Ladakh a Kašmír - Markha Valley a Vishansar Lakes, Indie

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Jeden z nejmalebnějších treků v Ladakhu se spaním u rodin, třídenní výlet do zelených kašmírských hor. K tomu Taj Mahal a Varanasí.

Poznejte nádherný himalájský Ladakh, přezdívaný malý Tibet. Navštívíte starobylé buddhistické kláštery, projdete jeden z nejhezčích treků Ladakhu - Markha Valley, poznáte místní přátelské lidi a jejich sympatickou kulturu tibetského buddhismu. Z vyprahlých, přesto barevných hor příjemného Ladakhu se přemístíme do svérázného Kašmíru na třídenní trek krásnými zelenými horami k jezerům Višansar a Krišansar. Cestou navštívíme i kočovné pastevce kmene gojjari. Pak přijde zasloužený odpočinek a průzkum originálního hlavního města Kašmíru - Srinagaru, města vyřezávaných houseboatů na jezeře obklopeného horami.
Na závěr zakusíte trochu té pravé Indie - navštívíme Taj Mahal a Red Fort v Agře a posvátné město Varanasí na břehu Gangy.

Trek Markha Valley trvá 8 dní a budeme cestou bydlet a jíst u místních lidí, takže dokonale poznáme jejich velmi skromný, leč o to více radostný způsob života, který nám do života může být velkou inspirací. Půjdeme na lehko, v batohu jen oblečení, spacák a oběd, co dostaneme od rodiny na cestu. Snídaně a večeře budou v ubytování u rodiny, které bude velmi jednoduché, zato autentické.
Na treku v Kašmíru budeme mít doprovod oslíků na batohy, kuchaře a průvodce.

Cenu uvádíme bez letenek, protože cenový rozptyl je obrovský, nemáme na něj vliv a záleží, s jakým předstihem se kupují.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
10.8.2024
neděle
1.9.2024
otevřený
38 000 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Trekking s plnou penzí a místním průvodcem.
 • Doprovod koní, kuchaře a plnou penzi na treku v Kašmíru.
 • Ubytování v penzionech (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), na treku v Ladakhu u místních lidí (homestays), na treku v Kašmíru ve stanech.
 • Česky mluvícího průvodce (min. 6 os.).
 • Dopravu jeepy, busy, vlaky a minibusy.
 • Permity pro trekking a vstupy do národních parků.
 • Asistenci partnerských CK v Indii.
 • Pojištění CK pro příp. úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • Letenku Praha - Delhi - Praha, pohybuje se mezi 11 až 17 tis. Kč., a 2 vnitrostátní přelety: Delhi - Leh a Srinagar - Delhi, cca 2-5 tis.Kč, vhodné koupit co nejdříve.
 • Vstupné do památek cca 40USD.
 • Cestovní pojištění.
 • Indické e-vízum, nyní zdarma, může být opět zpoplatněno (cca 48€)
 • Stravu kromě treků.
 • Spropitné pro průvodce, koňáky a personál.
Počet dní
23
Kód zájezdu
LAK02
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
4
Destinace
Ladakh , Kašmír

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy

Odlet z Prahy.

Den 2 Přelet do Lehu v Ladakhu, prohlídka Lehu.

Přílet do Delhi, přelet vnitrostátním letem do Lehu, hlavního města Ladakhu(3500 m.n.m.). Transfer do hotelu, aklimatizační prohlídka Lehu - královský palác, který stál vzorem slavné Potale ve Lhase, Shanti Stupa s krásným výhledem, kostel moravských bratří příp. výstup ke kláštěru Tsemo Gompa s výhledem na město.

Kam se podíváme:

Den 3 Návštěva okolních klášterů Thiksey a Shey.

Výlet do okolí Lehu. Projdeme si vesnici Thiksey a navštívíme místní klášter. Následně se přemístíme do vesnice Shey, která v minulosti bývala hlavním městem Ladakhu. Naštívíme ikonický palácový komplex na kopci, který nechal postavit v 10.století král Ladakhu Maryul. V gompě uvidíte slavnou obří měděnou sochu sedícího Buddhy Shakyamuni. Zajedeme také více do hor k vesničce Chemray, kde klášter a okolní stavení pokrývají celý kopec tyčící se z údolí.


Kam se podíváme:

Den 4 Kláštery Stok a Hemis.

Vyrazíme do Stoku, současného sídla a bydliště královny Ladakhu, Parvati Devi, a navštívíme místní klášter. Dále přejedeme do velkého a slavného kláštera Hemis a vystoupáme soutěskou k horní poustevně, kam se odebírají lamové k meditaci. Přespíme v klášterní ubytovně a před spaním můžeme navštívit večerní modlitby.

Den 5 Spitok, začátek Markha Valley treku - do Zingchen.

Brzo ráno se můžeme zúčastnit hlavní modlitby s meditacemi - pooja - po snídani odjedeme do Spitoku. Po prohlídce slavné gompy přejdeme most přes řeku Indus, čímž začneme náš trek. Cesta chvilku vede podél řeky a potom se ubírá do hor. Brzy dojdeme do úzké rokle vedoucí do našeho prvního homestay ve vesnici Zingchen

Kam se podíváme:

Den 6 Markha Valley trek: ze Zingchen do Rumbak.

Druhý den vstoupíme do národního parku Hemis a půjdeme po stezce podél řeky s postupným stoupáním až do vesnice Rumbak. Tady se nám odhalí zasněžené vrcholky pohoří Stok. Dojdeme do vesničky Yurutse obklopené působivými fialovými a zelenými skalními útvary. My pokračujeme kolem vesnice do základního tábora Ganda La, odkud je ikonický výhled na šestitisícovku Stok Kangri a dramatické pohoří Stok.

Den 7 Markha Valley trek: z Rumbaku do Skyu

Po snídani začneme zhruba dvouhodinový výšlap do sedla Ganda La (4960 m.n.m.) s dechberoucími výhledy na pohoří Zanskar a masiv Stok. Sestoupíme mezi široké pastviny a dále do vesnice Shingo, odkud podél řeky Markha dojdeme až do idilické vesnice Skyu se starým klášterem a zříceninou hradu. O klášter se stará jeptiška, která se každý večer přichází rozsvítit svíčky u oltáře.

Den 8 Markha Valley trek: ze Skyu do Markha

Dnes nás čeká příjemná procházka po jedné z nejkrásnějších částí údolí Markha. Stezka vede podél řeky, kterou lemuje hustý porost a na několika místech budeme přecházet po improvizovaných mostech. Projdeme osadami, ve kterých jsou náboženské svatyně pro místní božstva Lhatos - a Mani walls - posvátné kamenné zídky s budhistickými rytinami. Našim dnešním cílem je vesnice Markha, největší v údolí, je zde zhruba 20 domů a starý klášter.

Den 9 Markha Valley trek: z Markha do Thachungtse.

Raní slunce nás zastihne na stezce kolem starých kamenných mlýnů, po níž vystoupáme ke zřicenině hradu a kláštera Techa, který se tyčí na skále nad vesnící. Několikrát ještě překročíme řeku Markha a za vesnicí Umlung se nám otevře pohled na úctyhodný vrchol Kang Yaze (6400 m). Poobědváme u malebné vísky Hangkar a vystoupíme do našeho tábora na svěžích pastvinách Thachugtse, kde už bude výrazně chladněji.

Den 10 Markha Valley trek: z Thachungtse do Nimaling.

Dnes nás stezka dovede ke krásné náhorní plošině Nimaling, kde je zároveň náš nejvýše položený tábor na treku, a to v 4700 m.n.m. Vystoupáme údolím k malebnému jezeru s odrazem zasněženého vrcholu Kang Yatse - nejvyššího vrcholu pohoří Zanskar. V letních měsících zde lidé pasou svá stáda yaků.

Den 11 Markha Valley trek: okolí Nimaling

Tento den si uděláme relaxační a nasajeme atmosféru zdejší úchvatné krajiny. Se zájemci se můžeme vydat na jednodenní túru k úpatí ledovce Kang Yatse.

Den 12 Markha Valley trek: Nimaling - Kangmaru La - Sumdo.

Poslední den treku překročíme řeku Nimaling a vyšplháme na nejvyšší průsmyk našeho putování - Kangmaru La (5130 m.n.m.). Uvidíme zasněžené vrcholky všude kolem sebe. Pokud bude jasno dohlédneme až na vrcholky Karakoram včetně K2. Po překročení sedla nás čeká zhruba dvouhodinové strmé klesání do údolí Martselang kolem sirných pramenů Chyushkarmo a dojdeme do vesnice Shang-Sumdo, kde zakončíme náš trek. Po příjezdu do Lehu jej můžeme náležitě oslavit.

Den 13 Leh a okolí.

Možnost fakultativních výletů, např. sjezd na kole z třetího nejvyššího sjízdného průsmyku na světě - Kardung La (5359 m.n.m.), kayaking v sevřeném údolí řeky Zanskar, yoga v Lehu atd.

Kam se podíváme:

Den 14 až 15 Přejezd Leh - Sonamarg. Cestou kláštery Basgo, Alchi.

Přejezd do Kašmíru, kdy cestou podle času navštívíme prastaré kláštery Basgo, Alchi případně Lamayuru. Pozdní příjezd do Sonamargu.

Den 16 Kašmír trek: z Nichai k jezeru Vishansar.

Ráno zahájíme výstup do sedla Nichai pass (3995 m.n.m.), odkud je úžasný výhled na krásná zelená udolí lemovaná skalnatými kopci se sněhovými čepicemi. Prudký sestup přes louky poseté rozkvetlým kvítím a další pozvolný výstup k tábořišti na břehu ledovcového jezera Vishansar.

Den 17 Kašmír trek: od jezer Vishansar a Krishansar do Sonamarg, odjezd do Srinagaru.

Výlet k tyrkysovému jezeru Krishansar, kde se můžete osvěžit koupelí mezi ledovými krami. Během sestupu zpět do Sonamargu navštívíme místní kočovné pastevce kmene Gojjari, kteří přes léto žijí v malebných chatrčích zasazených do svahu. Přejezd do Srinagaru, romantické ubytování na houseboatu na jezeře Dal Lake obklopeného horami.

Kam se podíváme:

Den 18 Srinagar

Prohlídka hlavního města Kašmíru - Srinagaru, který je částečně tvořen dřevěnými vyřezávanými houseboaty kotvících na jezerech. Navštívíme plovoucí zahrady, projedeme na dřevěné kánoi městskými průplavy k hlavní mešitě, povozíme se zdobnou typickou kašmírskou válecí loďkou šíkarou, podle času navštívíme pověstné kašmírské zahrady s vzrostlými stromy činaru a v případě zájmu si necháme předvést nádherné kašmírské koberce nebo výtvory místních zručných dřevorytců a malířů papermaché.

Kam se podíváme:

Den 19 Srinagar - Delhi

Brzo ráno můžeme dopádlovat na plovoucí trh uprostřed jezera, kde si kupci přehazují zeleninu, koření, květiny a další zboží z jedné loďky do druhé. Po snídani na střeše našeho houseboatu přejedeme na letiště, přeletíme do Delhi, kde můžeme v hotelu uložit naše horské vybavení.

Kam se podíváme:

Den 20 Agra - Taj Mahal, Red Fort. Vlakem do Varanasi.

Raním vlakem se přesuneme do Agry, kde navštívíme světoznámý Taj Mahal a červenou pevnost Red Fort Světové dědictví UNESCO. Noční přejezd lehátkovým vlakem do Varanasi.

Kam se podíváme:

Den 21 Varanasi.

Po ubytování zahájíme toulky romantickými uličkami Varanasí s množstvím rušných hinduistických chrámů; podél posvátných Ghátů na břehu řeky Gangy, návštěva hlavních kremačních ghátů, projížďka na člunu po řece Ganga. Večerní bohoslužba Aartí.

Kam se podíváme:

Den 22 Varanasi, Sarnath, do Delhi.

Dokončení prohlídky Varanasi nebo výlet do města Sarnath, kde Buddha poprvé po osvícení představil světu učení Dharmy. Navštívíme to, co zbylo z původního místa učení – obří Dharmek stúpa, Ašokův sloup aj. Odpoledne přejezd vlakem do Delhi cca 8 hodin. Podle času ubytování na hlavním bazaru Paharganj, nákupy suvenýrů nebo rovnou přejezd na letiště.

Kam se podíváme:

Den 23 Odlet do Prahy.

Odlet do Prahy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů