Pákistán: Trek kolem Nanga Parbat & údolí Hunza

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Nezapomenutelný trek v okolí Nanga Parbat (8126m) na 12 dní a další poznávání horské oblasti Pakistánu. Patundas ledovcový trek a údolí Hunza.

Nanga Parbat (8126m) je nejzápadnější z pěti osmitisícovek v Pákistánu a devátým nejvyšším vrcholem světa. Na tomto krásném treku obejdeme jeho pás hřebenů a uvidíme ho z několika stran téměř na dosah ruky. Hřeben Nangy Parbat přejdeme přes nejvyšší sedlo treku - Mazeno La (5399m) a dojdeme až do idylického místa Fairy Meadows, kde se v řece Indus zrcadlí pětitisícová stěna této krásky. Budeme se také pohybovat po ledovcích a vystoupáme i do Diamir Base Camp, odkud zdolával Nanga Parbat Reinhold Messner v r. 1978. Po tomto 12-ti denním treku se po Karakoram Highway vydáme objevovat malebné vesničky, pevnosti a scenerie údolí Hunza, kde najdeme i stopy po původním buddhismu. S horama se rozloučíme na málo navštěvovaném, přesto fenomenálním treku Patundas Meadows, než přeletíme do nížin přičuchnout trochu k typickému pakistánskému životu, kultuře a historii.

Poznáme především okouzlující kus země severního Pakistánu, který je ve znamení kvetoucích alpinských luk, vysokých vrcholů, ledovců, hustých lesů a fantastických skalních útvarů. Překročení průsmyku Mazeno La, bude namáhavým a senzačním vyvrcholením této túry, protože se částečně jedná i o technický výkon - jsou zde lana upevněna na strmých stoupáních.


Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
17.8.2024
neděle
8.9.2024
otevřený
průvodce: Petr Štětina
garantovaný odjezd
65 000 Kč
63 500 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • 2x trekking s průvodcem, plnou penzí, doprovodem nosičů,
 • 2 x vnitrostátní přelet,
 • dopravu soukromými jeepy, dodávkou, taxi, tuk-tuky, MHD,
 • ubytování: 8x turistický hotel či penzion (většinou dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 12x vlastní stan,
 • služby místních, anglicky mluvících průvodců v horách a podle potřeby i mimo treky,
 • podpora místní partnerské kanceláře,
 • plná penze na 2 trecích,
 • potřebné permity a registrace na treky a pro vstup do pohraničních oblastí.

Cena nezahrnuje:

 • Mezinárodní letenku Praha - Islamabád (cca 17-24 tis.). Po dohodě možno letět levněji z Vídně, Mnichova, atd.,
 • pákistánské vízum cca 1000 Kč,
 • pojištění storna,
 • cestovní pojištění,
 • spropitné pro průvodce, nosiče, kuchaře, řidiče, atd.,
 • strava kromě plné penze na trecích,
 • vstupné do památek a muzeí,
 • 12x jednolůžkový pokoj cca 6000 Kč,
 • další neuvedené výdaje.
Počet dní
23
Kód zájezdu
PAK06
Fyzická náročnost
4
Kulturní šok
4
Destinace
Pákistán
Aktivity

Itinerář

Den 1 až 2 Přelet Praha - Islamabád - Chilas.

Odlet z Prahy do Islamabádu s přestupy. Přelet do Chilasu (cesta po zemi by trvala 8-9 hodin, 460km). Přenocování v Chilasu.

Kam se podíváme:

Den 3 Po Karakoram Highway z Chilas do Tarashing.

Přejezd po Karakoram Highway směrem na Juglot. Cestou zastavíme na křižovatce tří pohoří Karákóram, Himálaj a Hindúkuš, kde se také řeka Gilgit vlévá do Indu. Pokračujeme dramatickou soutěskou až do Tarishingu, kde se ubytujeme v penzionu.


Den 4 Začátek treku: Tarashing - Bazhin.

Pobalíme s našimi nosiči a započneme dvanáctidenní trek strmým stoupáním z Tarashingu (2 900 m) po boční moréně stejnojmenného ledovce, který následně přejdeme do údolí Rupal se dvěma velkými letními osadami a lánem pšenice. Z dolního údolí Rupal je okolí trasy zelené a cesta postupně stoupá. Asi po třech hodinách chůze dorazíme do Behzinu těsně pod ledovou východní stěnou Nanga Parbat. Přenocování v kempu v Bazhinu.


Den 5 Bazhin - Shaigiri.

Pětihodinový trek do Shaigiri. Přechod ledovce Bazhin trvá asi 90 minut po poměrně jednoduché oslí stezce, po které chodí často i místní pastevci. Z vrcholu boční morény uvidíme zpětně dole obrovské travnaté pastviny zvané Tup, které kdysi tvořily dno jezera. Dneska se tam kolem pasteveckých usedlostí prohání stáda koní, dzo (menších yaků), ovcí a koz. Řeka Rupal zde protéká vrbovými a jalovcovými lesy. Obyvatelé letních vesnic jsou přátelští, nechají se vyfotit např. jak v jejich typických okrouhlých čepicích tlučou máslo v kozích kůžích a spřádají ovčí vlnu. Za morénou dojdeme na First Base Camp neboli Herligkofferův základní tábor, podle německého organizátora horolezectví, který vedl osm expedic na Nanga Parbat, včetně prvovýstupu Hermana Buhla v roce 1953. Za další hodinu se dostaneme kolem konce druhé morény s jezerem na vrcholu k tzv. Druhému základnímu táboru, místním jménem Latboi (což znamená "kamenitý"). Odtud cesta mírně stoupá po moréně a pak vede po severním břehu řeky přes horské údolí lesem do 30 minut vzdáleného Shaigiri (což znamená "bílý kámen"). To je naše dnešní tábořiště ve výšce asi 3 660 m. Je tu čerstvá voda, dřevo na oheň a skvělý výhledem na jižní stěnu Nanga Parbat. Je tu i letní osada Shaigiri, která patří kmeni Tarashingů z Balti, což jsou šíitští muslimové, kteří jsou k trekařům celkem přátelští, ale velmi ostražití na focení. Můžeme si od nich koupit kozu a u hostiny si zazpívat s nosiči u ohně.

Den 6 Trek Shaigiri - základní tábor v průsmyku Mazeno.

Po časné snídani pokračujeme směrem k základnímu táboru Mazeno. Po kozí stezce se vydáme podél ledovce Thoshain (Rupal), odkud se nám naskytnou nádherné výhledy na ledovec Toshe, průsmyk Abom, průsmyk Liala a mnoho dalších menších vrcholů. Po krátkém výstupu dorazíme do základního tábora průsmyku Mazeno, kde se utáboříme na krásné zelené louce v cca 4050m.


Den 7 Základní tábor průsmyku Mazeno - výškový tábor Mazeno.

Stoupání je poměrně strmé a stoupá se k ledovci Mazeno, který se plazí přímo z průsmyku Mazeno. Tábořiště zde už není kvůli výšce zelené, ale voda je k dispozici. Přespíme ve výšce 4700m.


Den 8 Výškový tábor Mazeno - Loiba.


Brzký ranní start před východem slunce. Výstup na průsmyk Mazeno La (5399 m) není příliš obtížný, ale druhá strana průsmyku je strmá a vyžaduje lano, cepín, sedáky a mačky. Strmá oblast je dlouhá asi 250 m. Po překonání průsmyku začíná ledovec Loiba a za ním je to již pohodlná procházka po svěžích zelených loukách se stromy. Utáboříme se u pastevců ve výšce cca 4000 m na loukách Loiba Meadows.


Den 9 Loiba - Kachal.

Dnes nás čekají krásné výhledy na Nanga Parbat a úsek to je velmi snadný a vede přes lesy borovic a bříz. Překročíme řeku Airil a vstoupíme do letní osady Kachal na úpatí stejnojmenného průsmyku (4400 m). My se utáboříme ve výšce 3000 m.


Den 10 Kačal - základní tábor Nanga Parbat.

Čeká nás stoupání březovými hájky do Kutgali, poslední vesnice směrem ke stěně Diamer od Nanga Parbat. Tábořiště je zelená náhorní plošina s lány krásných alpských květin přímo pod stěnou Diamir ve výšce 4300m.


Den 11 Základní tábor Nanga Parbat pod Diamir face - Kachal.

Ranní průzkum úbočí Nanga Parbat a následný sestup do Kachalu, což je čtyřhodinová nenáročná pasáž. Pak budeme sbírat síly na další náročný den výstupu do Kachal Gali.


Den 12 Kachal - Karu Sagar přes Kutgali.

Dnes budeme stoupat podél potoka do letní osady v Kutagali (3100 m), odkud je krásný výhled na západní stěnu Nanga Parbat. V Kutagali se obvykle trekaři utáboří na jednu noc. My však budeme pokračovat v plynulém stoupání do průsmyku Karu Sagar (4400 m) a pak strmě sestoupíme do tábořiště Shaichi v údolí Patro Gah (2600m).


Den 13 Karu Sagar Shaichi - Gutum Sagar.

Zahájíme stoupáním lesem a několik hodin budeme přeskakovat boční přítoky, než dojdeme k osadě Gunaru. Výhledu zde dominuje hora Ganalo (6606 m). Budeme pokračovat vzhůru údolím do kempu Gutum Sagar (3500 m).


Den 14 Gutum Sagar - Jalipur High Camp.

Stoupání podél potoka přes louky v kotlině pod vrcholy Jalipur do Jalipur High Campu (4400m), kde přespíme.


Den 15 Konec treku: Jalipur High Camp - Beyal Camp - Fairy Meadows.

Ráno se vydáme k BC South Jillipur podél potoka Jalipur západním směrem a do skalnatého bočního údolí, které vede do průsmyku Khusto. Sestup z průsmyku je také strmý a vede po sypkém suti. Kotníky si srovnáme na loukách s vrbami a v lese cestou Beyal (3500 m). Další základní tábor Nanga Parbat se nachází mezi ledovci Ganalo a Raikot, jižně od jejich spojení. Navštívíme vyhlídkové místo a vlastní základní tábor horolezců. Z kóty 3667m je úžasný pohled zblízka na čtyři hlavní ledovce vycházejících z vrcholů Čongra (6830m), Raikot (7070m) a severní stěny Nanga Parbatu, které se sbíhají a vytvářejí tak vrchol. Raikotský ledovec je pokrytý množstvím seraků. Na severu se otevírají působivé výhledy na údolí Indu a daleko na severovýchodě se tyčí sedmitisícový hřeben Rakaposhi-Haramosh Range. Dojdeme na pohádkové louky Fairy Meadows, kde přespíme v penzionu a rozloučíme se s naším personálem.


Den 16 Průzkum Fairy Meadows a údolí Hunza .

Přejezd jeepy po Karakoram Highway do údolí Hunza v provincii Gilgit-Baltistan, kde se ubytujeme. Cestou zastávka ve starobylém horském městečku Gilgit na trase bývalé hedvábné stezky, kde můžeme navštívit pouliční trhy a působivé buddhistické skalní rytiny. Průzkum fotogenického údolí Hunza, lemovaného zasněženými štíty Hindúkuše, které geograficky i kulturně sousedí s afghánským wakhanským koridorem. Z vesničky Minapin si vyšlápneme k ledovci Pissan. Malebná vesnice Ganish s tradičními domy a křivolakými uličkami.


Den 17 Karimabád, Hunza valley, výlet do průsmyku Khunjerab.

Průzkum vesniček Passu a Sust, obývaných lidmi z kmene Wakhi, který vyznává zajímavou odnož šíitského islámu - Ismailismus. Výlet do průsmyku Khunjerab na ujgursko (čínsko) - pákistánské hranici. Khunjerab je s 4734m.n.m. nejvyšším bodem na Karakoram Highway a je považován za nejvýše položený hraniční přechod a obchodní bod na světě. Můžete si zde vybrat z nejvýše položeného bankomatu na zeměkouli. Troufneme si přeskákat slavný Hussaini lanový most po vzdálených prknech? Nemineme ani původní letní hlavní město státu Hunzy Gulmit s muzeem v tradičním domě, horskou pevnost Andra, atd.


Den 18 Karimabad v Hunza, pevnosti Baltit a Altit, vesnice Nagar, ledovec Hopar.

Dopoledne prošmejdíme bazar v Karimabadu a pevnost Baltit postavenou v 8. století v tibetském stylu, starý palác mirů (králů) z Hunzy a ještě o pár set let starší pevnost Altit se složitými dřevořezbami. Jeepy Willis dojedeme do Nagaru, rivalské vesnice Karimabadu a vyjedeme na slavnou vyhlídku na ledovec Hopar, který se táhne údolím jako dálnice. Západ slunce si vychutnáme z Hunza Deokhar s výhledem na sedmitisícovky Rakaposhi, Diran Peak, Golden Peak, Ultar Peak, Lady finger a nezapomenutelnou krajinu údolí Hunzy a Nagaru.


Den 19 až 20 Patundas Trek, ledovce Passu a Batura.

Dvoudenní ledovcové dobrodružství na tzv. Patundas treku, skrytému klenotu trekkingu Pakistánu. Budeme přecházet Passu glacier, sedmý největší ledovec mimo polární oblasti, měřící 56km a také ledovec Batura. Jsou tvořeny stále se měnícími pásy ledu s gigantickými seraky, jejichž nesmírná krása nesmí zastínit jejich značnou nebezpečnost. Půjdeme proto se zkušenými průvodci, vybaveni mačkami a dalším potřebným vybavením. Z náhorního plateau Patundas ve 4100 m.n.m. je neuvěřitelný pohled všemi směry. Zakempujeme na jednu noc na vysokohorských pastvinách nad ledovcem a ráno zkusíme neprošvihnout nádherný východ slunce, postupně osvětlující okolní hradbu sedmitisícovek. Posíleni předchozím tréningem u Nanga Parbat dáme doufejme tento obvykle 3-denní trek za 2 dny vč. pokračování k jezeru Borith. Po druhém dni treku se vrátíme do penzionu v Karimabadu.

Den 21 Přelet do Islamabadu, Taxila, Rawalpindi, Islámábád.

Vyhlídkový přelet z Gilgitu do Islámábádu, návštěva Taxily  Světové dědictví UNESCO, slavného města buddhistů. Navštívíme tam Jaulianský klášter a Archeologické muzeum. V Islamabadu poté navštívíme mešitu Faisal a podnikneme prohlídku hlavního města Pakistánu. Na večer se vydáme do Rawalpindi, kde navštívíme rušné a zářivě barevné bazary a prohlédneme si zdejší umění, architekturu a řemesla. Uvidíme také jedinečný trh s umělecky zdobenými kamiony, čímž jsou Pákistánci světově proslulí. Přespíme v Rawalpindi.


Den 22 až 23 Rawalpindi, návrat domů.

Podle času odletu dokončení prohlídky Rawalpindi a nákupy dárečků. Transfer na letiště, odlet do Prahy.


Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů
An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.