Dušičky v Mexiku - indidivuálně

Poznávací zájezd s místním (dle domluvy s českým) průvodcem

Poznejte mexické dušičkové svátky Día de los Muertos s vaším místním průvodcem. Unikátní cesta spojená s poznáním toho nejzajímavějšího z jihovýchodního Mexika.

Individuální cesta s místními průvodci, kteří hovoří anglicky.  Termín a program je možné přizpůsobit, avšak doporučujeme zažít mexické dušičky Día de los Muertos.

Jedny z největších fiestas v Mexiku, na které jsou všichni srdečně zváni, včetně mrtvých! Poznejte veselé podoby oslav smrti, která patří k životu stejně jako ty šťastnější okamžiky. V Mexiku pojmenovávaly různé kultury v posledních 3000 letech přechod mezi světem živých a mrtvých nejrůznějšími způsoby, přičemž smrt byla brána jako přirozená součást nekonečného života, pouze jako změna jeho formy. Duše těch, co odešli do jiných světů, se připomínaly různými rituály a bylo by neuctivé při tom truchlit. Následnou fúzí s křesťanskými zvyky vzniklo nepřeberné množství podob Día de Muertos, které se po celém Mexiku liší od místa k místu a někde trvají i celý týden. Pro svojí bohatost se mexické dušičky dostaly na seznam dědictví UNESCO. My mexické dušičky prožijeme v okolí Oaxacy, kde jsou jedny z nejživějších a nejbarevnějších z celé Střední Ameriky.

Na této cestě ale poznáte také úžasnou kulturu a památky předkolumbovských kultur i malebná koloniální městečka. Ocitneme se uprostřed pampy porostlé kaktusy, na plážích Pacifiku i Karibiku, v džungli deštných pralesů i mezi kouřícími vulkány zasypanými sněhem.

Termíny a ceny

Termín Cena
individuálně dle domluvy
Od 42 990 Kč

Cestu vám zařídíme s našimi místními průvodci. Cestujte jenom s vašimi přáteli, rodinou nebo i ve dvou, Termín, program kvalita ubytování, atd. se dají upravit podle vašich přání. Pokud se alespoň trochu domluvíte nějakým světovým jazykem, určitě si tento druh cestování oblíbíte pro svojí autentičnost a flexibilitu!

Cena je na osobu a s vyšším počtem cestujících ve skupině se snižuje.

Cena zahrnuje:

 • Místního anglicky mluvícího průvodce,
 • ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím,
 • dopravu najatým minibusem, veřejnou dopravou, linkovými dálkovými busy, apod.,

Cena nezahrnuje:

 • Letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu, cca 14-22 tis.,
 • vstupné cca 100 USD,
 • stravu,
 • spropitné,
 • masky,
 • fakultativní výlety, šnorchlování, půjčovné.
Počet dní
23
Kód zájezdu
MEX19
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
2

Itinerář

Den 1 Přelet z Prahy do Ciudad de México.

Přelet z Prahy do Ciudad de México s přestupy. Přesun do hotelu, odpočinek podle hodiny příletu.

Bienvenidos a México!


Kam se podíváme:

Den 2 až 3 Ciudad de México -D.F. - CDMX - Mexico City

Prohlídka centra hlavního Mexika a jedné z největších metropoli světa, místními zvané D.F. (Districto Federal, UNESCO). Navštívíme mimo jiné hlavní náměstí Zócalo, ruiny aztéckého chrámu Templo Mayor, vládní paláce, katedrálu, projdeme se po známém bulváru Paseo Reforma a pokud vám zbydou síly, tak navštívíme také antropologické muzeum a muzeum Fridy Kahlo a nakoukneme na obrovské malby známého murallisty Diego Rivery. Večer shlédneme na 24 milionovou metropoli z prvního mexického mrakodrapu (188m) - Torre Latinoamericana.

El Día de Muertos - zážitky s mexickými dušičkami začneme hned dnes, kdy se připomají duše lidí, kteří zemřeli při nehodě nebo násilnou smrtí, ulice se začínají plnit tradičními figurami zdobené smrtky a obětinami ve formě květin a jídla, např. pan de muerto - tzv. neboštíkův chléb, různých tvarů vč. lebek. A v D.F. je všechno ve velkém!

Kam se podíváme:

Den 4 Popocatepetl, Puebla, Cholula

Přes sedlo Paso de Cortes (3600 m.n.m.) mezi doutnající sopkou Popocatepetl (="Doutnající hora"), vyjadřující mužský princip a sopkou Iztacihuatl se ženským principem představující „Bílou ženu“ nebo „Spící ženu“ dojedeme do příjemné koloniální Puebly, kde je přes 70 kostelů. Cestou se stavíme v Cholule u Velké pyramidy. Po toulkách zdobnou Pueblou, si můžete procvičit smlouvání na zdejším uměleckém trhu a ochutnat chilli-čokoládové kuře mole puebla, uctívané gurmány po celém Mexiku.

El Día de Muertos - dnes se připomínají duše osamělých lidí, sirotků, vyděděnců apod.

Kam se podíváme:

Den 5 Teotihuacán

Dnes zavítáme do města bohů - Teotihuácanu  Světové dědictví UNESCO, jehož vliv mezi 2. a 6. stoletím sahal od Guatemaly až po dnešní Texas, později se stal hlavním městem Aztéků. Místu vévodí pyramidy slunce a měsíce. Místní průvodce nám osvětlí spoustu záhad a zajímavostí, než dojdeme po třídě mrtvých k chrámu Quetzalcoatla.

Večer pokračují svátky Días de Muertos - 29.10. se vracejí duše lidí, kteří se utopili.

Den 6 Zapotitlán Salinas

Ráno si můžeme ještě vychutnat Pueblu s atmosférou dušičkových příprav, než se přesuneme do malého městečka Zapotitlán Salinas, zasazeného do skalnaté stepi zdobené kaktusy. Můžeme navštívit přírodní solnice a háj obrovských kaktusů roztodivných tvarů, kde roste kolem 1000 rostlinných druhů, mnohé z nich endemických, které si našly svůj originální způsob, jak přežít v nehostinné pampě.

El Día de Muertos - 31.10. se vracejí duše nenarozených nebo těch kteří nebyli nebo nestihli být pokřtění. Dušičkové slavnosti v této malé vesnici by mohly být velmi autentické.

Kam se podíváme:

Den 7 Přejezd do Oaxaca, pyramidy Monte Alban, Día de Todos los Santos

Přejezd do Oaxacy. Výlet k pyramidám Monte Alban, kde se během 1500 let střídali Olmecové, Zapotecové a Mixtecové, každý zde zanechal něco ze své kultury. Večer zajdeme na kořalku Mezcal s červem a k tomu můžete zakousnout lecos od pečených chilli papriček přes k-užrání-dobrý oxacký sýr až po pražené kobylky s limetkou.

Tento den, 1.11. podle tradice přicházejí z Mictlánu, země mrtvých, andělé, duše nevinných dětí. Lidé staví květinové oltáře v ulicích, zapalují svíčky a zážitkem je projít se i po hřbitově, kde je v tyto dny skutečně "živo". Uliční trhy přetékají květinami, dekoracemi a slavnými malovanými lebkami z cukru.


Kam se podíváme:

Den 8 Oaxaca. Oslavy Día de los Muertos - dušičky v Mexiku.

Dopoledne si projdeme nádherné historické jádro Oaxacy s místním průvodcem, který nás zasvětí do pozoruhodných detailů místního života, které by nám jinak zůstaly skryty. Odpoledne propuknou v plné síle dušičkové oslavy Día de los Muertos, které se slaví po celém Mexiku, v Oaxace jsou však jedny z nejbarevnějších a dneškem zde vrcholí týden trvající svátky všech svatých a zemřelých. Můžeme se vyhastrošit do tradičních kostýmů, nechat se pomalovat ve stylu barevné smrtky a přidat se k veselému průvodu uctít duše dospělých, které se za námi dnes vracejí na návštěvu ze země Mictlán.

Kam se podíváme:

Den 9 Přejezd horami Sierra Madre k Pacifiku. Pláž Mazunte.

Dnes můžete procvičit svojí španělštinu s družnými mexičany na palubě pohodlného dálkového busu nebo dospávat dušičkové veselí během dlouhého, ale scénického přejezdu dramatickými horami Sierra Madre del Sur k pobřeží Pacifiku. Ubytujeme se poblíž pláže u hippie vesničky Mazunte.

Den 10 Playa Mazunte, výlet na moře.

Relax na pláži nebo můžeme vyrazít člunem s místním rybářem hledat želvy, delfíny nebo i velryby a zašnorchlovat si na korálových útesech. Také je možnost navštívit želví záchranou stanici, kde se běžně vyskytuje až 20 druhů želv. Nezapomenutelný západ slunce ze skalního mysu Punta Cometa, kde uvidíte patrně nejdelší čáru horizontu svého života. Večer se odměníme mořskými dobrotami a můžeme zajuchat v latino rytmech v plážovém baru.

Kam se podíváme:

Den 11 Přejezd do Tuxtla Gutiérrez.

Dopoledne možnost dalších mořských aktivit, odpoledne dlouhý přejezd podél Pacifiku a chiapaským venkovem do Tuxtla Gutiérrez, kdy během 500km bude rozhodně na co koukat a odkrojíme si tím nejdelší přejezd našeho putování. Pozdní příjezd na hotel.

Kam se podíváme:

Den 12 Kaňon El Sumidero, San Cristobal de Las Casas.

Z prastarého Chiapa de Corzo vyrazíme lodí po řece Grijalva zařízlé do okolní krajiny 1200m hluboko v kaňonu El Sumidero. Vychutnáme si i úžasné výhledy z horní hrany kaňonu. Následně přejedeme do zdobného města San Cristobal de Las Casas (cca 2200 m.n.m.), barevnějšího, než pytlík bombónů.

Kam se podíváme:

Den 13 San Cristobal, San Juan Chamula.

Dopoledne věnujeme procházkou po malebných uličkách a dlážděných náměstích San Cristobal, návštěvě místních kostelů a barevných trhů. Odpoledne vyrazíme do autonomní indiánské vesnice San Juan Chamula svérázného kmene Tzotzil, kde mají svoje zákony, domobranu a v kostele šamani provádějí léčení a očistu pomocí obětování kuřat, vykuřování a vy můžete podle místních zvyků zlé duchy z těla vyhnat říháním po pití Coca-Coly. Asi nejbizarnější kostel, který jste kdy navštívili! Pokud budou hrozit návaly turistů, vydáme se do jiných indiánských komunit Tzotzil nebo Lacandon.

Kam se podíváme:

Den 14 Přejezd přes Sierra Madre do Palenque, kaskády Agua Azul příp. vodopády Misol-Há.

Přejezd přes skalnaté hory Sierra Madre a ten pravý chiapaský zapadákov pěstitelů kávy a fazolí do Palenque. Cestou foto zastávky na kochání, koupačka u katalogově modrých kaskád Agua Azul příp. vodopádů Misol-Há v deštném pralese. Večerní příjezd do mayského Palenque, kde v okolních pralesích dříve působila Zapatova armáda národního osvobození.

Kam se podíváme:

Den 15 Palenque

Dnes prozkoumáme patrně nejkrásnější mayskou metropoli Palenque, zanořenou do horského deštného pralesa. Palenque bylo vystavěno od konce 3.stol.př.n.l. kdy jí po jejím vrcholném 7. století opět pohltila džungle. U chrámů slunce, kříže, nápisů, Červené královny a královského paláce nám místní průvodce vysvětlí hloubku mayské kosmologie a oslňující propojení mayské architektury s jejich filozofií. Odpoledne přesun do přírodní rezervace Calakmul  Světové dědictví UNESCO, největší pralesní rezervace v Mexiku. Jednoduché ubytování ve srubech.

Kam se podíváme:

Den 16 Výlet do pralesa - Reserva de la Biosfera de Calakmul

Je na čase se opět nechat obejmout přírodou a kulturou zárověň. Brzo ráno vyrazíme s místním průvodcem do nejživějšího pralesa poloostrova Yucatán, kde žije bezpočet druhů opic, ptactva jako např. tukani a ary, dále tapíři, oceloti, jezevci, pumy a žije zde největší populace jaguárů ve Střední Americe. Po další jízdě pralesní silnicí a procházce lesem se před námi otevře netušená krása mayského města Calakmul  Světové dědictví UNESCO, které po 1200 letech slávy opět obklopily stovky kilometrů deštného pralesa. Ve 3.-7. stol. byl Calakmul hlavním městem tzv. království Hadí hlavy, nejmocnější dynastie mayské říše, jejíž bohatství vám dojde, až polezete na některou ze zdejších obrovských pyramid a rozhlédnete se po nekonečném okolním pralese. Díky odlehlosti je místo ušetřeno masovému turismu, což se za pár let asi změní díky stavbě turistického vlaku. Lepší tedy s návštěvou neotálet. V podvečer zavítáme ještě k netopýří jeskyni, kde spolu žije dokonce 9 druhů těchto savců a večer vylétají po milionech v živoucím víru.

Kam se podíváme:

Den 17 Calakmul

Dopoledne navštívíme dalších pár mayských staveb, např. Balam Kú a Chicanna, romanticky prorostlých s okolní džunglí nebo se můžeme zanořit hlouběji do středního pralesa a navštívit ruiny Hormiguero. V podvečer můžeme zajet na návštěvu k našim známým do vesničky Mancolona naučit se vyrábět tortilly a svíčky z kůry pomerančů.

Kam se podíváme:

Den 18 San Francisco de Campeche

Přejezd do pohádkově bohatého města San Francisco de Campeche Světové dědictví UNESCO na břehu Mexického zálivu, odkud se odváželo kolonizátory nakradené bohatství přes oceán do Španělska. Campeche často čelilo nájezdům pirátů a korzárů a proto bylo časem opevněno hradbami.

Den 19 Uxmal

Ranní návštěva zajímavě pojatého antropologického muzea, než se opět vydáme do dob moudrých mayů při návštěvě jejich města pyramid Uxmal  Světové dědictví UNESCO, vystavěného v dekorativním puuckém stylu s elegantně oblými nárožími. Další pyramidy do vaší sbírky - pyramida kouzelníka, velká pyramida, čtyřhran jeptišek a vystoupíme i na plošinu s guvernérským palácem. Večerní příjezd do Meridy, podle energie večerní toulky v okolí koloniálního náměstí, kde můžeme povečeřet místní specialitku - cochinita pibil (vepřové v citrusové omáčce pečené v palmovém listu).

Den 20 Chichen Itzá, jeskyně Cenotes" X'Kekén

Chichen Itzá (UNSECO) je pravděpodobně nejslavnější mayské místo v Mexiku, také jeden ze 7 novodobých dívů světa. Proto je to také nejvíce navštěvovaná památka na Yucatánu. Navštívíme pyramidu Kukulkána, chrám válečníků, observatoř Caracol, studnu obětí a hřiště pro mayskou posvátnou hru pelota.

Cestou do Tulum koupání v halucinantní krápníkové jeskyni Cenotes" X'Kekén.

Kam se podíváme:

Den 21 Tulum.

Romantický mayský přístav Tulum na pobřeží Karibiku. Navštíme pro tentokrát již opravdu poslední mayské pyramidy s chrámem sestupujícího boha, chrámem fresek a mayský maják. Koupání na dohled od mayských pyramid nebo na bělostné pláži poblíž Tulum. Cerveza en la playa? Sí!

Kam se podíváme:

Den 22 Puerto Morelos nebo Tulum

Přejezd podél Karibiku do malého přístavu Puerto Morelos, odpočinek na bělostné pláži nebo fakultativně šnorchlovací výlet člunem k druhému největšímu korálovému útesu na světě, návštěva krokodýlí ZOO, projížďka po městečku a přilehlých plážích na kole, výlet do mangrovníků, potápění, atd.

Pokud budou všichni za jedno a raději zůstanou v Tulum další den, je zde také spousta možností: koupání v jeskyních, ekopark Xel-Ha, šnorchlování nebo potápění, plavba na ostrov Cozumel, atd.

Den 23 Odlet do Prahy.

Přejezd do Cancúnu a odlet do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů