Vzhledem k situaci s koronavirem je konání našich zájezdů podřízeno aktuálním podmínkám pro cestování. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na telefonu 777689000.

Uzbekistán

Nechte se unést dědictvím dávných říší na Hedvábné stezce. Ráj pro milovníky historie, islámské architektury a družby s přátelskými lidmi.

 • bohaté kulturní dědictví z dob Hedvábné stezky - skvosty světové architektury, jako gigantické mešity, madrásy, karavanseráje, historická města, rušné bazary
 • okázalá moderní architektura z post-sovětského soupeření středoasijských megalomanských vládců
 • zářící úsměvy uzbeckých lidí, kteří mají velmi vřelý vztah k našemu národu
 • v Uzbekistánu se domluvíte v podstatě česky
 • velice bezpečná země pro cestování
 • inspirativně volnější přístup k islámu
 • poučné dopady ruské kolonizace
 • 5  záznamů na seznamu dědictví UNESCO
 • spousta nádherných uzbeckých rukodělných výrobků - od hedvábí po keramiku
 • země není ještě zasažena masovým turismem, ale raději její návštěvu neodkládejte...
 • nezvyklé nové chuti uzbecké kuchyně ze svěžích surovin

Uzbekistán - základní informace

Uzbekistán, oficiálně nazývaný Republika Uzbekistán (uzbecky O‘zbekiston Respublikasi) je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou Afghánistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Turkmenistán. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik Sovětského svazu. V roce 1991 získal nezávislost při jeho rozpadu.

Uzbekistánje nejlidnatější zemí střední Asie s 33 miliony obyvateli a po Ruské SFSR a Ukrajinské SSR byl třetí nejlidnatější sovětskou republikou. Počet obyvatel rychle stoupá: třetina obyvatel Uzbekistánu je ve věku pod 14 let.

Převážnou část populace tvoří Uzbekové s 80 %. Dalšími etnickými skupinami jsou Rusové (5,5 %), Tádžikové (5 %), Kazaši (3 %), Karakalpakové (2,5 %), Tataři (1,5 %) a další.

Hlavní město se jmenuje Taškent. Uzbekistán se rozkádá na území 447 400 km². Nejvyšší bod Beštor se nachází v nadmořské výšce 4 301 m.n.m. Jazyky, kterými zde hovoří, jsou: uzbečtina, ruština, tadžiščtina. Náboženství: jsou zde zejména muslimové 88 % a pravoslavní 9 %.

Historie Uzbekistánu

Historie Uzbekistánu je spjata s Perskou říší. V 6. století zde vznikl turkinský kaganát a v 8. století sem vpadli Arabové, kteří přinesli islám, země tak byla násilně islamizována. V letech 1219-1220 vpadl do Uzbekistánu Čingischán. Za jeho působení zde bylo vyvražděno mnoho místních obyvatel. Uzbekistán je odvozen od Chána Oz Bega, vládl zemi v letech 1313-1340. Díky obchodu začala země ve 14. století vzkvétat. Centrem se stal známý Samarkand. Kočovní Uzbekové začali do země přicházet v 16. století. Vytvořili několik chanátů a začali mezi sebou válčit.


Ruská nadvláda Uzbekistánu

V 60. letech 19. století zaútočilo na chanáty carské Rusko a podmanilo si celou zemi. Uzbekistán se stal součástí bolševického Ruska po první světové válce. V roce 1924 byla vyhlášena Uzbecká sovětská socialistická republika. Žije zde 60 etnických skupin a celé období sovětské nadvlády je spojeno s etnickými konflikty v zemi. SSSR využíval Uzbekistán hlavně jako zdroj bavlny.

Nezávislost Uzbekistánu

V roce 1991 vyhlásil Uzbekistán nezávislost. Hned po vzniku se stal členem Společenství nezávislých států. Islam Karimov stanul do čela republiky. Volby, které ho do křesla vynesly, byly označeny za nedemokratické. Karimov podporoval protiruské nálady v zemi. V zemi vypukly etnické nepokoje a Uzbekistán opustilo na 2 milióny Rusů.

Současnost

Země se postupem času stala útočištěm islámských radikálů. Radikálové se pokusili spáchat atentát na prezidenta Karimova, ale ten atentát přežil. V roce byl Karimov opět zvolen za prezidenta ve volbách, které byly znovu označeny za zfalšované a nedemokratické. Uzbekistán se po 11. září 2001 přidal na stranu spojenců a při vpádu do Talibanem ovládaného Afgánistánu poskytl své území vojsku USA.

V současné době je již autokrat Islam Karimov po smrti a země se snad pomalu stáčí směrem ke svobodnějším zítřkům.

Vzhledem k historii Uzbekistánu a zkušenostem jeho národů je ale demokratický model zatím nepoužitelný a pravděpodobně by vedl k ještě větší destabilizaci celého regionu.

Pro turisty je v Uzbekistánu velmi bezpečno. Podmínkou je samozřejmě mít v pořádku všechny formality a nestrkat nos do politiky.

Uzbekistán na mě působil jako zvláštní směs orientu a sovětské éry. Pro mě dost zajímavá zkušenost. Na jedné straně pohádkové mešity s tyrkysovými kopulemi a na straně druhé paneláky s nápisy v azbuce. Ale jak jsme se přesouvali z Taškentu dál, zdržovali jsme se více v historických částech měst, kde ubývalo socialismu a přibývalo pohádky s vrcholem v Chivě. Památky jsou tu úžasné a stojí určitě za vidění. Náš průvodce Petr Štětina dokázal barvitě vylíčit historii i současnost a představit nám místní svět. Vždy se nám plně věnoval, snažil se vyjít vstříc a bylo znát, že svou práci dělá od srdce. Navíc je hodně komunikativní, dá se do řeči s místními a člověka tak nějak vtáhne do děje. Lidé jsou tu moc fajn a rádi si povídají. Kyrgyzské horské louky byly plné květin a koní, paráda. I stádo jaků jsme viděli. Když jsme měli spát u nomádů, našel pro nás jurtu dle našeho přání – dál od silnice, v překrásném údolí, jako bychom strávili odpoledne a noc v prvotřídním prospektu cestovky. Celkově vše vyšlo parádně, za mě velká spokojenost a určitě se na Good Places zase obrátím.

Zájezdy do Uzbekistánu

Fotky z našich cest po Uzbekistánu

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

 • maximálně 4 e-maily ročně
 • e-mail nikomu nepředáme
 • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů