Mongolskou přírodou jeepem

Poznávací zájezd s místním (dle domluvy s českým) průvodcem

Na této cestě Mongolskem pocítíte nekonečnost stepí a možná vás překvapí rozmanitost mongolské krajiny, přírody a bohatost zdejší kultury. Hory, stepi, lesy, pouště, duny, buddhistické kláštery a spoustu jurt a koní - to je to, co si budete z této cesty nejvíce pamatovat.

Na této cestě Mongolskem navštívíte mimo jiné: hlavní město Ulánbátar, velkou poušť Gobi, skalní útvary Baga Gazriin Chuluu, mongolský Grand Canyon Tsagaan Suvarga a Yolyn Am, kde žijí sněžní leopardi, jezera Boon Tsagaan, Telmen, Terkhiin, Khorgo a Khar, posvátná hora Otgontenger (4.021m), jednoho z nejstarších měst v Mongolsku - Uliastai, bohoslužba v klášteře Dečindarjá Chíd nebo Šankh, Planoucí útesy Bayanzag, národní park Chorgo-Terchin Tsagaan Nuur, klášter Tuvkhun na vrchu hory Undur Shireet, hlavní město Velké mongolské říše ve 13. století Kharakhorum, přírodní rezervace Khogno Khan, chrámy a kláštery v okolí Ulanbataru, atd.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
3.8.2024
středa
21.8.2024
otevřený
bez mezinárodní letenky
42 300 Kč
Poptat
individuálně dle domluvy
Od 33 900 Kč

Cestu vám zařídíme s našimi místními průvodci. Cestujte jenom s vašimi přáteli, rodinou nebo i ve dvou, Termín, program kvalita ubytování, atd. se dají upravit podle vašich přání. Pokud se alespoň trochu domluvíte nějakým světovým jazykem, určitě si tento druh cestování oblíbíte pro svojí autentičnost a flexibilitu!

Cena je na osobu a s vyšším počtem cestujících ve skupině se snižuje.

Cena zahrnuje:

 • program dle itineráře
 • ubytování v turistických hotýlcích, jurtách a ve stanu
 • dopravu vlastním vozem s řidičem vč. paliva
 • anglicky a rusky mluvícího místního průvodce
 • vstupy do národních parků, muzeí v Ulanbaataru atd.
 • zapůjčení karimatek, stanů, kempingového nádobí
 • uvedenou stravu 3x denně
 • 1,5 litru pitné vody na den a osobu
 • transfery z a na letiště
 • projížďku na koni nebo velbloudu
 • asistenci místní partnerské CK
 • pojištění CK pro případ úpadku

Cena nezahrnuje:

 • letenky z Evropy
 • cestovní pojištění, možno u nás připojistit komplexní pojištění Allianz, České pojišťovny, Generali
 • Mongolské vízum a jeho zařízení (60€ + 300 Kč)
 • pojištění storna (3% ceny zájezdu)
 • spropitné
Počet dní
19
Kód zájezdu
MON01
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
3
Destinace
Mongolsko

Itinerář

Den 1 Přelet do Ulánbátaru

Přelet do Ulánbátaru.

Kam se podíváme:

Den 2 Přejezd k "Baga Gazriin Chuluu"

Přejezd k "Baga Gazriin Chuluu", což je fascinující žulový skalní útvar uprostřed prašné pláně. Nejvyšší vrchol má 1706 m.n.m. Skalnaté hory se rozprostírají od západu na východ a pokrývají asi 30 kilometrů.


Den 3 Poušť Great Gobi

Velký kaňon "Tsagaan Suvarga", který vypadá jako starobylé město a paláce v úchvatné poušti Great Gobi. Skvělé místo pro pěší turistiku a fotografování.


Den 4 Přejezd do kaňonu Yol.

Přejezd do kaňonu Yol. Informace o místní flóře a fauně v Muzeu národního parku Gurvan Saikhan. V kaňonu Yolyn Am v horách Gurvan Saikhan žijí ohrožení sněžní leopardi a Lammergeyers ("orlosup bradatý - Bearded Vulture"), kde "v létě" obvykle zůstává "věčný led". Yolyn Am je jednou z hlavních atrakcí v poušti Gobi s ohromujícími výhledy. Dají se vidět kozorožci, Argali (divoká horská ovce) a Tas (druh supa).


Den 5 Přejezd k hranici Národního parku Gobi Gurvansaikhan až do Khongoryn Els

Po snídani přejezd k hranici Národního parku Gobi Gurvansaikhan až do Khongoryn Els - tzn. "zpěv duny" kvůli zvuku větru, který vydává, když se valí přes duny. Duny jsou vysoké skoro 800m, široké 20 km a přes 180 km dlouhé, a nabízejí nádherné výhledy na poušť. Večer možnost lezení po písečných dunách a jeden z nejepičtějších západů slunce v mongolské poušti.


Den 6 Cesta do Bayanzagu

Den jízdy v terénu. Ráno se můžete projet z legrace na velbloudou, je to celkem zábavné - na zádech bactrianských velbloudů, které jsou místními obyvateli také označovány jako zbytky dinosaurů v poušti Gobi. Cesta do Bayanzagu, známého jako Planoucí útesy, Flaming Cliffs, návštěva pestrobarevných skal.


Den 7 Cesta k jezeru Boon Tsagaan

Cesta k jezeru Boon Tsagaan - zajímavá krajina a lokalita bohatá na ptáky. Cestou zastávka v bílé jeskyni.


Den 8 Celodenní přejezd k posvátné hoře Otgontenger

Celodenní přejezd k posvátné hoře Otgontenger (4.021m), což je druhá nejvyšší hora Mongolska.


Den 9 Pěší turistika, možnost návštěvy termálních lázní

Pěší turistika, možnost návštěvy termálních lázní


Den 10 Uliastai a klášter Dečindarjá Chíd

Návštěva Uliastai, jednoho z nejstarších měst v Mongolsku, návštěva kláštera Dečindarjá Chíd 3,5 km od města s možností zúčastnit se bohoslužby.


Den 11 Jezero Khar

Výlet k tyrkysivě modrému jezeru Khar a písečným dunám spadajícím do jezera


Den 12 Solné jezero Telmen v Zavkhan,cesta do N.P. Chorgo-Terchin Tsagaan Nuur j jezeru Terkhiin

Nejprve dojedeme k solnému jezeru Telmen v provincii Zavkhan a budeme pokračovat v cestě do N.P. Chorgo-Terchin Tsagaan Nuur k jezeru Terkhiin, které je obklopeno vyhaslými sopkami. Jedna z nejvyhledávanějších destinací Mongolska.


Den 13 Jízda do Khorgo

Po snídani jízda do oblasti Khorgo - bílého jezera. Jezero bylo tvořeno lávovými proudy ze sopečného výbuchu před mnoha tisíciletími. Prohlídka vyhaslého kráteru Khorgo.


Den 14 Přejezd do Uvurkhangai

Přejezd ke klášteru Tuvkhun na vrchu hory Undur Shireet v Uvurkhangai, který je známý svou krásnou přírodou obklopenou zalesněnými horami. Klášter byl založen v roce 1651 a sloužil pro Zanabazarovu meditaci a vytvořili zde bezpočet náboženských výtvarných děl. Skvělé místo pro pěší výlet do kopců s výhledem na celé pohoří.


Den 15 Kharakhorum, klášter Erdene Zuu

V dopoledních hodinách do města Kharakhorum, kde se rozvinulo do hlavního města Velké mongolské říše ve 13. století, prozkoumáme Muzeum kláštera Erdene Zuu - první největší buddhistické centrum ve středověku, těžce poškozené v 30. letech 20. století. Cestou zastávka v kaňonu řeky Chuluut.


Den 16 Orkhon Valley a Khogno Khan

Návštěva vodopádu v údolí Orkhon. Příjezd do přírodní rezervace Khogno Khan. Oblast je chráněna od roku 1997 a pokrývá 46 900 hektarů hory Khogno Khan (280 km západně od Ulánbátaru) a je to nádherné místo. Hora Khogno Khan je ze žuly z prvohor. Cestou návštěva kláštera Shankh.


Den 17 Cesta do Ulanbátaru prohlídka klášterů

REZERVA Cesta do Ulanbátaru, prohlídka klášterního komplexu Gandan Khiid, klášter Choijin Lama, chrám Wairadara (Orčidar), chrám Megdžid Džan Rajse.


Kam se podíváme:

Den 18 Ulanbátar Manzushir pod horami Bogd Khan

Ulanbátar Manzushir klášter pod horami Bogd Khan, návštěva muzea. Návrat do Ulaanbaataru a návštěva monumentu Zaisan a zimního paláce Bogdchan.


Kam se podíváme:

Den 19 Odlet do Prahy

Doprava na letiště, odlet zpět do Prahy.


Ohlasy cestovatelů

Nedávno jsme se vrátili z cesty po Mongolsku, kterou nám zajistila CK Goodplaces. Na jejich webových stránkách není o cestě po Mongolsku ani zmínka. Stačilo ale jen napsat dotaz, jestli náhodou nemají nějakou spřátelenou agenturu. A ono to vyšlo. Naše cesta (4 kamarádi) byla parádní, užili jsme si jízdu v ruském terénním autě UAZ-452, se kterým bylo spoustu zážitků - např. proražená palivová nádrž, utržený píst na pohon 4x4, brodění řeky pomocí traktorů atd. Všechno bez větších problémů vyřešil náš výborný řidič Amra a jeho výborná kolegyně (naše průvodkyně) Boogie. Všechno, co jsme měli v itineráři, jsme viděli a když byl čas, tak i nějaká místa navíc. Cestu jsme měli zajištěnou jako "all inclusive", což obnášelo kompletní kempingové vybavení (kvalitativně na stejné úrovni jako u nás v ČR), plnou penzi vegetariánskou (jídlo bylo OK, ale vegetariánské to nebylo, mongolci jsou masožrouti) a všechny vstupy do památek a národních parků. Všechno co bylo domluveno, tak platilo.

Co bych vyzdvihl, byla péče naší průvodkyně. Např. pokud byla velká zima (což občas byla), místo stanu jsme spali u nomádské rodiny, kterou naše průvodkyně náhodně sehnala a nemuseli jsme nic platit navíc.

Cestu po Mongolsku s CK Goodplaces můžu jen doporučit. Mongolsko je relativně neprozkoumaná oblast. Za 19 dní cesty jsme potkali turisty pouze na vyhlášených turistickým místech. Jen jsme možná vybrali špatný termín, byli jsme v Mongolsku posledních 14 dní v září a byla někdy opravdu velká zima (ráno až -12°C). Doporučoval bych tedy spíše první dva týdny v září, protože o našich letních prázdninách je v Mongolsku přece jen více turistů a deštivých dnů.

Daniel K.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů