Guatemalské Velikonoce a Belize

Poznávací zájezd s českým průvodcem

Zapomeňte pro jednou na pomlázku a navštivte jedny z největších oslav Velikonoc na světě, živoucí odkaz kolonialní éry všemi smysly spojený s poznáním toho nejlepšího, co Guatemala nabízí. Tyrkysové pláže a afrokaribský šmrnc Belize.

Guatemala plní tajné sny cestovatelů o autentických zážitcích při návštěvě barevných indiánských trhů, objevovaní starobylých koloniálních měst a tajemných mayských rituálů nebo během bubnování afro-karibského kmene Garifuna. To vše v doprovodu dechberoucích přírodních krás v podobě divokých jezer a majestátních čoudících vulkánů. U pamětihodností, kde by v Mexiku stálo 50 turistických autobusů, budeme (doufejme) v Guatemale jen my, pár baťůžkářů a tisíce barevných papoušků.

Přejezd do Belize bude jako bychom se najednou ocitli v Africe nebo na Jamajce - čokoládoví rastafariáni, reaggae na bělostné pláži Karibiku, kreolská angličtina a k tomu jedny z nejlepších podmínek pro šnorchlování na korálových útesech.

Je možné zúčastnit se jen části zájezdu a jet třeba jen na 2 týdny. Převoz na letiště, ubytování, místního průvodce atd. zorganizujeme a cenu rádi sdělíme na vyžádání.

Termíny a ceny

Termín Cena
sobota
23.3.2024
sobota
13.4.2024
otevřený
57 900 Kč
Poptat

Cena zahrnuje:

 • Ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, 1x ve stanu
 • dopravu najatým minibusem, veřejnou dopravou, linkovými dálkovými busy, lodí apod.,
 • místně dle potřeby služby místních průvodců,
 • českého průvodce-překladatele-organizátora,
 • pojištění CK pro případ úpadku.

Cena nezahrnuje:

 • Letenku do Guatemala City a zpět,
 • vstupné,
 • stravu,
 • spropitné,
 • fakultativní výlety, šnorchlování, půjčovné,
 • cestovní pojištění.
Počet dní
22
Kód zájezdu
GUA01
Fyzická náročnost
3
Kulturní šok
2
Destinace
Belize , Guatemala

Itinerář

Den 1 Přelet do Guatemaly.

Přelet z Evropy to Guatemala City s přestupy.

Den 2 Přílet do Guatemala City, přesun do hotelu.

Přílet do Guatemala City, podle času příletu přesun do Antigua Guatemala nebo do hotelu poblíž letiště.

Den 3 Jezero Atitlan a plavba.

Přejezd k fotogenickému jezeru Atitlan obklopeném třemi činnými vulkány San Pedro, Tolimán a Atitlán. Z původního hippie městečka Panajachel vyrazíme člunem po jezeře objevovat různá indiánská městečeka u jezera, např. San Juan La Laguna, Santiago Atitlán, aj. Vystoupáme též na vyhlídku Sololá.

Den 4 Výlet do hor a indiánských vesnic v okolí jezera Atitlán.

Pěší výlet do okolních hor s návštěvami indiánských vesnic, výhledy na okolní vulkány a sopečnou kalderu s jezerem. Pokud se vám nebude chtít nikam chodit, tak je místo též ideální pro relax na břehu jezera, koupáni a toulky po vesnici a okolí. V některých místech se dá také potápět, jezdit na vodních lyžích nebo se s místními ženami naučit tkát a vařit nějakou guatemalskou dobrotu.

Den 5 Město Quetzaltenango, vesnice Zunil, horké prameny Fuentes Georginas.

Průzkum okolí města Quetzaltenango, např. vesnice San Andres Xecul, kde jde úžasně přebarvený kostelík, městečko Salcajá s prvním kostelem ve střední Americe (1524), známé též produkcí lokálního ibiškového a vaječného likéru. V horské vsi Zunil pozdravíme bizarního bůžka San Simona v klobouku. Na závěr dne se nahřejeme v nejkrásnějších termálech v Guatemale - Fuentes Georginas.

Pro horaly můžeme dnes fakultativně zorganizovat výstup na nejvyšší horu Střední Ameriky - volcán Tajumulco 4220 m.n.m.

Den 6 Chichicastenango, Pascal Abaj, Quetzaltenango.

Zavítáme do poutní vesnice Chichicastenango, kde se právě dneska konají proslulé trhy. Navštívíme také indiánskou svatyni Pascal Abaj a kostel Santo Tomas, kde se tradičně provádějí tajemné mayské rituály, zapalují stovky svíček, obětiny a polévají psi. Odpoledne prozkoumáme hlavní město mayského kmene Quiché - Quetzaltenango a příp. i destilérii slavného rumu Zacapa.

Den 7 La Antigua Guatemala, oslavy velikonočních svátků.

Přejezd do koloniální perly Střední Ameriky, La Antigua Guatemala (UNESCO) pod třemi téměř 4 tisícovými vulkány - Agua, Fuego a Acatenango. Na vlně bohaté historie prozkoumáme honosná náměstí, katedrálu, bezpočet kostelů, klášterů a paláců. Než večer zapadneme do baru s energickou marimbou, ještě se potouláme po starých dlážděných ulicích, živých trzích a romantických zákoutích Staré Guatemaly.

Velký pátek - v ulicích propuknou největší oslavy a barevná procesí velikonočních svátků.

Den 8 Esquipulas, Honduras - Copán Ruinas.

Zajížďka k nejposvátnějšímu místu guatemalských křesťanů - Esquipulas. Bíle zářící Basilica de Esquipulas je centrem velikonočních oslav. Přejezd do Hondurasu, městečko Copán Ruinas. Podle času návštěva rezervace papoušků Macaw.

Den 9 Copán, Puerto Barrios.

Místí průvodce nám vysvětlí, proč je Copán jedna z nejvýznamnějších mayských památek. Poznáme Velké náměstí, tajemné stély, schodiště hyeroglyfů, akropoli, reliéfy 16 velkých králů Copánu, poutavé muzeum historie, atd. Než dojedeme do guatemalského přístavu Puerto Barrios, navštívíme přes 10 metrů vysoké mayské stély Quirigá.

Den 10 Městečko Livingston, pláž Blanca, kaskádz Siete Altares.

Plavba přes karibskou zátoku Amatique do černošského městečka Livingston při ústí řeky Rio Dulce. Seznámíme se s etnikem Garifuna - potomky otroků z ostrova San Vicente a vrhneme se do modře Karibiku na pláži Blanca, než se zase zpotíme při procházce pralesem ke kaskádám Siete Altares.

Den 11 Relax u Karibiku, vyhlídková plavba do městečka Río Dulce.

Dopolední radovánky ve vlnách Karibiku, případně kayaking na Sladké řece. Vyhlídkovou plavbou po řece Río Dulce a přes říční jezero Golfete, kde žijí kapustňáci, spousta ptactva a také místní rybáři v dřevěných chýších na kůlech, se dopravíme do městečka Río Dulce, k jezeru Izabal a pevnosti San Felipe, která měla chránit Guatemalu před anglickými piráty.

Den 12 Přejezd a plavba do Flores.

Přejezd cca 4 hodiny do koloniálního ostrovního městečka Flores, kam se doplavíme po jezeře Petén Itzá. Odpoledne prozkoumáme toto malebné městečko plné kaváren a barevných fasád. V případě času a zájmu ještě cestou odbočíme k mayské pyramidě El Ceibal.

Den 13 Tikal.

Kdyby se nám podařilo vstát hodně brzo, tak zažijeme východ slunce nad jedněmi z nejkrásnějších mayských pyramid - Tikal. Nad okolní džunglí se tyčí pět žulových chrámů, vč. 70-ti metrové pyramidy z r. 741 a kouzlo pralesního ducha umocňuje křik tukanů, ar a barevných papoušků. Díky odlehlosti je zatím Tikal relativně ušetřen od masového turismu.

Den 14 Národní park Yaxha-Nakum-Naranjo.

Zatím málo navštěvovaný poklad - národní park Yaxha-Nakum-Naranjo, kde jsou v džungli ukryté tajemné mayské stavby, hlídané opicemi a papoušky. Laguny a prales Yaxha je domovem spousty vzácných zvířat, např. ohroženého Moreletiho krokodýla, různých želv i savců. Přeplavíme se na ostrov s mayským sídlem Topoxté, západ slunce si vychutnáme z vrcholu jedné z pyramid.

Den 15 Belize - Caye Caulker.

Nastal čas na dramatickou změnu prostředí - přejedeme do afro-karibského Belize a přeplujeme na korálový ostrůvek Caye Caulker, obydleném pohodovými rastamany. Zvolníme v rytmu reaggae, plácneme sebou do bělostného písku nebo skočíme vzorovou šipku do vln Karibiku. Vítejte v ráji!

Den 16 Relax na ostrovech Caye Caulker.

Ikonický relax na pláži, toulky po ostrově, který obejdete za dvě hodinky, praktikování vtipné kreolské angličtiny s čokoládovými ostrovany/ostrovankami nebo je zde na výběr řada exotických aktivit. Vřele doporučujeme šnorchlování nebo potápění na korálových útesech nebo u legendární Blue Hole, Velké modré díry - mořské jámy pravidelného kruhového půdorysu obklopené pásem atolu.

Den 17 Přejezd a plavba džunglí do Lamanai.

Přejezd přes Belize City do Orange Walk a dále zážitkovou plavbou živoucí tropickou džunglí k Lamanai. Jedna z nejstaších a nejdéle obydlených mayských měst je nejdůležitější památka Belize a uchválí nás obrovskou chrámovou pyramidou a unikátní svatyní jaguářích masek.

Den 18 Návrat do Guatemaly - provincie Alta Verapaz.

Návrat do Guatemaly, do horské provincie Alta Verapaz známé pěstováním kávy a kardamonu. Podle času prohlídka farmy s ochutnávkou.

Den 19 Semuc Champey, Antigua.

Semuc Champey je snový vápencový svět v džungli, kdy 300m dlouhý kamenný most pohlcuje řeku Cahabón a tvoří tyrkysová jezírka, ve kterých se můžeme vykoupat. Podnikneme též dobrodružnou návštěvu vodní jeskyně než provoníme odpoledne návštěvou kakové farmy s náležitou ochutnávkou. Večerní přejezd do Antigua.

Den 20 Sopka Acatenango s výhledem na soptící Fuego s přenocováním.

Vulkanické dobrodružství začíná! Ráno začneme stoupat s průvodcem po úbočí sopky neaktivní Acatenango a cca po 6 hodinách dorazíme do našeho tábora s výhledem na aktivní vulkán Fuego. Počkáme na tmu a bude se kochat impozantní hrou barev žhavé lávy vytékající z kráteru. Noc ve stanech.

Místo toho je možné odletět dříve domů, relaxovat v Antigua nebo zorganizujeme jednodušší program. Také se dá podniknout jednodušší výlet na činnou sopku Pacaya (2600m.n.m.). Případnou změnu ceny spočítáme na vyžádaní.

Den 21 Východ slunce na Acatenango, Antigua Guatemala.

Východ slunce si můžeme vychutnat z vrcholu sopky Acatenango (3976 m.n.m.). Po snídani sestup a přejezd do Antigua Guatemala. Dokončení prohlídky tohoto rozkošného městečka, nákupy suvenýrů.

Den 22 Odlet do Evropy.

Transfer na letiště, podle času cestou krátká návštěva centra Guatemala City, odlet do Evropy.

Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů