Día de los Muertos - dušičky v Mexiku

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Zažít dušičkové svátky Día de los Muertos přímo v Mexiku je hodně nestandardní zážitek! Unikátní cesta spojená s poznáním toho nejzajímavějšího z jihovýchodního Mexika.

Jedny z největších fiestas v Mexiku, na které jsou všichni srdečně zváni, včetně mrtvých! Poznejte veselé podoby oslav smrti, která patří k životu stejně jako ty šťastnější okamžiky. V Mexiku pojmenovávaly různé kultury v posledních 3000 letech přechod mezi světem živých a mrtvých nejrůznějšími způsoby, přičemž smrt byla brána jako přirozená součást nekonečného života, pouze jako změna jeho formy. Duše těch, co odešli do jiných světů, se připomínaly různými rituály a bylo by neuctivé při tom truchlit. Následnou fúzí s křesťanskými zvyky vzniklo nepřeberné množství podob Día de Muertos, které se po celém Mexiku liší od místa k místu a někde trvají i celý týden. Pro svojí bohatost se mexické dušičky dostaly na seznam dědictví UNESCO. My mexické dušičky prožijeme v okolí Oaxacy, kde jsou jedny z nejživějších a nejbarevnějších z celé Střední Ameriky.

Na této cestě ale poznáte také úžasnou kulturu a památky předkolumbovských kultur i malebná koloniální městečka. Ocitneme se uprostřed pampy porostlé kaktusy, na plážích Pacifiku i Karibiku, v džungli deštných pralesů i mezi kouřícími vulkány zasypanými sněhem.

Vychytaný itinerář na základě předchozích zkušeností. Budeme cestovat v malé skupince.

Možnost cestu individuálně rozšířit o delší pobyt na ostrově Holbox nebo další poznávání Mexika s místními průvodci.

Termíny a ceny

Termín Cena
neděle
27.10.2024
pondělí
18.11.2024
otevřený
59 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím,
 • dopravu najatým minibusem, veřejnou dopravou, linkovými dálkovými busy, apod.,
 • místně služby místních průvodců,
 • českého průvodce-překladatele-organizátora,

Cena nezahrnuje:

 • Letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu, cca 14-22 tis.,
 • vstupné cca 100 USD,
 • stravu,
 • spropitné,
 • masky,
 • fakultativní výlety, šnorchlování, půjčovné.
Počet dní
23
Kód zájezdu
MEX02
Fyzická náročnost
2
Kulturní šok
2

Itinerář

Den 1 Přelet z Prahy do Ciudad de México.

Přelet z Prahy do Ciudad de México s přestupy. Přesun do hotelu, odpočinek podle hodiny příletu.

Bienvenidos a México!


Kam se podíváme:

Den 2 Ciudad de México -D.F. - CDMX - Mexico City

Prohlídka centra hlavního města Mexika a jedné z největších metropoli světa, místními zvané D.F. (Districto Federal, UNESCO). Navštívíme mimo jiné hlavní náměstí Zócalo, ruiny aztéckého chrámu Templo Mayor, vládní paláce, katedrálu, projdeme se po známém bulváru Paseo Reforma. Večer shlédneme na 24 milionovou metropoli z prvního mexického mrakodrapu (188m) - Torre Latinoamericana.

El Día de Muertos - zážitky s mexickými dušičkami začneme hned 28.10., kdy se připomají duše lidí, kteří zemřeli při nehodě nebo násilnou smrtí, ulice se začínají plnit tradičními figurami zdobené smrtky a obětinami ve formě květin a jídla, např. pan de muerto - tzv. neboštíkův chléb, různých tvarů vč. lebek. A v D.F. je všechno ve velkém!

Kam se podíváme:

Den 3 Mexico City

Druhý den začneme návštěvou modrého domu Fridy Kahlo, dokončíme prohlídku zajímavých míst a se zájemci zajedeme do velmi zajímavého antropologického muzea, kde si uděláte obrázek o bohaté kultuře a historii této mezoamerické velmoci.

Večer pokračují svátky Días de Muertos - 29.10. se vracejí duše lidí, kteří se utopili.

Kam se podíváme:

Den 4 Bazilika panny z Guadaloupe, město bohů Teotihuacán.

Cestou ze Ciudad de México se můžeme zastavit na jednom z nejposvátnějším míst pro latinskoamerické katolíky - Bazilice panny z Guadaloupe. Především však zavítáme do města bohů - Teotihuácanu Světové dědictví UNESCO, jehož vliv mezi 2. a 6. stoletím sahal od Guatemaly až po dnešní Texas, později se stal hlavním městem Aztéků. Místu vévodí pyramidy slunce a měsíce. Místní průvodce nám osvětlí spoustu záhad a zajímavostí, než dojdeme po třídě mrtvých k chrámu Quetzalcoatla.

El Día de Muertos - dnes se připomínají duše osamělých lidí, sirotků, vyděděnců apod.

Den 5 Popocatepetl, Cholula, Puebla.

Procházka v sedle Paso de Cortes (3600 m.n.m.) mezi doutnající sopkou Popocatepetl (="Doutnající hora"), vyjadřující mužský princip a sopkou Iztacihuatl se ženským principem představující „Bílou ženu“ nebo „Spící ženu“ dojedeme do příjemné koloniální Puebly, kde je přes 70 kostelů. Cestou se stavíme v Cholule u Velké pyramidy. Po toulkách zdobnou Pueblou, si můžete procvičit smlouvání na zdejším uměleckém trhu a ochutnat chilli-čokoládové kuře mole puebla, uctívané gurmány po celém Mexiku.

El Día de Muertos - 31.10. se vracejí duše nenarozených nebo těch kteří nebyli nebo nestihli být pokřtění. Dušičkové slavnosti na hlavním náměstí v Pueble bývají velmi zajímavé.

Kam se podíváme:

Den 6 Zapotitlán Salinas. Día de Todos los Santos.

Ráno si můžeme ještě vychutnat Pueblu s atmosférou dušičkových příprav, než se přesuneme do malého městečka Zapotitlán Salinas, zasazeného do skalnaté stepi zdobené kaktusy. Můžeme navštívit přírodní solnice a háj obrovských kaktusů roztodivných tvarů, kde roste kolem 1000 rostlinných druhů, mnohé z nich endemických, které si našly svůj originální způsob, jak přežít v nehostinné pampě.

Tento den, 1.11. podle tradice přicházejí z Mixtlánu, země mrtvých, andělé, duše nevinných dětí. Lidé staví květinové oltáre v ulicích, zapalují svíčky a zážitkem je projít se i po hřbitově, kde je v tyto dny skutečně "živo". Uliční trhy přetékají květinami, dekoracemi a slavnými malovanými lebkami z cukru.

Kam se podíváme:

Den 7 Přejezd do Oaxaca, Oslavy Día de los Muertos - dušičky v Mexiku.


Přejezd do Oaxacy. Projdeme nádherné historické jádro Oaxacy, kde mezi skvostnými koloniálními paláci prodávají potomci Zapotéků a Mixtéků barevné vlněné látky a všemožné rukodělné výrobky. Navštívíme bezpočet koloniálních kostelů a vychutnáme jedinečnou atmosféru malebných uliček a náměstí.

Odpoledne propuknou v plné síle dušičkové oslavy Día de los Muertos, které se slaví po celém Mexiku, v Oaxace jsou však jedny z nejbarevnějších a dneškem zde vrcholí týden trvající svátky všech svatých a zemřelých. Můžeme se vyhastrošit do tradičních kostýmů, nechat se pomalovat ve stylu barevné smrtky a přidat se k veselému průvodu uctít duše dospělých, které se za námi dnes vracejí na návštěvu ze země Mictlán a rozhodně se nechtějí se svými blízkými nudit. Navštívíme oaxacký hřbitov, který se dnes promění v dějiště bujarých oslav.

Kam se podíváme:

Den 8 Pyramidy Monte Albán, Oaxaca.

Výlet k pyramidám Monte Alban, kde se během 1500 let střídali Olmecové, Zapotecové a Mixtecové, každý zde zanechal něco ze své kultury. Odpoledne dokončení prohlídky Oaxacy. Večer zajdeme na kořalku Mezcal s červem a k tomu můžete zakousnout lecos od pečených chilli papriček přes k-užrání-dobrý oaxacký sýr až po pražené kobylky s limetkou. Nebo zůstaneme u dobrotami přezdobené oaxacké placky "tlayuda".

Kam se podíváme:

Den 9 Přejezd horami Sierra Madre k Pacifiku. Pláž Mazunte.

Dnes můžete procvičit svojí španělštinu s družnými mexičany na palubě pohodlného dálkového busu nebo dospávat dušičkové veselí během dlouhého, ale scénického přejezdu dramatickými horami Sierra Madre del Sur k pobřeží Pacifiku. Ubytujeme se poblíž pláže u hippie vesničky Mazunte.

Den 10 Playa Mazunte, výlet na moře.

Relax na pláži Mazunte nebo můžeme vyrazit člunem s místním rybářem hledat želvy, delfíny nebo i velryby a zašnorchlovat si na korálových útesech. Také je možnost navštívit želví záchranou stanici, kde se běžně vyskytuje až 20 druhů želv. Nezapomenutelný západ slunce ze skalního mysu Punta Cometa, kde uvidíte patrně nejdelší čáru horizontu vašeho života. Večer se odměníme mořskými dobrotami a můžeme zajuchat v latino rytmech v plážovém baru.

Kam se podíváme:

Den 11 Přejezd do Tuxtla Gutiérrez.

Dopoledne možnost dalších mořských aktivit, odpoledne dlouhý přejezd podél Pacifiku a chiapaským venkovem do Tuxtla Gutiérrez, kdy během 500km bude rozhodně na co koukat a odkrojíme si tím nejdelší přejezd našeho putování. Pozdní příjezd na hotel.

Kam se podíváme:

Den 12 Kaňon El Sumidero a zdobné město San Cristobal de Las Casas.

Z prastarého Chiapa de Corzo vyrazíme lodí po řece Grijalva zařízlé do okolní krajiny 1200m hluboko v kaňonu El Sumidero. Vychutnáme si i úžasné výhledy z horní hrany kaňonu. Následně přejedeme do zdobného města San Cristobal de Las Casas (cca 2200 m.n.m.), barevnějšího, než pytlík bombónů.

Kam se podíváme:

Den 13 Městečko San Cristobal a vesnička léčitelů San Juan Chamula.

Dopoledne věnujeme procházkou po malebných uličkách a dlážděných náměstích San Cristobal, návštěvě místních kostelů a barevných trhů. Odpoledne vyrazíme do autonomní indiánské vesnice San Juan Chamula svérázného kmene Tzotzil, kde mají svoje zákony, domobranu a v kostele šamani provádějí léčení a očistu pomocí obětování kuřat, vykuřování a vy můžete podle místních zvyků zlé duchy z těla vyhnat říháním po pití Coca-Coly. Asi nejbizarnější kostel, který jste kdy navštívili! Pokud budou hrozit návaly turistů, vydáme se do jiných indiánských komunit Tzotzil nebo Lacandon.

Kam se podíváme:

Den 14 Přejezd přes Chiapas do Palenque, vodopády Agua Azul a Misol Há.

Přejezd přes skalnaté hory Sierra Madre a ten pravý chiapaský zapadákov pěstitelů kávy a fazolí do Palenque. Cestou foto zastávky na kochání, koupačka u katalogově modrých kaskád Agua Azul příp. vodopádů Misol-Há v deštném pralese. Večerní příjezd do mayského Palenque, kde v okolních pralesích dříve působila Zapatova armáda národního osvobození.

Kam se podíváme:

Den 15 Mayské pyramidy Palenque. Přejezd do Calakmul.

Dnes prozkoumáme patrně nejkrásnější mayskou metropoli Palenque, zanořenou do horského deštného pralesa. Palenque bylo vystavěno od konce 3.stol.př.n.l. kdy jí po jejím vrcholném 7.století opět pohltila džungle. U chrámů slunce, kříže, nápisů, Červené královny a královského paláce nám místní průvodce vysvětlí hloubku mayské kosmologie a oslňující propojení mayské architektury s jejich filozofií. Sejdeme pralesem podél pohlednicových vodopádů k antropologickému muzeu. Odpoledne přesun do přírodní rezervace Calakmul  Světové dědictví UNESCO, největší pralesní rezervace v Mexiku. Jednoduché ubytování ve srubech.

Kam se podíváme:

Den 16 Prales a mayské město Calakmul.

Je na čase se opět nechat obejmout přírodou a kulturou zárověň. Brzo ráno vyrazíme s místním průvodcem do nejživějšího pralesa poloostrova Yucatán, kde žije bezpočet druhů opic, ptactva jako např. tukani a ary, dále tapíři, oceloti, jezevci, pumy a žije zde největší populace jaguárů ve Střední Americe. Po další jízdě pralesní silnicí a procházce lesem se před námi otevře netušená krása mayského města Calakmul  Světové dědictví UNESCO, které po 1200 letech slávy opět obklopily stovky kilometrů deštného pralesa. Ve 3.-7. stol. byl Calakmul hlavním městem tzv. království Hadí hlavy, nejmocnější dynastie mayské říše, jejíž bohatství vám dojde, až polezete na některou ze zdejších obrovských pyramid a rozhlédnete se po nekonečném okolním pralese. Díky odlehlosti je místo ušetřeno masovému turismu, což se za pár let asi změní díky stavbě turistického vlaku. Lepší tedy s návštěvou neotálet. V podvečer zavítáme ještě k netopýří jeskyni, kde spolu žije dokonce 9 druhů těchto savců a večer vylétají po milionech v živoucím víru.

Kam se podíváme:

Den 17 Mayská naleziště Balam Kú a Chicanna, přejezd do Bacalar.

Dopoledne navštívíme dalších pár mayských staveb, např. Balam Kú a Chicanna, romanticky prorostlých s okolní džunglí nebo se můžeme zanořit hlouběji do středního pralesa a navštívit ruiny Hormiguero. V podvečer přejezd cca 2 hodiny k pobřeží do městečka Bacalar poblíž hranice s Belize.

Kam se podíváme:

Den 18 Bacalar - Laguna sedmi barev.

U pobřeží moře leží obrovské jezero obehnané bílými plážemi a džunglí, při pohledu z našeho výletního člunu na jeho křišťálově čistou hladinu nebudete vědět, jestli dřív fotit nebo se do něj vrhnout a šnorchlovat. Tzv. Laguna 7 barev má díky dnu z bílého písku s několika zatopenými cenoty celou škálu odstínů tyrkysové barvy, kterou znáte z plakátů odsud z Karibiku. Pokud byste měli málo mayských pyramid, zařídíme vám výlet ke zřídka navštěvovaným skvostům Dzibanché a Kohunlich, stále pohlceným živlem pralesa. V podvečer se vyšplháme na pevnost, kdysi chránící místní obyvatele před piráty a později potomky Mayů během indiánského povstání.

Den 19 Mayský přístav a karibské pláže Tulum.

Přejezd do romantického mayského přístavu Tulum na pobřeží Karibiku, kde navštíme např. chrám sestupujícího boha, chrám fresek a mayský maják. Koupání na dohled od mayských pyramid nebo na bělostné pláži poblíž Tulum. Cerveza en la playa? Sí!

Kam se podíváme:

Den 20 Koupání v Tulum, městečko Valladolid.

Po dopoledních radovánkách v tyrkysových vlnách Karibiku přejedeme do malebného městečka Valladolid a vychutnáme si kouzlo koloniálních uliček a náměstí.

Kam se podíváme:

Den 21 Chichen Itzá, koupání v přírodním zatopeném závrtu "cenote".

Vyrazíme brzo, abychom předběhli hlavní nápor turistů v Chichen Itzá (UNSECO), což je pravděpodobně nejslavnější mayské místo v Mexiku a jeden ze 7 novodobých divů světa, zároveň však nejvíce navštěvovaná památka na Yucatánu. Uvidíme pyramidu Kukulkána, chrám válečníků, observatoř Caracol, studnu obětí a hřiště pro mayskou posvátnou hru Pok Ta´ Pok (pelota).
Cestou k ostrovu Holbox koupání v halucinantní krápníkové jeskyni cenote Tsukan nebo X'Kekén.

Kam se podíváme:

Den 22 Ostrov Holbox.

Relax na bílých plážích karibského ostrova Holbox poblíž barevné vesničky s kuriozně pomalovanými fasádami malých domků. Možnost fakultativních výletů za plameňáky, mangrovníky, potápěním, šnorchlováním, případně si můžete půjčit mořský kajak nebo kolo a prozkoumávat okolí. Večerní výprava na odlehlou pláž, kde lze skočit do vody s bioluminiscenčním planktonem. Rozzáří se kolem nás miliony namodralých hvezdiček a my se tak přiblížíme pocitu nekonečného blaha a trascendentálního spojení s vesmírem... :D

Den 23 Odlet do Prahy.

Přejezd do Cancúnu a odlet do Prahy.

Ohlasy cestovatelů

Před měsícem jsem byl s Good Places ( průvodce Petr Štětina ) v Mexiku a vše bylo perfektní. Profesionalita průvodce byla na nejvyšší možné úrovni. Za sebe určitě Good Places doporučuji a doufám, že s nimi ještě nějaké zajímavé země navštívím.

Michal Franz

Dušičky v Mexiku bych doporučila všem, kdo mají rádi nevšední zážitky, zájezd pro mě byl jednoznačně fantastický, nejen ty dušičky, ale celé Mexiko, je takové barevné, živé a veselé. Bylo vážně super, potkávat "smrtky" v normálním oblečení v metru, na chodnících, za volantem taxíku, to jsem se moc dobře bavila. Bylo to úžasně nestrojené. A samotné dušičky pak v Oaxace pro našince až neuvěřitelné. Taky se mi hrozně líbila ta druhá část na Yucatánu, věhlasné Palenque i Chichén Itzá rozhodně stojí za vidění, ale musím říct že mě nadchnul Calakmul, i ta okolní naleziště, hlavně to, že jsme tam byli skoro sami a bylo to takové zarostlé a poschovávané v džungli, mělo to dobrý punc "dobrodružství". Koupačka v cenote, kterou jsem měli pro sebe byla jak z pohádky :-) a odpočinek u moře v Mazunte byl načasovaný akorát a výlet za delfíny tam, to byl skvělý zážitek, i když jsem nesebrala odvahu hupsnout k nim do vody. Po organizační stránce bylo vše dobře zvládnuté a průvodcovským a lidským schopnostem našeho průvodce Petra nemám co vytknout. Díky!

Radka

S cestovní kanceláří Good places jsem absolvovala několik cest( Irán, Kolumbie, Indie, Peru/Bolívie, Uzbekistán) a vždy bylo vše na výbornou!

Před 14-ti dny jsem se vrátila z jedinečné cesty po Mexiku. Zažit oslavy mexických dušiček, vykoupat se v senote, prošmejdit zapadlé pyramidy v pralese v Calakmul. kam ještě nedorazily hordy turistů, šnorchlovat u 2. největšího korálového útesu světa, pitoreskní mexické vesničky, senzační kuchyně a hlavně legrace a skvělá atmosféra v naší malé skupince spolucestovatelů. Díky Petru Štětinovi, který celou cestu naplánoval a vedl, výjimečný cestovatelský zážitek od A do Z.

Stolzová Andrea

Nejlepší profesionalita, přístup, přehled ,péče, zážitky ... prostě vše jen to nejlepší a já děkuji za tu možnost i díky majiteli a úžasnému průvodci Petrovi Štětinovi se zúčastnit jedné z nabízených cest a to do Mexika ???????????????? Jedním slovem FAMÓZNÍ!!

EDITA SMOLKOVÁ

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů