Města a kultura Afghánistánu

Poznávací zájezd s místním (dle domluvy s českým) průvodcem

Dobrodružná cesta pro milovníky neturistických zemí se svéráznými obyvateli a bohatou kulturou. S dobrozdáním od Talibanu...

Zájezd do Afghánistánu zní možná jako vtip, nicméně i v této zemi jsou místa, kam se dá cestovat. Vyžaduje to však spoustu dobrých kontaktů a jistou dávku flexibility. Za dob Talibánu je nyní s příslušnými povoleními v zásadě možné cestovat po celé zemi. S našimi kontakty na místě jsme připravili tuto cestu po městech, která jsou relativně bezpečná. Mezi těmito městy se budeme pohybovat letecky, což značně ovlivňuje cenu. Některé úseky by patrně již bylo možné jet i o zemi. Plán individuální cesty můžeme upravit na přání.

Navštívíme hlavní kulturní centra afghánské historie: hlavní město Kábul, Mazar-e Sharif a Herát, nevynecháme ani skalní niky legendárních bamyjanských buddhů a jejich okolí.

Zážitky a emocemi napěchovaná cesta, která bude možná nejpoučnější cestou vašeho života, protože pohovoříte se spoustou Afghánců o jejich každodenním životě, zvycích, současné situaci i zážitcích z mládí. V komunikaci nám budou pomáhat naši místní průvodci, kteří hovoří anglicky, znají spoustu fajn lidí a jejich poutavé vyprávění nás seznámí s afghánským životem lépe než reportér v televizi. Takovéto informace se nikde v našich mediích nedozvíte, takže budete po desetidenní cestě zralí na to napsat svůj první bestseller.

Naši místní partneři podobné cesty organizují pro cizince již více jak 8 let a nikdy naštěstí nedošlo k žádným incidentům a nikomu se nic nestalo, protože jsou velice opatrní a mají dobré kontakty. Jisté riziko však při cestování Afghánistánem vždycky existuje, což si každý účastník musí naplno uvědomit. Ozbrojený doprovod se nedoporučuje, protože jej mají většinou pouze VIP lidé z politiky a zbytečně to přitahuje pozornost.

Po dohodě je také možné cestu zařídit i s českým průvodcem.

Termíny a ceny

Termín Cena
individuálně dle domluvy
Od 72 900 Kč

Cestu vám zařídíme s našimi místními průvodci. Cestujte jenom s vašimi přáteli, rodinou nebo i ve dvou, Termín, program kvalita ubytování, atd. se dají upravit podle vašich přání. Pokud se alespoň trochu domluvíte nějakým světovým jazykem, určitě si tento druh cestování oblíbíte pro svojí autentičnost a flexibilitu!

Cena je na osobu a s vyšším počtem cestujících ve skupině se snižuje.

Cena zahrnuje:

 • ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím v hotelích a penzionech
 • 6 vnitrostátních přeletů
 • privátní dopravu a transfery
 • plnou penzi (snídaně, oběd, večeře, vody a nealko)
 • vstupné
 • místní anglicky mluvící průvodce
 • pozvání pro afghánské vízum
 • pojištění pro příp. úpadku CK

Cena nezahrnuje:

 • mezinárodní letenky (14-17 tis.)
 • afghánské vízum cca 100€
 • spropitné
 • českého průvodce, možno za příplatek domluvit, nebo od 6 osob v ceně
Počet dní
11
Kód zájezdu
AFG01
Fyzická náročnost
2
Kulturní šok
5
Destinace
Afghánistán

Itinerář

Den 1 Odlet z Prahy do Kábulu.

Odlet z Prahy do Kábulu s přestupy.


Den 2 Kábul

Přílet do Kábulu, transfer do hotelu. Po instrukcích pro následné cestování navštívíme Kabulské národní muzeum, jehož sbírka s více než 100 000 předměty pocházejícími z průběhu několika tisíciletí byla jednou z nejdůležitějších ve střední Asii. Během občanské války v roce 1992 bylo muzeum několikrát vypleněno a zmizelo 70% ze 100tis. vystavených předmětů. Od roku 2007 pomohla řada mezinárodních organizací získat více než 8 000 artefaktů zpět do muzea. Podle času prohlídka zajímavých míst města podle aktuální situace.


Den 3 Bamyan, niky bamyanských buddhů, Shahr-e Gholghola, Shahr-e Gholghola.

Brzy ráno přejezd na letiště a přelet do Bamyanu. Navštívíme skalní výklenky, kde bývaly obří sochy Buddhy. Slavný Buddha z Bamyanu byly dvě monumentální sochy stojícího Buddhy ze 6. století vytesané do skalního útesu v údolí Bamyan v regionu Hazarajat ve středním Afghánistánu. V březnu 2001 však byly Talibanem odstřeleny dynamitem a zcela zničeny. Dále navštévéme Shahr-e Gholghola (Město výkřiků), staré město ze 13. století v Bamyanu, které po měsících obléhání dobyl Čingischán. Zříceniny stále zůstávají v blízkosti města Bamyan, stejně jako náš další cíl - Shahr-e Gholghola, tzv. Červené město. Dnes je to historická zřícenina města, které kdysi bývalo domovem 3 000 lidí a hlavní pevností údolí. Nocleh v Bamyan.


Den 4 Bamyan, Bud Bacha, údolí Kakrak, dračí údolí, přehrada Band-e Amir

Dnes navštívíme Bud Bacha (malý Bhuddha, socha byla však také zničena talibánem) v údolí Kakrak a dramatickou krajinu Darre Ajdaha (dračí údolí). Místní obyvatelé věří, že Ali zabil draka a rozdělil ho na dva kusy. Po obědě výlet k modrým jezerům Band-e-Amir, což je série šesti hlubokých blankytných jezer oddělených přírodními přehradami z travertinových skal. Jméno Band-e Amir doslovně znamená "Velitelská přehrada", pojmenovaná patrně podle Aliho, prvního Imáma šíitských muslimů. V oblasti dominují etničtí Hazarové, kteří tvoří asi 23% afghánské populace. V roce 2009 byl Band-e Amir vyhlášen prvním afghánským národním parkem a stal se oblíbenou turistickou destinací. Po návratu do Bamyanu se potouláme po bazaru Bamyanu a zajdeme na naše osvědčená místa vhodná k fotografování.


Den 5 Kábul, let do Herátu.

Brzský přelet do Kábulu, kde se po snídani vydáme do Chicken street, kábulského bazaru s rukodělnými výrobky a suvenýry. Místo kuřat se tam dnes prodávají úžasné afghánské koberce, výrobky z kůže, šperky, tradiční oděvy, starožitnosti, atd. Před odletem do Herátu ještě stihneme navštívit západní hřbitov v Kábulu, který býval britským vojenským táborem během obležení Sherpurského kantonu v druhé anglo-afghánské válce roku 1879. Na hřbitově jsou umístěny pomníky a hroby pro mnoho padlých západních vojáků, kteří bojovali v různých konfliktech v celé historii Kábulu. Noc ve 3. největším městě Afghánistánu - Herátu, který býval v 60. a 70. letech oblíbeným místem hippies.


Den 6 Herát

Návštěvu Herátu začneme rovnou slavnou páteční mešitou Masjid-e Jami, kterou stavěl gululský vládce Ghiyas ad-Din Ghori od roku 1200. Zavítáme také na pevnost Herat z roku 330 př.n.l., kdy Alexander Veliký a jeho armáda dorazili do dnešního Afghánistánu. Za posledních 2.000 let sloužila tato citadela jako sídlo moci pro spoustu říší a během staletí byla mnohokrát zničena. Navštívíme i dílnu pro ruční výrobu tradiční keramické majoliky a mozaiky. Den korunujeme průzkumem živého herátského bazaru a ochutnávkou místních specialit.


Den 7 Herát

Další toulky Herátem - hrobka Goharshad, obří 55m vysoké herátské minarety Musalla postavené královnou Gawhar Shad 1417. Původně bylo posvátných minaretů na místě 20 kolem obrovské mešity, ale v roce 1885, je zničila paranoidní britská armáda, aby zabránila jejich použití jako pevnosti ruskou armádou táhnoucí na britskou Indii. Dochovala se jen hrobka a pět minaretů. Odpoledne se podíváme k mešitě Guzargah a k mostu Pul-e Malan, kamenému mostu s 22 oblouky, který byl patrně postaven Seldžuky na počátku 12. století. Let do Kábulu v pozdním odpoledni, kdy přeletíme skoro celý Afghánistán.


Den 8 Kábul, let do Mazar-e Sharif

Dopoledne navštívíme posvátnou šíitskou mešitu Sakhi na západě Kábulu, z jejíž tyrkysové výzdoby oči přecházejí. Má se za to, že je zde pochovaný Hazrat-e Ali, bratranec proroka Mohammeda. Pak zajedeme k jezerům Qargha v přírodní rezervaci, než přeletíme do města Mazar-e-Sharif, cca 60km od uzbecké hranice.


Den 9 Mazar-e-Sharif, Balkh

Výlet do Balkh, kolébky mnoha civilizací a prastarého centra buddhismu, sufismu a zoroastrianismu. Navštívíme mešitu Haji Piyada (kráčející poutník), hrobku Rabia Balkhi, legendární postavy perské literatury a pravděpodobně první ženské autorky perské poezie. Nevynecháme ani mešitu Khoja Parsa a starou pevnost Bala Hisar postavenou Alexandrem Velikým po jeho dobytí Persie a svatbě s perskou princeznou Roxannou právě zde v Baktrii v Balkhu. Odpoledne navštívíme slavnou tyrkysovou mešitu Aliho v Mazar-e-Sharifu. Přelet do Kábulu, ubytování v hotelu.Den 10 Kábul

Dokončení prohlídky Kábulu - mešita Shah Do Shamshira (král se dvěma meči) v srdci Kabulu postavená králem Amanullah Chánem na počest arabského krále, který s pomocí jeho dvou mečů obrátil Kábulany v roce 683 na islám. Odpoledne navštívíme Baburovu zahradu Bagh-e Babur což je historický park a také místo věčného odpočinku velkého mughalského krále Babura, který zahrady nechal vystavět roku 1528 coby zelený bulvár. Na závěr dne vyjedeme na panoramatickou vyhlídku na celý Kábul - Bibi Mahro Hills a rozloučíme se s naším afghánským dobrodružstvím.


Den 11 Let do Prahy.

Transfer na letiště, odlet do Prahy.


Pošlete to dále…

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů