Pamir Alay - trek u Pik Lenina, Kyrgyzstán

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Mnoha JŮ ověnčený trek v pohoří Pamír Alay s kulisami sedmitisícovky Pik Lenin, ledovců, jezer a s poznáním nomádského života. Výstup na pětitisícovku Yuhina.

Krásou hor nabušený trek v pohoří Pamír Alay v Kyrgyzstánuv oblasti sedmitisícovky Pik Lenin, kterou znáte zatím jen ze zeměpisu. Tento středně náročný, desetidenní trek je dokonalou kombinací chození po horách a poznáváním unikátní kultury nomádů, kteří v těchto horách žijí ve svých jurtách. Z horských průsmyků se nám naskytnou nezapomenutelné výhledy na zasněžené kopce a tyrkysová ledovcová jezera, zelená údolí s pastvinami protkaná svěžími řekami pod ochranou jalovcových hájů. Při návštěvách a spaní u nomádů v jurtách se naučíme zvykům a kultuře formovaných v drsných podmínkách hor a také místnímu speciálnímu způsobu vaření jídla a pečení chleba. Tento krásný kus zeměkoule je zatím ušetřen masovému turismu. Na úpatí Pik Lenina naopak poznáme čilý ruch horolezeckých výprav a vystoupáme na pětitisícovku Yuhina (5100 m.n.m.). Geolog v nás zaplesá při pohledu na hravost barev roztodivných skalních formací v soutěskách "Tří draků" a kaňonu Kyzyl-Korgon.

Po celou dobu treku budeme mít plnou penzi, doprovod koní na batohy a spát budeme ve stanech, jurtách i jednoduchých rodinných penzionech.

Naše návštěva také přispěje místním komunitám a přinese výdělek do odlehlé oblasti Kyrgyzstánu.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
10.8.2024
neděle
25.8.2024
otevřený
42 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Desetidenní trekking s místním průvodcem, plnou penzí, doprovodem koní.
 • letenku Biškek - Oš,
 • plná penze na treku, oběd a večeři na cestě Oš-Sary Mogul,
 • ubytování v penzionech po 2-3, na treku v jurtách a u rodin po 2-5 lidech, v zapůjčených stanech po 2.
 • doprava najatými mikrobusy a jeepy,
 • permity pro trekking a povolení pro pohyb v pohraniční zóně,
 • český průvodce od 5 osob,
 • pojištění CK Good Places pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • Mezinárodní letenky,
 • stravu mimo plné penze na trecích,
 • spropitné,
 • vstupné do památek,
 • víza nyní nejsou,
 • případné náklady na změnu programu nebo opatření kvůli pandemiím, živelným pohromám nebo jiné vyšší moci.
Počet dní
16
Kód zájezdu
KGZ04
Fyzická náročnost
4
Kulturní šok
3
Destinace
Kyrgyzstán

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy nebo Vídně.

Odlet z Prahy nebo Vídně. Ubytování podle času příletu.

Kam se podíváme:

Den 2 Přelet z Biškeku do Oše.

Přelet na jihozápad Kyrgyzstánu do města Osh, které je ubydlené nejméně 3000 let. Navštívíme rušný bazar a vylezeme na posvátnou skálu zvanou Šalamounův trůn  Světové dědictví UNESCO, kde je i svatyně. Již po několik tisíciletí je to důležité poutní místo, dnes významné i pro muslimy. Z vrcholu s třepotajícími modlitebními praporky je pěkný výhled do krajiny.

Kam se podíváme:

Den 3 Přejezd z Oše do Sary Mogul. Trek k jezeru Isumrudnoe.

Ráno odjedeme z města Osh na jih do vesnice Sary Mogul (cca 3000m.n.m.), kdy budeme cestou zastavovat a žasnout kvůli parádním scenériím, které naše zážitky rozjedou rovnou z nuly na sto. Cestou také podnikneme čtyřhodinový výšlap k horskému jezeru Isumrudnoe. Po obědě u místních lidí pokračujeme v cestě do Sary-Mogul, kde již spatříme sedmitisícové vrcholy v hradbě zasněženého Pamíru. Čeká nás domácí večeře a noc v rodinném penzionu. V Sary Mogulu ještě můžeme doplnit zásoby na cestu v malých večerkách.

Den 4 Výstup do tábořiště Janyrgyk.

Aklimatizační část treku spočívá ve čtyřhodinovém výstupu do tábořiště Janyrgyk, kdy se budeme často kochat výhledy na Pik Lenina a další zasněžené vrcholy Pamíru.

Den 5 Přes sedlo Sary Mogul, jezera Besh Kol.

Dnešní trasu zahájíme výstupem na další vyhlídku typu "Pamír jako na dlani". Oběd si dáme na břehu řeky s výhledem na ledovec. Vytrávíme při hodinovém výstupu do průsmyku Sary Mogul (4306 m.n.m.), kde zaplesáme při pohledu na zaledněné vrcholy a alpinská jezera Besh Kol (= pět jezer). Sejdeme do kempu ve výšce 3557m.n.m.

Den 6 Malý Sary Mogul, vesnice Kyzyl Šoro, průsmyk Kosh Moinok.

Den začneme pohodovějším klesáním údolím s občasným přeskakováním řeky. S klesající výškou přibývá zeleně a pokroucených jalovců. Kulisa okolních ledovců a zasněžených vrcholů nad námi však zůstává. Přejdeme pastviny s jurtami nomádů, u kterých se stavíme na oběd a čaj. Pak přes osadu malý Sary Mogul dojdeme do vesnice Kyzyl Šoro, kde si můžeme dát dokonce i teplou sprchu. Dále se soutěskou dostaneme na pastviny a vystoupáme do průsmyku Kosh Moinok (3210 m.n.m.), odkud sestoupíme do stejnojmenného údolí. Večeře a nocleh v jurtovém táboře ve výšce 2 800 m. 20km, 7-8h.

Den 7 Průsmyk Sarybell, soutěska tří draků, vesnice Kojokelen.

Hodinový výstup do průsmyku Sarybell (3132 m.n.m.) bude odměněn výhledy na pohoří Kichik Alay. Následující červené skalní útvary zvané "Soutěska tří draků" jsou jedním z nejkrásnějších míst v celém Kyrgyzstánu. V dálce uvidíme leporelo Pamíru s různými stupni vysokohorské, středohorské a nízkohorské krajiny. Stezka pak klesá přes červené skály do skalnatého koryta řeky až k vesnici Kojokelen, kde si vychutnáme domácí jídlo a přenocujeme v penzionu se sprchou a elektřinou. Celkem 14km. V podvečer si při procházkách užijeme atmosféru jedné z nejodlehlejších vesnic Kyrgyzstánu a poklábosíme s bodrými vesničany.

Den 8 Pod průsmy Jiptick, nomádské údolí.

Nenáročný úsek páteho krizového dne vede podél řeky až na úpatí Jiptického průsmyku. Zelené údolí porostlé stromy je častým stanovištěm nomádů, kteří zde pasou svá zvířata. Po obědě se s nimi naučíme jejich způsob pečení chleba, který si dáme jako přílohu k večeří a přenocujeme v jurtě. 10km.

Den 9 Do Jiptick Pass (4185 m.n.m)., sestup do údolí Darbaza Tash.

Od jurt ráno vystoupáme podél řeky až k úpatí Jiptického průsmyku, odkud zahájíme strmější výstup. Z Jiptick Pass (4185 m.n.m.) je úchvatný pohled na Pamír. Za jasného počasí je v dálce vidět také vrchol Lenina (7134 m). Po obědě sklesáme do údolí Darbaza Tash (3274 m). Večeře a přenocování v jurtovém táboře. 16km, 8 hod.

Den 10 Sestup do Sary Mogul, jezera Tulpar Kol poblíž Lenin Pik.

Tříhodinový sestup do vesnice Sary Mogul kde si dáme oběd, osprchujeme se a přejedeme do jurtového tábora u jezera Tulpar Kol poblíž základního tábora Lenin Pik. Tulpar Kol je skupina jezer zasazených do úpatí Pamíru, skvělé místo pro focení a pohodové toulky. Večeře a přenocování v jurtě. 11 km.

Den 11 Základní tábor Pik Lenin, výstup do sedla Traveller's Pass.

Po brzské snídani se vydáme k horolezeckému základnímu táboru Pik Lenin a zahájíme výstup do sedla Traveller's Pass ve výšce 4100 metrů, odkud si dáme výhledy na ledovce padající z mohutného vrcholu Lenin Peak, nejvyššího vrcholu pohoří Pamír Alay. Zde si dáme oběd a sejdeme pod průsmyk do tábora. 7-8 hodin.

Den 12 Výstup na kopec Yuhina (5100 m.n.m.).

Dneska se pokusíme o vrchol hory Yuhina (5100 m.n.m.), který je oblíbeným aklimatizačním vrcholem pro lezce, kteří míří na Lenina, jehož vrchol je odtud takřka na dosah ruky.

Den 13 Návrat k jezerům Tulpar, přejezd do Oše.

Návrat k jezerům Tulpar cca 5-6 hodin, rozloučení s Pamírem a přejezd cca 5 hodin do Oše.

Den 14 Minaret Uzgen, celodenní přejezd přes hory do Kazarman.

Ráno navštívíme minaret Uzgen z 11. století, než se vydáme na celodenní přejezd přes hory s mnoha zastávkami s výhledy na majestátné kopce hrající všemi barvami. Přespíme v penzionu poblíž městečka Kazarman.

Kdo by chtěl ušetřit čas a záda, může místo několika dvou dnů přejezdů přeletět z Oše do Biškeku a odletět domů další den nebo můžeme domluvit různé další aktivity kolem Biškeku.

Den 15 Kaňonu Kyzyl-Korgon, přejezd a prohlídka Biškeku.

Výlet do dramatického kaňonu Kyzyl-Korgon, kterému místní říkají "rudá pevnost" kvůli jeho sytým barvám. Špičaté skalnaté kopce hrají všemi barvami, pod nimi teče říčka obklopená stromy a v pozadí se tyčí zasněžené vrcholky Tian Šanu. Pak přes hory dojedeme dramatickou silnicí až do hlavního města Biškeku. Večerní rozloučení v okolí náměstí Vítězství a Ala-Atoo se svítící pseudo-Křižíkovou fontánou. Navštívíme také jezdeckou, vládní budovu s obří kyrgyzskou vlajkou, pořídíme vtipnou fotku se sochami Marxe, Engelse a V.I.Lenina a smyjeme prach cest zaslouženým pivem.

Kam se podíváme:

Den 16 Přejezd na letiště, odlet domů.

Přejezd na letiště Manas (dříve Frunze) u Biškeku, odlet domů.

Kam se podíváme:

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů