Fánské hory - Trekking v Tádžikistánu

Poznávací zájezd s místním (dle domluvy s českým) průvodcem

Zasněžené vrcholy, horská jezera s úžasnými barvami od smaragdově zelené až po tmavě modrou a tyrkysovou, spirálovitě pokroucené borovice. Kopule hvězd nad námi, jalovcové háje, místní pilaf a domácí chléb. Nezapomenutelný trekking s možností vylezení na vrchol Energia (5100 m).

Fanské hory(česky běžně Fánky) se nacházejí na jihozápadě pohoří Pamir-Alai, převážně na území Tádžikistánu. Nejvyšší bod je Chimtarga(5487 m). Výrazným rysem této oblasti Fánských hor je mnoho malebných ledovcových jezer. Zážitkem bude i setkávání s místními charismatickými lidmi, potomky dávných jezdeckých kmenů - Sogdidů, ze kterých měli vítr i mocní Pešané.

Pokud máte více času, můžeme vám zorganizovat rozšíření s místními průvodce, např.:
• výlet kousek přes hranice do Uzbekistánu– klenot Hedvábné stezky- město Samarkand
• trek v severním Afghánistánu, odlehlém a relativně bezpečném Wakhanském koridoru, s místním průvodcem, uskutečnění podle aktuální situace v regionu.
• další týden trekkingu, např. k ledovci Fedčenko, krásy Pamíru, atd.
• výlet džípem po tzv. Pamir Highway do svérazného Gorno-Badakšanu, atd.

Vzhledem k levnějším letenkám do Taškentu je možné letět do Taškentu a navštívit místo Dušanbe legendární Samarkand.

Termíny a ceny

Termín Cena
individuálně dle domluvy

Cestu vám zařídíme s našimi místními průvodci. Cestujte jenom s vašimi přáteli, rodinou nebo i ve dvou, Termín, program kvalita ubytování, atd. se dají upravit podle vašich přání. Pokud se alespoň trochu domluvíte nějakým světovým jazykem, určitě si tento druh cestování oblíbíte pro svojí autentičnost a flexibilitu!

Cena je na osobu a s vyšším počtem cestujících ve skupině se snižuje.

Cena zahrnuje:

 • Plnou penzi na treku.
 • Doprovod oslíků nebo nosičů na batohy, vybavení a jídlo.
 • místního anglicky mluvícího průvodce
 • Dopravu jeepy, minibusy, taxi, MHD.
 • Ubytování v penzionech, na treku ve stanech a u místních.
 • Veškeré poplatky za trekking a národní parky, ekologickou daň.
 • Asistenci partnerské CK.
 • Pojištění CK pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • Letenku Praha- Dušanbe - Praha (8-13tis.).
 • Tádžické vízum 50 USD.
 • Cestovní pojištění.
 • Českého průvodce.
 • Stravu mimo trek.
 • Půjčení stanu a tábornického vybavení.
 • Spropitné.
Počet dní
16
Kód zájezdu
TJK10
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
3
Destinace
Tádžikistán

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy

Odlet z Prahy.

Den 2 Přílet do Dušanbe a přejezd k jezeru Iskanderkul

Přílet do Dušanbe, doplnění zásob na trek, přejezd přes hory k poetickému jezeru Iskanderkul, nazvaného podle Alexandra Velikého. Ubytování v ubytovně a výlet k nádhernému vodopádu, zvanému Niagara Fánek, a k tzv. hadímu jezírku.

Den 3 Přejezd jeepem Fánskými horami do vesnice Podrud

Přejezd jeepem jižními Fánskými horami k marguzorským jezerům na horské řece Shing, která jsou také nazývaná ,,sedm perel Tádžikistánu“. Každé z těchto sedmi horských jezer má svou charakteristickou barvu, mikroklima a bohatou flóru. Jen po cestě k našemu penzionu ve vesnici Podrud projdeme kolem 4 těchto jezer.

Den 4 Z Podrud k jezeru Hazorchashma

Ráno pobalíme věci na trek a přímo v Podrud se k nám připojí náš tým s oslíky. Dojdeme k sedmému jezeru Hazorchashma a na jeho břehu zakempujeme (2140 m.n.m.).

Den 5 Výstup Tovassangským průsmykem a soutěskou Danisher

Výstup do Tovassangskému průsmyku (3 450 m.n.m.), ze kterého se nám naskytne ohromující výhled na rokli Sarmat. Poobědváme u řeky Sarymat, projdeme nádhernými lesy až k loukám u hory Gardiš s ledovou čepicí. Pokračovat budeme soutěskou Danisher, která nás dovede do kempu, kde budeme nocovat (2400 m.n,m.).

Den 6 Přes řeky Archamaidon a Sarmat do kempu Duoba

Další část cesty povede lesní stezkou do malé vesničky Khomori Goitan. Ještě před tím přejdeme přes řeky Archamaidon a Sarmat. Cestou maximální kochání divokými sceneriemi. Dnes dojdemedo kempu Duoba (1870 m.n.m.) na soutoku řek Archamaidonu a Sarmat.

Den 7 Podél řeky Archamaidon do osady Zimtud

Dnešní cesta se vine podél řeky Archamaidon, kterou lemují stupňovité skalní svahy a zelené louky, až do vesnic Voru a Gaza, kde nás nejspíše vřele přivítají místní obyvatelé. Ubytujeme se v osadě Zimtud v místním penzionu.

Den 8 Přes průsmyk Ghuytan k táboru Artuč

Mírným stoupáním přejdeme přes průsmyk Ghuytan (3000 m.n.m.) a sestoupíme k jezeru Chukurak (2450 m). Po krátkém odpočinku u jezera, budeme asi hodinu a půl klesat k alpskému táboru Artuč, kde přenocujeme ve dvojlůžkových pokojích se sprchou. (2200 m.n.m.).

Den 9 Kulikalonská jezera, až k jezeru Bibidžanat

Po snídani vystoupáme k nádherným Kulikalonským jezerům, kde se můžeme vykoupat a po obědě dojdeme až k jezeru Bibidžanat (2800 m.n.m.), na jehož břehu přespíme ve stanech.

Den 10 Přes Alaudinský průsmyk k Alaudinskému jezeru

Ráno začneme výstupem přes Alaudinský průsmyk (3860 m.n.m.,) pod nejvyšší horou Fánských hor, Čimtargou (5489 m). Z průsmyku se naskytnou nezapomenutelné výhledy na jezera pod námi a vrcholky s ledovci. Sestoupíme k prvnímu Alaudinskému jezeru (2770 m.n.m.) a zde přespíme ve stanech. Můžeme navštívit místní pastevce koz a ovcí a koupit si od nich pivo.

Den 11 Jezera Piala a Mutnye, kolem vrcholů Energia, Zamok a Čimtarga

Vystoupáme přes les k tyrkysovému jezírku Piala a dále k jezeru Mutnye (3800 m.n.m.), které je obklopeno ledovci a vrcholy Energia (5120 m.n.m.), Zamok (5070 m.n.m.) a Čimtarga (5489 m.n.m.). V našem nejvyšším nocležišti můžeme obdivovat vzácné vysokohorské rostliny.

Den 12 Průsmyk Kaznok nebo Zamok, možná výstup na vrchol Pik Energia

Po výstupu s malým batohem do částečně zasněženého průsmyku Kaznok (4040 m.n.m.) nebo Zamok budeme odměněni úžasnými výhledy. Přespíme na stejném místě. Tento den se také můžeme pokusit o výstup na vrchol Pik Energia (5120 m.n.m.), kde budou patrně potřeba mačky a úvazky.

Den 13 Sestup do Alpenlager Vertical Alaudin

Sestup do horolezecké základny Alpenlager Vertical Alaudin, noc v ubytovně.

Den 14 Přejezd do Dušanbe a jeho zajímavosti

Přejezd do Dušanbe. Návštěva živého bazaru, vládního bulváru Rudaki, pomníku Ismaila Samani, atd. Podle času odletu další den můžeme podniknout výlet do odlehlých tádžických vesniček před cestou do Dušanbe.

Den 15 Dokončení prohlídky Dušanbe

Dokončení prohlídky Dušanbe, odlet do Prahy.

Den 16 Přílet do Prahy

Přílet do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů