Mexiko, Guatemala a Belize na dušičky

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Nakouknout během 3 týdnů do 3 exotických zemí a navíc k tomu zažít pestré mexické dušičky Día de Muertos Světové dědictví UNESCO, to už je pořádná nálož zážitků!

Život je krátký a před námi ještě tolik zemí, které chceme navštívit! Řešením může být ochutnávka esencí více zemí při jedné cestě a tu, která vám učaruje nejvíce případně podrobněji objevit při další příležitosti.

V Mexiku uvidíme spoustu zajímavých kombinací - moderního i prastarého, luxusního i chudinského, autentického i povrchního, podmanivě lahodného i pekelně pálivého, tropického i zasněženého. Poznáme moudrost a kulturu Mayů, Aztéků, Toltéků, Mixtéků atd., pochopíme více souvislostí moderní historie Střední Ameriky a po návratu domů budeme považováni za odborníky na sofistikovanou mexickou kuchyni.
V tomto termínu zažijeme také barevné mexické dušičky, tzv. Día de los Muertos, kdy se strachu ze smrti a smutku ze ztráty bližních čelí s humorem, (hodně) hlasitou hudbou, záplavou květin a barevnou dekorací všeho, včetně vlastních obličejů. Tak to Mexičany naučily dávné civilizace před několika tisíci lety a tato moudrá tradice se udržuje v plné parádě dodnes. U toho musíme být!

V Guatemale se poté naplno doširoka rozvine vějíř těch pravých cestovatelských zážitků, od barevných indiánských trhů přes patinu starobylých koloniálních měst, tajemných mayských rituálů, divokých jezer a vulkánů až po bubnování afro-karibského kmene Garifuna. U pamětihodností, kde by v Mexiku stálo 50 turistických autobusů, budeme (doufejme) v Guatemale jen my, pár baťůžkářů a tisíce barevných papoušků.

Přejezd do Belize bude jako bychom se najednou ocitli v Africe nebo na Jamajce - čokoládoví rastafariáni, reaggae na bělostné pláži Karibiku, kreolská angličtina a k tomu jedny z nejlepších podmínek pro šnorchlování na korálových útesech.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
26.10.2024
neděle
17.11.2024
otevřený
57 000 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím,
 • dopravu najatým minibusem, veřejnou dopravou, linkovými dálkovými busy, apod.,
 • služby místních průvodců,
 • českého průvodce-překladatele-organizátora,

Cena nezahrnuje:

 • Letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu, cca 14-22 tis.,
 • vstupné cca 100 USD,
 • stravu,
 • spropitné,
 • fakultativní výlety, šnorchlování, půjčovné,
 • náklady na změnu programu kvůli epidemii C19, testování PCR
Počet dní
23
Kód zájezdu
MGB01
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
2
Destinace
Belize Mexiko , Guatemala

Itinerář

Den 1 Přelet z Prahy do Ciudad de México.

Odlet z Prahy do Ciudad de México s přestupy. Přesun do hotelu, odpočinek podle hodiny příletu.

Dobrodružství začíná!

Den 2 Ciudad de México -D.F. - CDMX - Mexico City

Prohlídka centra hlavního Mexika a jedné z největších metropoli světa, místními zvané D.F. (Districto Federal, UNESCO). Navštívíme mimo jiné hlavní náměstí Zócalo, ruiny aztéckého chrámu Templo Mayor, vládní paláce, katedrálu, projdeme se po známém bulváru Paseo Reforma a pokud vám zbydou síly, tak navštívíme také antropologické muzeum a muzeum Fridy Kahlo a nakoukneme na obrovské malby známého murallisty Diego Rivery. Večer shlédneme na 24 milionovou metropoli z prvního mexického mrakodrapu (188m) - Torre Latinoamericana.


Kam se podíváme:

Den 3 Teotihuacán

Dnes zavítáme do města bohů - Teotihuacanu Světové dědictví UNESCO, jehož vliv mezi 2. a 6. stoletím sahal od Guatemaly až po dnešní Texas, později se stal hlavním městem Aztéků. Místu vévodí pyramidy slunce a měsíce. Místní průvodce nám osvětlí spoustu záhad a zajímavostí, než dojdeme po třídě mrtvých k chrámu Quetzalcoatla.

El Día de Muertos - zážitky s mexickými dušičkami začneme již dnes, kdy se připomají duše lidí, kteří zemřeli při nehodě nebo násilnou smrtí, ulice se začínají plnit tradičními figurami zdobené smrtky a obětinami ve formě květin a jídla, např. pan de muerto - tzv. neboštíkův chléb, různých tvarů vč. lebek.

Den 4 Popocatepetl, Puebla, Cholula

Přes sedlo Paso de Cortes (3600 m.n.m.) mezi doutnající sopkou Popocatepetl (="Doutnající hora"), vyjadřující mužský princip a sopkou Iztacihuatl se ženským principem představující „Bílou ženu“ nebo „Spící ženu“ dojedeme do příjemné koloniální Puebly, kde je přes 70 kostelů. Cestou se stavíme v Cholule u Velké pyramidy. Po toulkách zdobnou Pueblou, si můžete procvičit smlouvání na zdejším uměleckém trhu a ochutnat chilli-čokoládové kuře mole puebla, uctívané gurmány po celém Mexiku.

Večer pokračují svátky Días de Muertos - 29.10. se vracejí duše lidí, kteří se utopili.

Kam se podíváme:

Den 5 Puebla, Oaxaca, Monte Alban

Ráno si můžeme ještě vychutnat Pueblu s atmosférou dušičkových příprav, než se přesuneme do Oaxacy. Výlet k pyramidám Monte Alban, kde se během 1500 let střídali Olmecové, Zapotecové a Mixtecové, každý zde zanechal něco ze své kultury. Večer zajdeme na kořalku Mezcal s červem a k tomu můžete zakousnout lecos od pečených chilli papriček přes k-užrání-dobrý oxacký sýr až po pražené kobylky s limetkou.

El Día de Muertos - dnes se připomínají duše osamělých lidí, sirotků, vyděděnců apod.

Kam se podíváme:

Den 6 Oaxaca

Prohlídka historického jádra Oaxacy s místním průvodcem, který nás zasvětí do pozoruhodných detailů místního života, které by nám jinak zůstaly skryty. Noční přejezd busem do Tuxtla Gutiérrez. Nemusíte se bát, bus má WC, AC a pohodlné sklápěcí sedačky.

El Día de Muertos - 31.10. se vracejí duše nenarozených nebo těch kteří nebyli nebo nestihli být pokřtění, v Oaxace už snad budou k vidění různé dušičkové oltáře apod.

Kam se podíváme:

Den 7 Kaňon El Sumidero, San Cristobal de Las Casas

Ranní příjezd do Tuxla Gutiérrez. Z prastarého Chiapa de Corzo vyrazíme lodí po řece Grijalva zařízlé do okolní krajiny až 1200m hluboko v kaňonu El Sumidero. Následně přejedeme do zdobného města San Cristobal de Las Casas (cca 2200 m.n.m.). Večer dušičková procesí v San Cristobal.

1.11. podle tradice přicházejí z Mictlánu, země mrtvých, andělé, duše nevinných dětí. Lidé staví květinové oltáre v ulicích, zapalují svíčky a zážitkem je projít se i po hřbitově, kde je v tyto dny skutečně "živo". Uliční trhy přetékají květinami, dekoracemi a slavnými malovanými lebkami z cukru.


Kam se podíváme:

Den 8 San Cristobal de Las Casas

Dopoledne věnujeme procházkou po malebných uličkách a dlážděných náměstích San Cristobal, návštěvě místních kostelů a barevných trhů. Odpoledne vyrazíme do autonomní indiánské vesnice San Juan Chamula svérázného kmene Tzotzil nebo zůstaneme v San Cristobal, kde propuknou v plné síle dušičkové oslavy Día de los Muertos. Můžeme se vyhastrošit do tradičních kostýmů, nechat se pomalovat ve stylu barevné smrtky a přidat se k průvodu uctít duše dospělých, které se za námi dnes vracejí na návštěvu ze země Mictlán.

Kam se podíváme:

Den 9 Guatemala - Chichicastenango

Časně ráno vyrazíme do Guatemaly, konkrétně do městečka Chichicastenango, které je proslulé svými barevnými nedělními trhy, v podvečer snad již bez hord turistů. Navštívíme také kostel Santo Tomas, kde se tradičně provádějí tajemné mayské rituály, zapalují stovky svíček, obětiny a polévají psi.

Den 10 Jezero Atitlán

Ráno ještě zavítáme na dortíkově barevný vesnický hřbitůvek a prohlédneme zbytky trhů, které pokračují i mimo tradiční neděle a čtvrtky. Pak sjedeme místním starým autobusíkem k fotogenickému jezeru Atitlán obklopeném vulkány, jako je např. Volcán Atitlán (3535 m.n.m.) a přejedeme člunem po jezeře do jednoho z mnoha indiánských městeček u jezera, kterou následně náležitě prozkoumáme. V jezeře se dá také koupat.

Den 11 Pěší výlet u jezera Atitlán nebo relax u jezera.

Pěší výlet do okolních hor s návštěvou indiánských vesnic, výhledy na okolní vulkány a sopečnou kalderu s jezerem. Pokud se vám nebude chtít nikam chodit, tak je místo ideální na relax na břehu jezera, koupáni a toulky po vesnici a okolí. V některých místech se dá také potápět, jezdit na vodních lyžích nebo se s místními ženami naučit tkát a vařit nějakou guatemalskou dobrotu.

Den 12 La Antigua Guatemala

Přejezd do koloniální perly Střední Ameriky, La Antigua Guatemala Světové dědictví UNESCO pod třemi téměř 4 tisícovými vulkány - Agua, Fuego a Acatenango. Návštěva muzea čokolády a jadeitů.

Den 13 La Antigua Guatemala

Prohlídka bývalého hlavního města všech středoamerických španělských kolonií s místním průvodcem. Na vlně bohaté historie prozkoumáme honosná náměstí, katedrálu, bezpočet kostelů, klášterů a paláců. Než večer zapadneme do baru s energickou marimbou, ještě se potouláme po starých dlážděných ulicích, živých trzích a romantických zákoutích Staré Guatemaly.

Den 14 Přejezd k Rio Dulce.

Pokud se vám již bude stýskat po dlouhých přejezdech, kdy se za oknem najatého minibusu odehrává živý dokument o guatemalském venkově a rozmanitosti krajiny, tak dneska si přijdete na své. Až 7 hodinový přejezd kolem hlavního města Ciudad de Guatemala a dále zemědělským venkovem k jezeru Izabal, ze kterého vytéká tzv. Sladká řeka, Rio Dulce, ústící do Karibiku v úzkém výběžku Guatemaly mezi Honduras a Belize.

Den 15 Plavba po Rio Dulce k Livingstone. Přejezd do Flores.

Výlet člunem po proudu řeky Rio Dulce unikátním tropickým ekosystémem, kde žijí kapustňáci, spousta ptactva a také místní rybáři v dřevěných chýších na kůlech. Doplujeme až do karibského městečka Livingstone, kde si najednou přijdete jako na Jamajce, a poznáme místní afro-karibskou kulturu Garifuna. Návrat do Rio Dulce k pevnosti Castillo de San Pelipe, která měla chránit Guatemalu před anglickými piráty. Přejezd cca 4 hod do městečka Flores na ostrově na jezeře Petén Itzá.

Den 16 Tikal

Kdyby se nám podařilo vstát hodně brzo, tak zažijeme východ slunce nad jedněmi z nejkrásnějších mayských pyramid - Tikal. Nad okolní džunglí se tyčí pět žulových chrámů, vč. 70-ti metrové pyramidy z r. 741 a kouzlo pralesního ducha umocňuje křik tukanů, ar a barevných papoušků. Díky odlehlosti je zatím Tikal relativně ušetřen od masového turismu.

Den 17 Belize - Caye Caulker

Nastal čas na dramatickou změnu prostředí - přejedeme do afro-karibského Belize a přeplujeme na korálový ostrůvek Caye Caulker, obydleném pohodovými rastamany. Zvolníme v rytmu reaggae, plácneme sebou do bělostného písku nebo skočíme vzorovou šipku do vln Karibiku. Vítejte v ráji!

Den 18 Caye Caulker

Ikonický relax na pláži, toulky po ostrově, který obejdete za dvě hodinky, praktikování vtipné kreolské angličtiny s čokoládovými ostrovany/ostrovankami nebo je zde na výběr řada exotických aktivit. Vřele doporučujeme šnorchlování nebo potápění na korálových útesech nebo u legendární Blue Hole, Velké modré díry - mořské jámy pravidelného kruhového půdorysu obklopené pásem atolu.

Den 19 Plavba do Mexika, Tulum.

Přejezd lodí přes hraniční přechod na ostrově San Pedro do mexického přístavu Chetumal. Přejezd do Tulum.

Den 20 Tulum

Romantický mayský přístav Tulum na pobřeží Karibiku. Navštíme naše předposlední mayské pyramidy s chrámem sestupujícího boha, chrámem fresek a mayský maják. Koupání na dohled od mayských pyramid nebo na bělostné pláži poblíž Tulum.

Cuba Libre en la playa? Sí!

Kam se podíváme:

Den 21 Chichen Itzá

Chichen Itzá (UNSECO) je pravděpodobně nejslavnější mayské místo v Mexiku, také jeden ze 7 novodobých dívů světa. Proto je to také nejvíce navštěvovaná památka na Yucatánu. Navštívíme pyramidu Kukulkána, chrám válečníků, observatoř Caracol, studnu obětí a hřiště pro mayskou posvátnou hru pelota.

Cestou do Puerto Morelos koupání v halucinantní krápníkové jeskyni Cenotes" X'Kekén.

Den 22 Puerto Morelos

Rybářské městečko Puerto Morelos, odpočinek na bělostné pláži nebo fakultativně šnorchlovací výlet člunem k druhému největšímu korálovému útesu na světě, návštěva krokodýlí ZOO, projížďka po městečku a přilehlých plážích na kole, výlet do mangrovníků, potápění, atd.

Den 23 Odlet do Prahy.

Domov volá a my ho posloucháme. Hasta la vista amigos!
Odlet do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů
An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.