Horští velikáni přizdobeni barevným podzimním listím, majestátní štíty Rakapoši, Ultar, Spantik. Ledovec Hopar a Bualtar. Správní středisko Baltistánu Skardu, šedé duny poblíž města, nečekaně modrá řeka Indus, Hunza i Gilgit. Královské sídlo v Khaplu nedaleko Indického Kašmíru a Ladakhu. Karakoram Highway. Město Ráwalpindí v nížině.
Naši cestu zahájíme v jednom z největších měst severního Paňdžábu, v Ráwalpindí. Navštívíme jeho tržnice a bazary, nakoukneme do různých dílniček a navštívíme některou z mešit. Ochutnáme i nějakou místní specialitu. Z Islamábádu odletíme do Baltistánu do města Skardu, pokud dovolí počasí. V případě zrušení letu pojedeme po Karakoram highway nebo přes průsmyk Babusar a dojedeme přes Himaláje pozemní cestou Karákorámu a budeme se kochat krásou okolní krajiny z jiné perspektivy. Prozkoumáme okolí Skardu, kde se nacházejí i vysokohorské duny a pěkná horská jezera. Dojedeme až téměř k indickým hranicím do malého bývalého královstvíčka Khaplu. Z pohoří Karákorám přejedeme na severozápad do pohoří Hidukúš a zastavíme na místě, kde se všechna tři nejvyšší pohoří střetávají. Prohlédneme si vytesaného Buddhu v Gilgitu a poblíž Phandarského jezera se obrátíme k cestě do údolí Hunza, které bývalo také samostatným královstvím. Poté hory pomalu opustíme a navrátíme se do civilizace do města Ráwalpindí.
Termíny a ceny
Termín | Cena | ||
---|---|---|---|
pátek
24.10.2025
→
čtvrtek
6.11.2025 |
otevřený
Možno prodloužit o 5 či 10 dnů v provincii Paňdžáb a Sindh.
|
38 900 Kč
|
Poptat |
Cena zahrnuje:
- Transfer z letiště i na letiště,
- pozemní doprava (minibus s řidičem, autobus, džípy, rikše, taxi, vlak?),
- ubytování (většinou dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím),
- služby českého a pákistánského průvodce,
- podpora místní partnerské cestovky,
- lokální průvodci dle potřeby,
- snídaně, pokud jsou zahrnuty v ubytování,
- závěrečná společná večeře.
Cena nezahrnuje:
- Letenku do Pákistánu a zpět včetně všech poplatků (od 19 000,- Kč),
- letenku do Skardu (100 USD),
- vízum (35 USD),
- spropitné (45 USD),
- cestovní pojištění,
- stravu,
- vstupné (70 USD),
- další neuvedené výdaje.
Itinerář
Den 1 až 2 Praha (Vídeň) – Islamabád – Ráwalpindí.
Křivolaké uličky a tajemná zákoutí v Ráwalpindí, živoucí stánky s rozličným zbožím, velkotrh ovoce a zeleniny a blízká skládka. Opravny zdobených náklaďáků, Raja bazar, koloniální kino.
Den 3 Rawalpindí (Islamábád) - Skardu
Odlet do Skardu, v případě nepříznivého počasí ranní odjezd do Chilasu údolím Naran přes průsmyk Babusar, úchvatnou krajinou do oblasti Nanga Parbat (8126m).
Den 4 Skardu
Skardu, výchozí místo pro trekaře i horolezce, kteří chtějí ke K2. Jezero Satpara, krásná horská krajina, vysokohorské písečné duny. Bazary a modrý Indus.
Den 5 až 6 Skardu – Khaplu - Shigar - Skardu
Malebné údolí ve východní části Baltistánu, kousek od hranic s Indií. Údolí řek Indus a Shyok. Půvabná vesnička Khaplu s „královským“ palácem, zajímavou čajovnou a výhledem na Masherbrum. Další zajímavá kamenná vesnice Shigar (opět s královským palácem) v Karákorámu na cestě směrem ke K2.
Den 7 Skardu – Gilgit
Přejezd do „hlavního“ města oblasti Gilgit-Baltistan. Údolím Indu na severozápad, cestou zastavíme na ojedinělém trojmezí, kde se setkávají tři nejvyšší pohoří světa, Himaláj, Karákorám a Hindukúš. Dále pokračujeme údolím řeky Gilgit do stejnojmenného města. Gilgit - prohlídka bazaru, Karga Buddha vytesaný ve skalní stěně.
Den 8 až 10 Gilgit – údolí Phandar – Gilgit - Karimabád
Cesta údolím řeky Gilgit, potom Ghizar dále na západ, už v Hindukúši. Přes městečka Gaukuch a Gupis a kolem říčního jezera Khalti do malebného údolí Phandar. Jezero Phandar. Fotografování podzimní krajiny. Vesničky, horská úbočí a modrá řeka. Zkusíme k večeři pstruha? Návrat zpět přes Gilgit do bývalého království Hunza pod obří Rakaposhi.
Den 11 Karimabád – Hopar - Karimabád
Přejezd do vesnice Hopar, výšlap na ledovce Hopar a Bualtar, pěší výlet k soutoku řeky Hunza a Hopar. Hlavní město údolí Hunza Karimabád, vyjížďka na vyhlídku se západem slunce – Duiker pod horou Ultar (7388 m) a s Rakaposhi (7788 m) před sebou.
Den 12 až 13 Karimabád – Chilas – Besham nebo via průsmyk Babusar – Ráwalpindí (ISB)
Z údolí Hunza se vrátíme opět k řece Indus a pokud klimatické podmínky dovolí, odbočíme před Chilasem z Karakoram Highway a pojedeme přes průsmyk Babusar (4173m) do Naranu a údolí Kaghan. Pomalu opustíme hory a dojedeme do Ráwalpindí.
Den 14 Ráwalpindí (ISB) – Praha/Vídeň
Ohlasy cestovatelů
Před odjezdem do Pákistánu jsme si úplně nebyli jisti do čeho jdeme. Mimo krásnou podzimní přírodu jsme nevěděli, co čekat. Ale informace od lidí, co tam v poslední době byli, zněly dobře. A výsledek byl, že vše proběhlo v naprosté pohodě a užili jsme si to.
Nečekali jsme tak milé lidi, kteří nás budou zdravit s úsměvem, budou si chtít podat ruku a budou se s námi chtít fotit, nebo si jen řeknou o to, abychom si je vyfotili. Oni jsou tak vřelí i mezi sebou. Když se potkají dvě auta a skoro nemohou vedle sebe projet, tak se řidiči pozdraví a podají si ruku okénkem. Tak to jejich salam alejkum je slyšet pořád.
Nečekali jsme, že horské řeky, a to i ve městech budou tak čisté, bez odpadků.
Potěšilo nás, že i když jsou muslimové, nezničili buddhistické památky, a dokonce k nim vedou turisty.
Potěšilo nás, že i když zahalené, vidíme ženy na ulici bez doprovodu, dokonce ve městech řídí auta, potěšilo nás, že holky chodí do školy stejně jako kluci.
Nečekali jsme, že nám bude skoro všechno chutnat, protože to zavání indickou kuchyní, kterou máme rádi. A místní chlapi, kteří na ulicích vaří, to umí.
Projeli jsme jen horskou severní část země. Podzimně vybarvená horská údolí byla potěšením pro fotografy. A pohled na horské velikány nás také nikdy neomrzí.
Na začátku zájezdu jsme nerozuměli tomu, že 4 lidi z 10-ti z naší skupiny už jeli do Pákistánu popáté, potřetí, nebo podruhé. Na světě je přeci tolik krásných zemí, které stojí za navštívení. A teď už chápeme, že sem cestovatelé jedou několikrát a plánují další cesty. Myslím, že jsme tuto zemi zařadili k Nepálu, tedy mezi naše srdeční záležitosti a už plánujeme, že se sem někdy vrátíme.
Hanka a Dan