Día de los Muertos - dušičky v Mexiku

Zájezd s českým průvodcem

Zažít dušičkové svátky Día de los Muertos přímo v Mexiku je hodně nestandardní zážitek! Unikátní cesta spojená s poznáním toho nejzajímavějšího z jihovýchodního Mexika.

Jedny z největších fiestas v Mexiku, na které jsou všichni srdečně zváni, včetně mrtvých! Poznejte veselé podoby oslav smrti, která patří k životu stejně jako ty šťastnější okamžiky. V Mexiku pojmenovávaly různé kultury v posledních 3000 letech přechod mezi světem živých a mrtvých nejrůznějšími způsoby, přičemž smrt byla brána jako přirozená součást nekonečného života, pouze jako změna jeho formy. Duše těch, co odešli do jiných světů, se připomínaly různými rituály a bylo by neuctivé při tom truchlit. Následnou fúzí s křesťanskými zvyky vzniklo nepřeberné množství podob Día de Muertos, které se po celém Mexiku liší od místa k místu a někde trvají i celý týden. Pro svojí bohatost se mexické dušičky dostaly na seznam dědictví UNESCO. My mexické dušičky prožijeme v okolí Oaxacy, kde jsou jedny z nejživějších a nejbarevnějších z celé Střední Ameriky.

Na této cestě ale poznáte také úžasnou kulturu a památky předkolumbovských kultur i malebná koloniální městečka. Ocitneme se uprostřed pampy porostlé kaktusy, na plážích Pacifiku i Karibiku, v džungli deštných pralesů i mezi kouřícími vulkány zasypanými sněhem.

Jedná se o naší novou cestu, proto je vhodná pro dobrodružnější cestovatele, které baví spoluobjevovat nové věci s českým i spoustou místních průvodců, jež nám odkryjí tajemství a zvyky své země tak, jako nikdo jiný. Budeme cestovat v malé skupince.

Termíny a ceny

Termín Cena
neděle
27.10.2019
pondělí
18.11.2019
otevřený
Expedičně. Poslední místo.
garantovaný odjezd
39 990 Kč
Poptat
úterý
27.10.2020
středa
18.11.2020
otevřený
42 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím,
 • dopravu najatým minibusem, veřejnou dopravou, linkovými dálkovými busy, apod.,
 • místně služby místních průvodců,
 • českého průvodce-překladatele-organizátora,

Cena nezahrnuje:

 • Letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu, cca 14-22 tis.,
 • vstupné cca 100 USD,
 • stravu,
 • spropitné,
 • masky,
 • fakultativní výlety, šnorchlování, půjčovné.
Počet dní
23
Kód zájezdu
MEX02
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
2

Itinerář

Den 1 Přelet z Prahy do Ciudad de México.

Přelet z Prahy do Ciudad de México s přestupy. Přesun do hotelu, odpočinek podle hodiny příletu.

Bienvenidos a México!


Den 2 Ciudad de México -D.F. - CDMX - Mexico City

Prohlídka centra hlavního Mexika a jedné z největších metropoli světa, místními zvané D.F. (Districto Federal, UNESCO). Navštívíme mimo jiné hlavní náměstí Zócalo, ruiny aztéckého chrámu Templo Mayor, vládní paláce, katedrálu, projdeme se po známém bulváru Paseo Reforma a pokud vám zbydou síly, tak navštívíme také antropologické muzeum a muzeum Fridy Kahlo a nakoukneme na obrovské malby známého murallisty Diego Rivery. Večer shlédneme na 24 milionovou metropoli z prvního mexického mrakodrapu (188m) - Torre Latinoamericana.

El Día de Muertos - zážitky s mexickými dušičkami začneme hned dnes, kdy se připomají duše lidí, kteří zemřeli při nehodě nebo násilnou smrtí, ulice se začínají plnit tradičními figurami zdobené smrtky a obětinami ve formě květin a jídla, např. pan de muerto - tzv. neboštíkův chléb, různých tvarů vč. lebek. A v D.F. je všechno ve velkém!

Den 3 Teotihuacán

Dnes zavítáme do města bohů - Teotihuácanu (UNESCO), jehož vliv mezi 2. a 6. stoletím sahal od Guatemaly až po dnešní Texas, později se stal hlavním městem Aztéků. Místu vévodí pyramidy slunce a měsíce. Místní průvodce nám osvětlí spoustu záhad a zajímavostí, než dojdeme po třídě mrtvých k chrámu Quetzalcoatla.

Večer pokračují svátky Días de Muertos - 29.10. se vracejí duše lidí, kteří se utopili.

Den 4 Popocatepetl, Puebla, Cholula

Přes sedlo Paso de Cortes (3600 m.n.m.) mezi doutnající sopkou Popocatepetl (="Doutnající hora"), vyjadřující mužský princip a sopkou Iztacihuatl se ženským principem představující „Bílou ženu“ nebo „Spící ženu“ dojedeme do příjemné koloniální Puebly, kde je přes 70 kostelů. Cestou se stavíme v Cholule u Velké pyramidy. Po toulkách zdobnou Pueblou, si můžete procvičit smlouvání na zdejším uměleckém trhu a ochutnat chilli-čokoládové kuře mole puebla, uctívané gurmány po celém Mexiku.

El Día de Muertos - dnes se připomínají duše osamělých lidí, sirotků, vyděděnců apod.

Den 5 Zapotitlán Salinas

Ráno si můžeme ještě vychutnat Pueblu s atmosférou dušičkových příprav, než se přesuneme do malého městečka Zapotitlán Salinas, zasazeného do skalnaté stepi zdobené kaktusy. Můžeme navštívit přírodní solnice a háj obrovských kaktusů roztodivných tvarů, kde roste kolem 1000 rostlinných druhů, mnohé z nich endemických, které si našly svůj originální způsob, jak přežít v nehostinné pampě.

El Día de Muertos - 31.10. se vracejí duše nenarozených nebo těch kteří nebyli nebo nestihli být pokřtění. Dušičkové slavnosti v této malé vesnici by mohly být velmi autentické.

Den 6 Přejezd do Oaxaca, pyramidy Monte Alban, Día de Todos los Santos

Přejezd do Oaxacy. Výlet k pyramidám Monte Alban, kde se během 1500 let střídali Olmecové, Zapotecové a Mixtecové, každý zde zanechal něco ze své kultury. Večer zajdeme na kořalku Mezcal s červem a k tomu můžete zakousnout lecos od pečených chilli papriček přes k-užrání-dobrý oxacký sýr až po pražené kobylky s limetkou.

Tento den, 1.11. podle tradice přicházejí z Mictlánu, země mrtvých, andělé, duše nevinných dětí. Lidé staví květinové oltáře v ulicích, zapalují svíčky a zážitkem je projít se i po hřbitově, kde je v tyto dny skutečně "živo". Uliční trhy přetékají květinami, dekoracemi a slavnými malovanými lebkami z cukru.


Den 7 Oaxaca. Oslavy Día de los Muertos - dušičky v Mexiku.

Dopoledne si projdeme nádherné historické jádro Oaxacy s místním průvodcem, který nás zasvětí do pozoruhodných detailů místního života, které by nám jinak zůstaly skryty. Odpoledne propuknou v plné síle dušičkové oslavy Día de los Muertos, které se slaví po celém Mexiku, v Oaxace jsou však jedny z nejbarevnějších a dneškem zde vrcholí týden trvající svátky všech svatých a zemřelých. Můžeme se vyhastrošit do tradičních kostýmů, nechat se pomalovat ve stylu barevné smrtky a přidat se k veselému průvodu uctít duše dospělých, které se za námi dnes vracejí na návštěvu ze země Mictlán.

Den 8 Přejezd horami Sierra Madre k Pacifiku. Pláž Mazunte.

Dnes můžete procvičit svojí španělštinu s družnými mexičany na palubě pohodlného dálkového busu nebo dospávat dušičkové veselí během dlouhého, ale scénického přejezdu dramatickými horami Sierra Madre del Sur k pobřeží Pacifiku. Ubytujeme se poblíž pláže u hippie vesničky Mazunte.

Den 9 Playa Mazunte, výlet na moře.

Relax na pláži nebo můžeme vyrazít člunem s místním rybářem hledat želvy, delfíny nebo i velryby a zašnorchlovat si na korálových útesech. Také je možnost navštívit želví záchranou stanici, kde se běžně vyskytuje až 20 druhů želv. Nezapomenutelný západ slunce ze skalního mysu Punta Cometa, kde uvidíte patrně nejdelší čáru horizontu vašeho života. Večer se odměníme mořskými dobrotami a můžeme zajuchat v latino rytmech v plážovém baru.

Den 10 Přejezd do Tuxla Gutiérrez.

Přejezd podél Pacifiku a chiapaským venkovem do Tuxla Gutiérrez, kdy během 500km bude rozhodně na co koukat a odkrojíme si tím nejdelší přejezd našeho putování.

Den 11 Kaňon El Sumidero, San Cristobal de Las Casas.

Z prastarého Chiapa de Corzo vyrazíme lodí po řece Grijalva zařízlé do okolní krajiny 1200m hluboko v kaňonu El Sumidero. Následně přejedeme do zdobného města San Cristobal de Las Casas (cca 2200 m.n.m.), barevnějšího, než pytlík bombónů.

Den 12 San Cristobal, San Juan Chamula.

Dopoledne věnujeme procházkou po malebných uličkách a dlážděných náměstích San Cristobal, návštěvě místních kostelů a barevných trhů. Odpoledne vyrazíme do autonomní indiánské vesnice San Juan Chamula svérázného kmene Tzotzil, kde mají časový posun, svoje zákony a v kostele šamani provádějí léčení a očistu pomocí obětování kuřat, vykuřování a vy můžete podle místních zvyků zlé duchy z těla vyhnat říháním po pití Coca-Coly. Asi nejbizarnější kostel, který jste kdy navštívili! Pokud budou hrozit návaly turistů, vydáme se do jiných indiánských komunit Tzotzil nebo Lacandon.

Den 13 Přejezd přes Sierra Madre do Palenque, kaskády Agua Azul příp. vodopády Misol-Há.

Přejezd přes skalnaté hory Sierra Madre do Palenque, cestou foto zastávky na kochání, ten pravý chiapaský zapadákov pěstitelů kávy a fazolí, koupačka u katalogově modrých kaskád Agua Azul příp. vodopádů Misol-Há v deštném pralese. Večerní příjezd do mayského Palenque, kde v okolních pralesích dříve působila Zapatova armáda národního osvobození.

Den 14 Palenque

Dnes prozkoumáme patrně nejkrásnější mayskou metropoli Palenque, zanořenou do horského deštného pralesa. Palenque bylo vystavěno od konce 3.stol.př.n.l. kdy jí po jejím vrcholném 7. století opět pohltila džungle. U chrámů slunce, kříže, nápisů, Červené královny a královského paláce nám místní průvodce vysvětlí hloubku mayské kosmologie a oslňující propojení mayské architektury s jejich filozofií. Odpoledne přesun do přírodní rezervace Calakmul (UNESCO), největší pralesní rezervace v Mexiku.

Den 15 Výlet do pralesa - Reserva de la Biosfera de Calakmul

Výlet s místním průvodcem do nejživějšího pralesa poloostrova Yucatán - Reserva de la Biosfera de Calakmul, kde žije bezpočet druhů opic, ptactva jako např. tukani a ary, dále tapíři, oceloti, jezevci, pumy a žije zde největší populace jaguárů ve Střední Americe. Cestou uvidíme i pár dalších mayských staveb, romanticky prorostlých s okolní džunglí. Zavítáme také k netopýří jeskyni, kde spolu žije dokonce 9 druhů těchto savců.

Den 16 Calakmul

Je na čase se opět nechat obejmout přírodou a kulturou zárověň. Po 1,5 hod. jízdy pralesní silnicí se před námi otevře netušená krása mayského města Calakmul (UNESCO), které po 1200 letech slávy opět obklopily stovky kilometrů deštného pralesa. Ve 3.-7. stol. byl Calakmul hlavním městem tzv. království Hadí hlavy, nejmocnější dynastie mayské říše, jejíž bohatství vám dojde, až polezete na některou ze zdejších obrovských pyramid a rozhlédnete se po nekonečném okolním pralese. Díky odlehlosti je místo ušetřeno masovému turismu, což se za pár let asi změní díky stavbě turistického vlaku. Lepší tedy s návštěvou neváhat...

Den 17 San Francisco de Campeche

Přejezd do pohádkově bohatého města San Francisco de Campeche (UNESCO) na břehu Mexického zálivu, odkud se odváželo kolonizátory nakradené bohatství přes oceán do Španělska. Campeche často čelilo nájezdům pirátů a korzárů a proto bylo časem opevněno hradbami.

Den 18 Uxmal

Návrat do dob moudrých Mayů při návštěvě jejich města pyramid Uxmal (UNESCO), vystavěného v dekorativním puuckém stylu. Další pyramidy do vaší sbírky - pyramida kouzelníka, velká pyramida, čtyřhran jeptišek a vystoupíme i na plošinu s guvernérským palácem. Cestou do Meridy se podle času ještě můžeme stavit v jeskyni Grutas de Loltún s krásnými krápníky a prehistorickými malbami.

Den 19 Mérida

Toulky koloniální Méridou, kde nasajeme atmosféru náměstí Plaza Grande s katedrálou z 16.století a vládními budovami, abychom pokračovali třídou Paseo Montejo a malebnými uličkami do Yukatánského antropologického muzea a dále na barevné venkovní trhy, kde si můžete vybrat vaší novou hamaku, hříšně pálivou omáčku El Yucateco a ochutnat místní specialitku cochinita pibil (vepřové v citrusové omáčce pečené v palmovém listu). Pokud máte dost chození po městě, pomůžeme vám s výletem na pláž Progresso poblíž rybářského puebla.

Den 20 Chichen Itzá, jeskyně Cenotes" X'Kekén

Chichen Itzá (UNSECO) je pravděpodobně nejslavnější mayské místo v Mexiku, také jeden ze 7 novodobých dívů světa. Proto je to také nejvíce navštěvovaná památka na Yucatánu. Navštívíme pyramidu Kukulkána, chrám válečníků, observatoř Caracol, studnu obětí a hřiště pro mayskou posvátnou hru pelota.

Cestou do Tulum koupání v halucinantní krápníkové jeskyni Cenotes" X'Kekén.

Den 21 Tulum.

Romantický mayský přístav Tulum na pobřeží Karibiku. Navštíme pro tentokrát již opravdu poslední mayské pyramidy s chrámem sestupujícího boha, chrámem fresek a mayský maják. Koupání na dohled od mayských pyramid nebo na bělostné pláži poblíž Tulum. Cerveza en la playa? Sí!

Den 22 Puerto Morelos nebo Tulum

Přejezd podél Karibiku do malého přístavu Puerto Morelos, odpočinek na bělostné pláži nebo fakultativně šnorchlovací výlet člunem k druhému největšímu korálovému útesu na světě, návštěva krokodýlí ZOO, projížďka po městečku a přilehlých plážích na kole, výlet do mangrovníků, potápění, atd.

Pokud budou všichni za jedno a raději zůstanou v Tulum další den, je zde také spousta možností: koupání v jeskyních, ekopark Xel-Ha, šnorchlování nebo potápění, plavba na ostrov Cozumel, atd.

Den 23 Odlet do Prahy.

Přejezd do Cancúnu a odlet do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů