Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum - Nepál

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Relativně méně navštěvovaný trek kolem osmitisícovky Manaslu s návštěvou kulturně unikátního údolí Tsum.

Oblast kolem osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8163 m) je rozmanitou směsicí různorodé přírody sahající od svěží džungle až po zasněžené štíty a také unikátních horských etnik žijících v malebných kamenných vesničkách. V porovnání s ostatními nepálskými treky není toto do nedávna zavřené pohraničí u Tibetu zatím zaplavené turisty. Navštívíme také unikátní údolí Tsum, které vede do Tibetu a bylo otevřeno teprve v roce 2010. Poznáme fascinující tibetskou kulturu při návštěvách buddhistických klášterů i při setkávání s bodrými vesničany. Trek začíná v 700 m n. m. a postupně stoupá údolím divoké řeky Buri Gandaki přes terasy rýžových políček, prastaré hvozdy rhododendronů a jedlí k základnímu táboru Manaslu. Krajinou dechberoucích výhledů na himalájské velikány vystoupáme až do sedla Larkya La (5130 m). Kromě treku poznáme také kulturní skvosty Kathmandú a Bhaktapuru.

Na treku budeme bydlet v chatách (lodges) a je možné jej individuálně zkrátit o návštěvu Tsum Valley, případně Tsum nahradit výstupem na Larkya Peak (6249m) nebo dále pokračovat k Annapurnám.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
12.10.2024
neděle
3.11.2024
otevřený
36 990 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • ubytování v hotelu, na treku v chatách (lodges),
 • dopravu (dodávkami, jeepy, autobusem, rikši, taxi),
 • český průvodce,
 • místní zkušený, anglicky mluvící průvodce,
 • povinní nosiči (3 nosiči na 7 osob, cca 8-10 kg na os.),
 • permity pro trekking v NP Manaslu a údolí Tsum,
 • příspěvek na ACAP (projekt ochrany přírody Annapurna) a MCAP (projekt ochrany přírody Manaslu),
 • asistenci nepálské CK,
 • pojištění pro případ úpadku CK Good Places.

Cena nezahrnuje:

 • stravu (cca. 5-15 € na den, v horách celkem drahé),
 • mezinárodní letenky z Evropy (15-21 tis- Kč.),
 • nepálské vízum 40 USD,
 • cestovní pojištění,
 • spropitné.
Počet dní
23
Kód zájezdu
NPL1
Fyzická náročnost
4
Kulturní šok
3
Destinace
Nepál

Itinerář

Den 1 až 2 Přelet z Evropy do Káthmándú

1.-2. den: Přelet z Evropy do Káthmándú, ubytování v hotelu. Možnost dokoupit trekkingové vybavení.

Den 3 Prohlídka Káthmándú

Prohlídka Káthmándú – hlavní náměstí Durbar s bezpočtem paláců, pagodovitých chrámů,  sídlem živé bohyně Kumarí. Vystoupáme na posvátnou chrámovou horu Swayambhunath, obydlenou nezbednými opičáky.

Den 4 Přejezd do Soti Khola

Přejezd 6 h autobusem do Arughat a dále 2 h jeepem do Soti Khola (700 m).

Den 5 Soti Khola - Machha Khola

Soti Khola - Machha Khola: První den treku dorazíme do Machha Khola (930 m) po cca 6 hodinách chůze. Cesta vede několika vesničkami, lesem a zvolna stoupá podél řeky Budhi Gandaki, kde se můžeme závěrem dne i vykoupat. Noc v chatě.

Den 6 Machha Khola - Jagat

Machha Khola - Jagat: Proti proudu řeky až ke Khola Besi, kde se nachází horký pramen "Tatopani". Stezka pokračuje přes lesnatou oblast k Dovan kolem divokých peřejí a jak roste nadmořská výška, scenérie se rapidně mění. 7 hodin chůze, nocleh v Jagat (1410 m).

Den 7 Jagat - Philim - Lokpa

Jagat - Philim - Lokpa: Cesta vede přes oblast Philim, kde přejdeme přes jeden z nejvyšších zavěšených mostů v Himalájích a dále po hřebeni až do Lokpy (2240 m). 5 hodin chůze, noc v Lokpa lodge.

Den 8 Lokpa Chumling - Chhokangparo (Horní Tsum)

Lokpa Chumling - Chhokangparo (Horní Tsum): Odbočíme do údolí Tsum, které je obydlené etnickými Tibeťany a bylo otevřeno pro cizince teprve před pár lety. Dojdeme k Chhokangparu (3010 m), cestou jsou krásné výhledy na štíty Ganesh Himal s vrcholy Baudha a Himal Chuli na jihozápadě. Některé domácnosti v této oblasti dosud praktikují mnohomužství.

Den 9 Chhokangparo - Nil / Chhule-Mu Gompa

Chhokangparo - Nil / Chhule-Mu Gompa: Z Chhokangparu pokračujeme přes Nile a Chulle ke klášteru Mu Gompa (3800 m), 6 hodin chůze. Toto je poslední vesnice v horní části Tsum Valley. Cestou navštívíme bohatě zdobený jeskyní chrám Piren Phu (holubí jeskyně), která je jednou z nejposvátnějších jeskyní pro buddhisty, protože zde meditoval Milarepa, slavný tibetský svatý. Krásné výhledy na hory, políčka a usedlosti.

Den 10 Výlet k Mu Gompě

Výlet k Mu Gompě: Mu Gumba je největší klášter v regionu a nachází se v nejvyšším a nejvzdálenějším bodě údolí Tsum. Dephyudonma Gumba (4060 m) Je jeden z nejstarších klášterů v údolí Tsum a nachází se v drsných horách, 2 hodiny chůze od vesnice Chhule a Nilu. Historie tohoto dosud funkčního kláštera je spojena s počátky buddhismu v údolí.

Den 11 Mu Gompa-Nil / Chule-Lamagaun

Mu Gompa-Nil / Chule-Lamagaun: Ženský klášter Rachen Gompa se nachází v údolí Shiar Khola a je největším klášterem pro ženy v údolí Tsum. Sídlí v něm jeptišky ze sekty Ngak-pa, která neumožňuje porážku zvířat. V klášteře je tisíc jílovýh soch Avalokitešvary, božstva soucitu a interiér je bohatě zdobený buddhistickými motivy. Noc v krásné vesničce Lamagaun (3250 m).

Den 12 Lamagaun-Chumling- Lokpa

Lamagaun-Chumling- Lokpa: Pokračujeme pěšky cca 6 hodin do Chumlingu a dále do Lokpy (2240 m).

Den 13 Lokpa-Ghap

Lokpa-Ghap: Napojíme se na Manaslu trek v údolí řeky Budhi Gandaki a kolem vodopádu a přes bambusové háje dojdeme až do vesnice Ghap (2380 m) za 6-7 hodin chůze.

Den 14 Ghap-Lho

Ghap-Lho: Přes skalní hřebínky, rhododendronové háje a kamennou vesničku Namrung se po nějakých 6 hodinách chůze dostaneme do vsi Lho (3180 m), bohatě zdobené buddhistickými čhorteny.

Den 15 Lho-Sama Gaun

Lho-Sama Gaun: Projdeme několika vesničkami a vystoupíme na náhorní plošinu Shya a dále na skalnatou morénu a hřeben s výhledem na pastviny a pole v Samagaon. Po cca 5 hodinách dojdeme do Sama Gaun (3360 m) pod zalesněnou morénou.

Den 16 Den aklimatizace

Den aklimatizace: Během aklimatizace si zajdeme do základního tábora expedic mířících na Manaslu, příp. k jezeru Birendra, jačím pastvinám Punggen Gompa s výhledy na Manaslu nebo můžete jen odpočinkově prozkoumat vesnici.

Den 17 Sama Gaun-Samdo

Sama Gaun-SamdoCestou výhled na Manaslu a jeho základní tábor a dále kolem několika buddhistických runových zdí Mani do Samdo (3780 m), kde přespíme v chatě. Cestou je možno si vylézt k malému buddhistickému klášteru ve 4000 m n. m.

Den 18 Samdo - Dharmasala

Samdo - Dharmasala: Stezka vede propastí a vystoupá k jedinému nocležišti pod průsmykem - Dharmasala (4200 m), kde přepíme v chatě.

Den 19 Dharmasala - Larkya La - Bimtang

Dharmasala - Larkya La - Bimtang: Náročný den, kdy vyrazíme velmi brzo a půjdeme 8-9 hodin. Z vrcholu morény vystoupáme do průsmyku Larkya La s 5135 metry, který nás odmění nádhernými výhledy. Trasa pak sestupuje do Bimtang (3700 m, "písečné pláně" v tibetštině), obrovského údolí obklopeného horskými velikány.

Den 20 Bimtang-Tilje- Dharapani

Bimtang-Tilje- Dharapani: Sestup krásnými rhododendronovými a borovicovými lesy do údolí, kde se pokocháme výhledem na vrchol Lamjung Peak nad údolím Marsyangdi, než dojdeme do vesnice Dharapani (1860 m).

Den 21 Dharapani – Besisahar - Káthmándú

Dharapani – Besisahar - Káthmándú: Legendární jízda jeepem do Besisaharu mezi rýžovými terasami ve tvaru amfiteátru a podél strmých útesů, svěžími lesy a několika kulturně zajímavými vesnicemi. Odpoledne přejezd do Káthmandú.

Den 22 Dokončení prohlídky Kathmandu

Káthmándú: Dokončení prohlídky Kathmandu - navštívíme kremační místo Pašupatinath, obrovskou stúpu Boudhanath a královské město paláců Bhaktapur.

Den 23

Přelet do Prahy.

Ohlasy cestovatelů

S CK GOOD PLACES jsem v listopadu 2019 absolvovala 3-týdenní trek kolem Manaslu a údolím Tsum. Petr je skvělý průvodce a teď už i kamarád, který se jen tak nenechá zaskočit a zvládne s úsměvem a nadhledem každou situaci. Je vidět, že jeho práce je zároveň koníčkem. Už teď se těším na další cesty, které určitě budou s Petrem minimálně rovnaký zážitek, jako ta poslední.
Pokud chcete opravdu krajinu poznat a ne jenom si ji odškrtnout ze seznamu, tak vřele doporučuji obrátit se na Petra!

Jana

Trek kolem Manaslu a udolim Tsum. Dokonalost od zacatku do konce. Petrova skvela organizace, znalost destinace a mistnich zvyku, bajecna parta lidi "stejne krevni skupiny", krasa stridala nadheru! Nezapomenutelny Nepal. Diky a Namaste!

Tereza Prokůpková

S CK GOOD PLACES jsem v listopadu 2018 absolvovala 3-týdenní trek kolem Manaslu a údolím Tsum. Petr je skvělý průvodce a teď už i kamarád, který se jen tak nenechá zaskočit a zvládne s úsměvem a nadhledem každou situaci. Je vidět, že jeho práce je zároveň koníčkem. Už teď se těším na další cesty, které určitě budou s Petrem minimálně rovnaký zážitek, jako ta poslední.

Pokud chcete opravdu krajinu poznat a ne jenom si ji odškrtnout ze seznamu, tak vřele doporučuji obrátit se na Petra!

Jana O.

V listopadu 2018 jsem se vrátil z treku do údolí Tsum a okolo Manaslu. Tento trek organizoval přímo Petr Štětina z CK Good places a vše bylo do posledního detailu skvěle připravené. Petr nám zasvěceně vyprávěl o horách i buddhismu nebo hinduismu . Tímto ještě jednou děkuji za skvělý zájezd do Nepálu a Petra vřele doporučuji!

Láďa

s Good Places jsem prožil 3 skvělé týdny v Nepálu, trek kolem Manaslu a údolím Tsum. Petr Štětina se projevil jako skvělý průvodce, vždy s dobrou náladou a nevyčerpatelnou zásobou informací nejen k danému treku. Příští rok určitě znovu s Good Places, tentokrát Kyrgyzstán. Nebo Peru. Nebo Patagonie :)

Jindra

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů