Putování Sumatrou s návštěvou Siberutu

Poznávací zájezd s místním (dle domluvy s českým) průvodcem

Napříč Sumatrou s návštěvou domorodých kmenů na Siberutu.

Sumatra a Siberut nadchnou všechny zvídavé cestovatele. Po odpočinku na bílém písku blízkého ostrůvku navštívíte polonahé domorodce na Mentawajských ostrovech a alespoň na pár dní si budete připadat ztraceni v čase a džungli. Návštěva zanechá nesmazatelný otisk ve vašem srdci. Při dalším putování Sumatrou poznáme rozličnou krajinu, rýžová políčka, bůvolí závody při sklizních rýže, kulturu Bataků a tradiční domy. Výhledy ze sopky Gunung Sibayak vám na chvíli vyrazí dech, stejně jako zvuky džungle národního parku Gunung Leuser, kde se při třídenním treku vydáme do míst, kde žijí poslední orangutani. Po setkání s těmito charismatickými lidoopy pro vás bude nemožné nadále konzumovat palmový tuk, diky němuž vymírají.

Termíny a ceny

Termín Cena
individuálně dle domluvy
Od 38 000 Kč

Cestu vám zařídíme s našimi místními průvodci. Cestujte jenom s vašimi přáteli, rodinou nebo i ve dvou, Termín, program kvalita ubytování, atd. se dají upravit podle vašich přání. Pokud se alespoň trochu domluvíte nějakým světovým jazykem, určitě si tento druh cestování oblíbíte pro svojí autentičnost a flexibilitu!

Cena je na osobu a s vyšším počtem cestujících ve skupině se snižuje.

Cena zahrnuje:

 • anglicky mluvící místní průvodce,
 • doprava taxi, jeepy, doávkami, místní dopravou, rikši,
 • ubytování - ve městech v penzionech s příslušenstvím, v přírodě v improvizovaných srubech a u místních lidí,
 • pojištění CK pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • mezinárodní letenky,
 • stravu,
 • vstupné,
 • cestovní pojištění - u nás možno připojistit od Allianz, Generali, České pojišťovny.
Počet dní
20
Kód zájezdu
SUM01
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
3
Destinace
Sumatra

Itinerář

Den 1 Praha - Padang

Letecký přesun z Prahy do Padangu s přestupy. Transfer do ubytování, výměna peněz, procházka po městě.

Den 2 Pagang Island

Jednodenní výlet na Pagang Island, nebo jiný z ostrovů u pobřeží Sumatry – šnorchlování, bílý písek, opuštěné pláže, tyrkysová voda, odpočinek na pláži po přesunu z Evropy a před výletem na Siberut.

Den 3 až 5 Siberut

Třídenní pobyt u domorodců na Metawajských ostrovech. Rychlou lodí se několikahodinovou plavbou přesuneme ze Sumatry na Siberut a dále podél jeho pobřeží do vesnice, kde přestoupíme na motorovou loďku, co nás odveze vstříc dobrodružství hlouběji do pralesa. S místním průvodcem se vydáme za místními obyvateli stezkou džunglí. Zaposloucháme se do tajemných zvuků, pořádně začvachtáme v bahně a užijeme si cestu jak s výhledy do pravěku. Domorodci nás ubytují ve své „uma“ - domorodém domě a podělí se s námi o moudra o přírodě, uvaří na ohni a ukáží svůj všední život, do aktivit se v rámci dobrovolnosti zapojíme. Ráno 5. dne se vydáme na cestu zpět.

Den 6 až 8 Bukittingi a okolí

Přejezd do města Bukittingi, prohlídka centra (tržiště, hodinová věž). Budeme – li mít štěstí a bude sezóna, navštívíme volské závody. Ty se konají v okolí Bukittingi po sklizni rýže před zasetím nové. Pro místní obyvatelstvo je to učiněný svátek s doprovodnými stánky, občerstvením, zábavou a úchvatnou podívanou. V případě, že volské závody nebudou zrovna probíhat, bude zvolen náhradní program (např. výlet k jezeru Maninjou). Návštěva vesnice Koto Gadang, projdeme se mezi starými koloniálními holandskými domky a nakoukneme do krámků stříbrotepců. Výlet do údolí Harau, nazývaného indonéské Yosemity, vydáme se na malý okruh pod kolmými stěnami mezi rýžovými políčky. Oblast je označována za jednu z nejhezčích přírodních scenérií západní Sumatry.

Den 9 Přejezd na Samosir

Přejezd na poloostrov Samosir v jezeře Toba, největším kráterovém jezeře na Zemi, přes Parapat.

Den 10 Poloostrov Samosir v jezeře Toba

Oblast Bataků, kteří přijali křesťanství, přesto však do nedávné doby praktikovali obřadní kanibalismus. K jezeru Toba se dostali z Thajska a Barmy a po dlouhou dobu zde žili v izolaci. Prohlídka ostrova s několika místy batacké kultury, tradiční batacké hrobky na rýžových polích lemují cestu. Návštěva vesnic a muzeí – Ambanta s kamennými židlemi, hrob krále Sidabutara v Tomoku, který přijal křesťanství, muzeum Huta Bolon Simanindo (starý tradiční dům, další domy, někdy lze spatřit kulturní představení), atd. Prohlídka tržiště, případně návštěva termálních pramenů.

Den 11 Berastagi

Přejezd do Berastagi s návštěvou vodopádu Sipiso - piso a palácového komplexu Rumah Bolon.

Den 12 až 13 Berestagi - výstup na sopku Gunung Sibayak, vesnice v okolí

Výstup na sopku Gunung Sibayak. K sopce se přiblížíme autem nebo autobusem. Cesta není nijak zvlášť náročná. Asfaltovou stezku střídá kamenitá, a pod vrcholem se otevře pohled na syčící sirné výpary, bohatou flóru, a z vrchních partií i výhled na Gunung Sinabung. Cestou zpět se zastavíme v termálních pramenech. Vesnice v okolí např. Lingga s tradičními domy, volnější den, prohlídka několika místních trhů a tržnic.


Den 14 Bukit Lawang

Přejezd do Bukit Lawang, městečka u národního parku Gunung Leuser. Ubytování, koupání v řece, volno. 

Den 15 až 17 Treking džunglí za orangutany v NP Gunung Leuser

Třídenní trek v džungli s pozorováním orangutanů. Na 3 dny a 2 noci se ponoříme s místními průvodci do džungle národního parku Gunung Leuser, který je velký zhruba jako ¼ České republiky. Přes plantáž kaučukovníků se dostaneme dále do hlubin pralesa, ve vrcholových partiích ještě poměrně suchého, dole v údolí při překračování říček budeme mít pocit, že jsme se ocitli v botanické zahradě. Orangutany s největší pravděpodobností spatříme hned za hranicemi národního parku. Budeme-li mít štěstí, potkáme je i na další cestě, stejně jako další zástupce fauny. Noci strávíme v bezpečí bambusovo-igelitových přístřešků pod moskytiérami uprostřed džungle u zurčících říček. Zaposloucháme se do zvuků přírody a užijeme si výtečné jídlo. Trek je zakončen splavováním řeky Bohorok na obřích duších v podobě raftu. Lze se vrátit i pěšky.

Den 18 až 19 Medan

Přejezd do Medanu, ubytování v hotelu, prohlídka. Dům čínského obchodníka - Tjong A Fievovo sídlo, je asi tím největším koloniálním lákadlem Medanu. Kouzelný koloniální dřevěný dům s množstvím dřevořezeb, vzdušných prostorů a perletí vykládaného nábytku. Koloniální budova pošty, mešita Masjid Raja, Istana Maimoon – sultánský palác. Pro gurmány možnost návštěvy restaurantu Tip Top, jenž byl otevřen již v roce 1934, nebo večerní návštěva Merdeka Walk. Odlet domů ve večerních nebo ranních hodinách.

Den 20 návrat domů

přílet do Prahy

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů
An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.