Pakistán stál dlouho mimo zájem turistů, což se nyní rapidně mění. Bezpečnostní situace je nyní dobrá, proto je ideální čas vyrazit do této krásné horské země a poznat její unikátní krásy. Určeno pro zkušenější cestovatele, kteří se jen tak něčeho nezaleknou a občas se i rádi projdou po horách.
V severním Pákistánu se můžete těšit na famózní výhledy na hory a ledovce. Fairy Meadows nad Raikotským ledovcem a pod Nanga Parbat. Bývalé velehorské království Hunza. Návštěva údolí obývaných unikátním kmenem Kalašů. Zelené údolí Svát. Fascinující ruch měst Péšávar a Láhaur.
Termíny a ceny
Termín | Cena | ||
---|---|---|---|
sobota
18.5.2024
→
středa
5.6.2024 |
otevřený
|
69 990 Kč
|
Poptat |
Cena zahrnuje:
- Letenku do Láhauru a zpět z Islámábádu včetně všech poplatků,
- ubytování se snídaní,
- vstupné dle programu,
- služby místního a českého průvodce,
- ubytování 14x v turistickém hotelu či penzionu (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x v chatce s WC,
- doprava autem, taxi, pronajatým minibusem, jeepem, atd.,
- 16x snídaně, jinak je stravování individuální za pomoci průvodce,
- cestovní pojištění.
Cena nezahrnuje:
- Pákistánské vízum 1 200 Kč,
- spropitné pro řidiče a průvodce (cca 50 USD),
- pojištění storno,
- příplatek za jednolůžkový pokoj (6 500 Kč).
Itinerář
Den 1 Směr Pákistán.
Den 2 až 3 Láhaur s bazarem a památkami
Přílet do Láhaur. Láhaur, je starobylé pohraniční město s tradičním bazarem a nejkrásnější mešitou Wazir Khan. Město zdobí Láhaurská pevnost, dělo Zam Zama, Páteční mešita a Šalimarské zahrady. Zúčastníte se podvečerního ceremoniálu stahování vlajek na hranicích s Indií.
Den 4 Přejezd do Péšávaru.
Během celodenního přejezdu do Péšávaru se zastavíme v Khewra druhém největším solném dole na světě.
Den 5 Město Péšávar, cesta do údolí Svát.
Město Péšávar je velmi staré a fascinující. Projdete uličkami plnými místních řemeslníků a afghánských obchodníků. Navštívíte bazar Qissa Khawani, staré čajovny, pevnost Bala Hisar, muzeum a mešitu Mahabat Khan. Cesta pokračuje přes průsmyk Malakand, kde leží pozůstatky starého buddhistického komplexu Takht-i-Bhai do údolí Svát.
Den 6 Údolím Svát do Ayun a údolí Bumburet.
Dnes pokračujete údolím Svát, přezdívaným "pákistánské Švýcarsko" - v Saidu Šarif stojí buddhistická stúpa Šankardara, následuje cesta tunelem pod průsmykem Lowari (3118 m) do městečka Ayun, kde vyměníte dosavadní dopravní prostředek za terénní auta a vydáte se do údolí Bumburet, které je hlavním ze tří údolí obývaných nevšedním kmenem Kalašů. Tito lidé vyznávají osobitou víru s vlastním náboženstvím, zvyky a kulturou.
Den 7 Údolí Bumburet a Rumbur.
Procházkou prozkoumáte Bumburet s návštěvou Muzea kalašské kultury, školy, vesnice a hřbitova. Poté výlet do údolí Rumbur, kde je možno spatřit další tradiční Kalašké vesnice.
Den 8 Město Čitrál a jízda džípy horskou krajinou do Mastuj.
Cestou do Mastuj zastavíte ve městě Čitrál s mešitou, pevností a zajímavým bazarem. Poté terénními auty do osady Mastuj, cestu zpestří výhledy na zasněžené vrcholky Hindúkuše s nejvyšší horou Tirich Mir (7708 m). Den zakončíte procházkou k pevnosti.
Den 9 Cesta Phanderským údolím.
Z Mastuj pojedete do sedla Šandur (3738 m) s nejvýše položeným hřištěm na polo, dále kolem řeky Gilgit a Phanderským údolím zamíříte na východ do osady Gupis. Je to cesta nádhernou horskou pouštní krajinou s množstvím zelených zahrad, oáz a opečovávaných polí.
Den 10 Gilgit a po Karákoram Highway směr Hunza.
Přejedete do Gilgit, které je správním střediskem oblasti, navštívíte místní bazar a historický most. Minubusem se vydáte po panoramatické Karákóramské silnici vybudované v nejobtížnějším horském terénu světových velehor Himálají, Karákóramu, Hindúkuše a Pamíru do bývalého velehorského království Hunza.
Kam se podíváme:
Den 11 Velehorské království Hunza.
Velehorské bývalé království Hunza se pyšní krásným hlavním městem Karimabád (pevnosti Baltit a Altit). Stojí za to vidět vesnici Ganish, s tradičními malebnými domy a křivolakými uličkami. Nenechte si ujít večerní výlet do Duikeru, kde je naprosto nezapomenutelným zážitkem pozorování západu slunce nad horským masivem Rakaposhi (7788 m) a horou Ultar (7388 m).
Den 12 Cesta národním parkem Khunjerab a Horní Hunzou do městečka Gulmit.
Pokračujete na sever po KKH národním parkem Khunjerab až do průsmyku Khunjerab (4733 m). Horní Hunzou do historického městečka Gulmit.
Den 13 Pěší výlet, dřevěné mosty a vyhlídka na ledovec.
Pěší výlet s vyhlídkou na ledovec Passau, řeku Hunzav Husseini překlenují visuté dřevěné mosty na hranici s Čínou. Návrat do Gulmitu.
Den 14 Cesta džípy kaňonem a výstup za nádherným výhledem na Nanga Parbat.
Po KKH k Raikhotskému mostu a poté dál džípem, soutěskou vedenou kolem stěny kaňonu do vesnice Tato. Čeká vás výstup Raikhotským údolím do místa, kde je přímo božský výhled na Nanga Parbat (8126 m) v Himálajském pohoří - Fairy Meadows.
Den 15 Túra na lehko do Nanga Parbat BC.
Pěší turistika po již skoro alpských loukách. Půjdete kolem pastevecké osady Beyal a nad ledovcem Raikot, až do Nanga Parbat BC.
Den 16 Přes sedlo Babusar do Naranu.
Návrat džípy na Karákóramskou silnici a dále minibusem přes sedlo Babusar (4170 m) do Naranu v Kaghanském údolí, nebo v jarním termínu do Beshamu.
Den 17 Taksile, Islamabád.
Přejezd z horských oblastí do Pandžábské nížiny. Cestou do Islámábádu velmi zajímavá prohlídka archeologického naleziště v Taksile.
Den 18 Islámábád.
Prohlídka Islámábádu, hlavního města Pákistánu. K vidění je zde známá mešita Šáha Faisala. Navštívíte Památník národu a projdete staré bazary.