurush. Po 17km chůze dorazíme do vesnice a ubytujeme se u rodiny v tradičním domě.

Den 13 Přejezd do Oše.

Po snídani se vydáme na sedmihodinovou cestu zpět do Oše přes region Batken a Ferganu. Podle času příjezdu můžeme ještě vylézt na posvátnou skálu zvanou Šalamounův trůn  Světové dědictví UNESCO, kde je svatyně a je to po několik tisíciletí důležité poutní místo pro muslimy. Z vrcholu s třepotajícími modlitebními praporky je pěkný výhled do krajiny.  

Den 14 Přelet z Oše do Biškeku.

Ráno navštívíme v Uzgen minaret z 11. století, než se vydáme na celodení přejezd s mnoha zastávkami, např. ve fotogenickém okolí jezera Toktogul. Vystoupáme kaňonem divoké řeky Čičkan do průsmyku Ala-Bel (3180 m.n.m), sjedeme do jurtami posetého zeleného údolí Suusamyr se zasněženými štíty centrálního Tian-Šanu v pozadí a přenocujeme v jurtě u nomádů, kteří mají tuto oblast v oblibě.

Kdo by chtěl ušetřit záda, může místo dvoudenního přejezdu dnes přeletět z Oše do Biškeku a odletět domů další den nebo tam podniknout výlet do termálních lázní v horách u hlavního města s naším místním průvodcem. Navazující služby zajistíme. 

Den 15 Přejezd a večerní prohlídka Biškeku.

Panoramatickou silnicí a tunelem skrz sedlo Töö Ashuu (3200m.n.m.) do hlavního města Kyrgyzstánu, Biškeku, ubytování v hotelu. Večerní rozloučení v okolí náměstí Vítězství a Ala-Atoo se svítící pseudo-Křižíkovou fontánou. Navštívíme také jezdeckou sochu legendárního hrdiny Manase, památník věčného ohně na Vítězném náměstí, vládní budovu s obří kyrgyzskou vlajkou, pořídíme vtipnou fotku se sochami Marxe, Engelse a V.I.Lenina. 

Kam se podíváme:

Den 16 Přejezd na letiště, odlet domů.

Přejezd na letiště Manas (dříve Frunze) u Biškeku, odlet domů.

Kam se podíváme:

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů