Indie

Indii budete buďto milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Uděláme vše pro to, aby vás postihla ta první varianta!

  • obrovský subkontinent, ke najdete vše od krásného mořského pobřeží přes pouště a hluboké lesy, prastaré památky až po zasněžené Himaláje
  • Indie byla po tisíciletí centrem duchovního a filozofického vývoje lidstva a je to dodnes znát na každém kroku
  • jídlo! Indickou kuchyni si nejspíše zamilujete a vůně curry vám bude navždy spouštět pavlův reflex

Historie Indie – časová osa


2500 př.n.l.– Vznikla civilizace Dravidianská


1500 př.n.l. – Árijci napadají Indii a podmaňují si Dravidiany


1400 př.n.l. – Vznik hinduistického písma - Védové


800 př.n.l. – V letech 800-600 př.nl bylo v Upanišadách napsané posvátné písmo


518 př. n. l. – Peršané dobyli Pákistán


500 př. n. l. - V Indii byl Siddharthou Gautama založen Buddhismus


500 př.n.l. - Mahaviry Jains založili město Jainism


326 př.n.l. – Alexandr Veliký se přesunul do Indie


324 př.n.l. - Společností Chandragupta Maurya byla založena Mauryanská říše a to včetně Afghánistánu a částí střední Asie


272 př.n.l. - Ashoka, vnuk Chandragupta Maurya, se stává císařem Indie


185 př.n.l. - Říše Maurya zanikla


50 n.l. - Kušané založili říši v severní Indii


320 - Indiánská dynastie Gupta se spojila se Severní Indií a zahájila "zlatý věk" Indie


700 - Muslimské armády z Arábie napadají Indii


1206 - Qutb ub-din Aybak založil Sultanát Dillí


1398 - Timur si podmanil Indii, což vedlo k poklesu Sultanátu Dillí


1498 - Vasco da Gama se stává prvním evropským průzkumníkem, který navštívil Indii


1500 – Tohoto roku bylo do Indie zaneseno křesťanství a to pomocí Evropanů


1526 - Babur založil Mughal


1600 - Královna Alžběta I. udělila chartu východoindijské společnosti, která má založené obchodní pozice v Bombaji, Kalkatě a Madrasu


1628 - Shah Jahan, vládce Mughalské říše, staví Tádž Mahal


1658 - Přísný muslim Aurangzeb vládl Indii a snažil se donutit Hinduisty, aby se obrátili na islám


1757 - Bitva u Plassey: Robert Clive, agent východoindické společnosti, vedl tažení, které porazilo guvernéra Mughala, vládce Bengálska


1774 - Warren Hastings byl jmenován Východoindickou společností prvním generálním guvernérem Indie


1857 - Sepoyova povstání


1858 - Britská vláda vládla Indii prostřednictvím indického místokrále - nazývaného britským Rájem


1876 - Královna Viktorie získala titul britská císařovna Indie


1885 - Barma se stala indickou provincií. Byl vytvořen indický národní kongres


1905 - Britská vláda rozdělila Bengálsko na oddělené hinduistické a muslimské úseky


1914 - 1914 - 1918 1. světová válka


1919 - 13. dubna: masakr Amritsar


1920 - Mohandas Gandhi se stal vůdcem indického hnutí nezávislosti a Indického národního kongresu


1935 - Zákon vlády Indie a vytvoření nové ústavy


1939 - 3. září: Spojené království vyhlásilo válku proti Německu a začala druhá světová válka


1940 - Muhammad Ali Jinnah požadoval, aby byla z Indie vytvořena nová země pro muslimy, která by byla nazývána Pákistánem


1945 - Srpen: Druhá světová válka skončila, když Spojené státy shodily atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki

1946 - Britská vláda souhlasila s tím, že Indii udělí nezávislost1946 - 16. srpna: Indičtí muslimové pořádali celostátní demonstrace vyzývající k založení Pákistánu

1947 - Britští a indičtí představitelé se dohodli na rozdělení země na Indii a Pákistán a


15. srpna 1947 se Indie stala nezávislou


1948 - 30. ledna: Gandhi byl zavražděn


1950 - 26. ledna: byla autorizována nová indická ústava a Jawaharlal Nehru se stal prvním indickým předsedou vlády

Doprava v Indii

Možností na to, jak se přemisťovat v Indii je opravdu hodně:
vlakem, autobusem, cyklorikšou, autorikšou, elektrorikšou, rikšou běžcem, taxi, elektrotaxi, na kole, někde dokonce na nosítkách.

Brzy zde najdete popis ruzných vlakových tříd s fotkama.

Ubytování v Indii

Na našich cestách používáme běžnou cestovatelskou úroveň - pokoj s vlastní koupelnou, WC a klimatizací nebo větrákem, dvoulůžkové, na vyžádání single nebo třílůžkový.

Pokud ale chcete svoje pohodlí, není problém zarezervovat lepší hotel, ve větších městech a turistických místech bývá dostupný 4*-5* hotel.

S Good Places jsem cestovala do Indie na meditativní a poznávací pobyt poblíž Himalájí. Celý výlet byl skvěle organizován a Petr Štětina je skvělý průvodce, na kterého je spolehnutí. Ze zážitků budu čerpat celý život. Pokud bude další příležitost, moc ráda s touto cestovkou pojedu znovu. Eva

Zdravím všechny!!! Právě jsem se vrátila z dovolené po Indií s cestovkou GOOD PLACES s Petrem Štětinou a můžu všem jen doporučit, již delší dobou se zabývám esoterikou, ale co jsem zažila na osmidenním meditačním kurzu = zázrak. Z okolních hor působí velmi silné energie ve spojení s meditací zažijete nekonečnou, čistou lásku a hluboký vnitřní klid duše s pocitem nekonečného štěstí. Je to stav, který nejde ani popsat musí se zažít, ale věřte, že stojí za to a nikdy ho neopustím. Jinak Indie je země nádherná, s průvodcem jak je Petr zažijete a uvidíte maximum co se dá, jinak Peťa je úžasný kluk vše má pod kontrolou a každému vyjde vstříc dle jeho přání, jednoduše dovolená na míru. Peťo, mnohokrát ti děkuji. :)

S Petrem jsem letos navšívila Indii-meditační kurs. Píšu, abych ho doporučila všem, kdo mají chuť navšítivit tuto zemi a ještě dostat opravdu velkou nadhodnotu v podobě kursu meditace - a to v českém překladu. Opravdu mi to dalo MOC. Ujasnila jsem si věci, které jsem četla, byly mi srozumitelné, ale ten kurs mi to všechno krásně sjednotil! Je to stejně na nás - jak si to uděláme - TEĎ a TADY- jak jednoduché a prosté... jen docvaknout! Petře - DĚKUJI MOC - že jsi a máš úžasnou cestovku!!!

Právě jsem se vrátila z Indie s Petrem Štětinou a můžu všem jen doporučit. Již delší dobou se zabývám esoterikou, ale na osmidenním meditačním kurzu jsem zažila zázrak. Z okolních hor působí velmi silné energie ve spojení s meditací zažijete nekonečnou, čistou lásku a hluboký vnitřní klid duše s pocitem nekonečného štěstí. Je to stav, který nejde ani popsat, musí se zažít, a nikdy ho už neopustím. Indie je nádherná, s průvodcem jako je Petr, zažijete a uvidíte maximum co se dá. Děkuji, Péťo.

Zdravím všechny, Pobyt v Indii bylo něco úžasného, Díky pomoci Petra Štětiny, Lucie Smržové a spol. jsem měl tu možnost prohlédnout a nasát místní atmosféru (spíše venkovskou, v Delhi jsme strávili okolo 2 dní). Prostě perfekto, dostalo se mi něčeho víc než bych kdy byl schopný čekat... Co na to říct, nepopsatelný zážitek popsatelný pouze svou nepopsatelností :)... Díky moc and Stay Awasome!

Mohu jenom vřele doporučit...Byla jsem s Good Places a s Petrem Štětinou letos v Indii a byla to nejlépe připravená a zorganizovaná dovolená v mém životě.. plus milý a starostlivý průvodce, který o nás pečoval jako o vlastní :-)..Ještě jednou díky. S touto cestovkou bych se po své zkušenosti nebála jet kamkoliv.

Tuto cestovku mohu všem, kteří mají rádi individuálně upravené cesty v malé skupině lidí a netradiční autentické zážitky, jen a jen doporučit! Absolvovala jsem s touto cestovkou 2x cestu po Iránu, Peru a Bolívie, Kolumbie a před měsícem jsem se vrátila z putování po Indii. Pokaždé jsem byla nadmíru spokojená s organizací a nadšená z fantastických zážitků. Oceňuji zejména profesionalitu a znalosti místních poměrů průvodce Petra Štětiny, který je navíc velice empatický a přátelský.

Meditace v Indii 2017
Pro mě jedno velké dobrodružství. Moje první cesta do země „třetího světa“, která mi umožnila otevřít oči, otevřít srdce, odhodit předsudky… ukázala mi věci z jiné perspektivy, pomohla mi mnohé pochopit a získat nadhled. A co víc, našla jsem samu sebe, ale tohle vám docvakne až mnohem později.

Kulturní šok? Rozhodně! Ale když se rozhodnete, že si to všechno užijete i přes občasné nepohodlí rozmlsané středoevropské fifleny, zažijete parádní jízdu a na konci se budete usmívat na celý svět. Mně to dodalo obrovskou energii a víru, že všechno je, jak má být. Prostě nepřemýšlejte, nebojte se, odhoďte předsudky a jeďte, skutečně nebudete litovat! I po dvou letech mám z čeho čerpat a rozhodně vím, že se chci vrátit!

Ráda bych poděkovala Petrovi a všem mým spolucestovatelům za velmi produktivní a krásně strávený čas! Je úžasné, jak Vás na společné cestě dokáží tito lidé inspirovat a předat Vám kousek sebe… A průvodce Petr? Lepšího parťáka na cestu nenajdete… s ním klidně i do samotného Pekla!

Doporučuji? Jednoznačně ANO!

Jana H.

PS: Nevozte si žehličku na vlasy… vážně naprosto zbytečná věc !!!

MEDITACE V INDICKÉM HIMALÁJI

Za dobrou cenu nevšední dovolená s pestrým programem a výbornou organizací!
Do Indie jsem jela poprvé a nezklamala. Zásadní rozdíl, který jsem si uvědomila hned po příjezdu domů byl : Indie je doslova zaprášená, ale pestrá, barevná. Lidé mají nádherné barevné šaty, jsou usměvaví a vřelí a velmi chudí. U nás je „čistý“ vzduch, ale všude šeď a černo. Lidé nosí tmavé, černé oblečení, jsou neosobní, zamračení a bohatí.
Do Indie mne zlákala především netradiční nabídka pobytu v ašrámu. Program byl perfektní pod vedením zkušených lektorů Alaye a Suruchi. Moje obavy, aby mne nikdo netlačil do nějakého náboženství nebo sekty byly zbytečné. Kurs jen shrnul to, co známe z mnoha knih a ještě víc. Naučil nás poznané i praktikovat – meditovat. Umožnil nám zastavit se, nabídl návod na zklidnění mysli, sebe, i pochopení druhých. Devět dní jsme měli možnost přemýšlet o sobě, o světě, cvičit jogu, dokonce tvořit, meditovat. V poledních pauzách jsem vyrážela na výšlapy do okolí naší indické vesničky nad Dharamsalou, 1200m.n.m. Poznala jsem čajové plantáže v kopcích, rýžová políčka, koryto kamenité řeky i poklidný vesnický život. Dalo by se i na další treky výš do hor. Také kuchyň byla výborná.
Myslím, že pobyt v ašrámu je pro každého, kdo chce a dovolí to. Dovolí si se v tichu zastavit a nějaké pochopení vždycky přijde.
Cesta mi přinesla i setkání se zajímavými lidmi z naší skupiny i místními lidmi. To všechna jsou setkání, na která se nezapomíná.
Díky ochotě, trpělivosti a pochopení našeho průvodce Petra jsme si každý mohli program upravit podle svých potřeb a představ. Takže někdo ze oddával masážím nebo trekům, nákupům nebo odpočinku. A jiní poznávali Indii s průvodcem.
A tak jsem například poznala přelidněné Dillí s památkami i s nákupy na rušném bazaru, městečko McLeondGanj s tibetskou kulturou pod Himalájem, restaurace na střechách domů s úžasnými výhledy na hory zalité sluncem, návštěvu u tibetského lékaře, noční cesty místním autobusem, viděla jsem nádherný a Indy přeplněný bílý Taj Mahal, ze kterého přímo dýchá skutečnost, že byl postaven z lásky. Dál jsme navštívili různé posvátné budhistické a hinduistické chrámy, zažili místní dálnici při cestě taxíkem do Agry a zpět, zažili chutná jídla v místních prostých i lepších restauracích, vydrncali se v rikše v Mathuře, zažili metro v Dillí, nocovali na šesti různých místech, kde se nám všichni místní snažili nabídnout to nejlepší, poznávali indické tradice...
To bylo jen stručné shrnutí, ale šlo by dál dlouze psát. A protože zkušenost je nepřenosná, zbývá jen vřele doporučit! S díky T.K.

Byla jsem s Good Places v Indii na cestovatelském pobytu s meditací. Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek a určitě se vrátím. Pro mě to byla první dovolená v životě, která mi splnila má přání a mě představy

Mohu jenom vřele doporučit...Byla jsem s Good Places a s Petrem Štětinou letos v Indii a byla to nejlépe připravená a zorganizovaná dovolená v mém životě.. plus milý a starostlivý průvodce, který o nás pečoval jako o vlastní :-)..Ještě jednou díky. S touto cestovkou bych se po své zkušenosti nebála jet kamkoliv.

Bylo to naše první poznání Indie a člověk s příjezdem do této země je plný předsudků a strachu o svou bezpečnost. Naopak v místech, kde jsme se pohybovali jsme se cítili nadmíru bezpečně. Doprava tam i zpět i po místních destinacích, byly bezstarostné a vše probíhalo v naprostém pořádku. Díky průvodci jsme měli kdykoliv možnost podívat se na místa, která jsme si sami zvolili, čímž zájezd získal na momentálním dobrodružství.
Lidé byli k našemu překvapení velmi otevření, jen je potřeba se připravit na kulturní šok, před čímž nás varoval i náš průvodce. Mnoho žebrajících a pouliční nepořádek byl zcela normální, zejména pak v městských čtvrtích hlavního města. Doprava je tam velmi chaotická a přesto si pak člověk uvědomil, že je někdy bezpečnější, jak u nás v ČR, protože řidiči jsou zde velmi pozorní. Kulturní památky byly s láskou udržované a někdy až vysloveně rajské.
Můžeme jen doporučit a děkujeme Petru Štětinovi, že nám zájezd zařídil zcela bezstarostně.

Touto cestou chceme poděkovat Good Places,zejména panu Štětinovi, za výborně zorganizovaný poznávací zájezd v Indii.Velký dík patří i našemu indickému průvodci Tseringovi,který se o nás po celou dobu pobytu perfektně staral. Jmenovanou CK všem vřele doporučujeme. Určitě v budoucnu využijeme jejich služeb. Ješte jednou díky za nezapomenutelné zážitky.

Meditace v podhůří Himaláje, zájezd 2009

1,Místo bylo naprosto úžasný,klidný,krásná krajina kolem,učitelé úžasní, skvělí :).
Kurz meditace byl skvělej,hodně vysvětlení a zábavnej.Myslím,že všem toho hodně dal.
2,Ostatní výlety mimo kurz byly dobrý,líbilo se mi,že jsme se na všem domluvili a mohli jsme si vybrat kam půjdeme. Mohli poznat autobusy,kterýma jezdí všichni Indové a poznat jak to u nich chodí a jak to tam mají.Jet autobusem v Drahamsale byl krásnej neuvěřitelnej zážitek a vlakem ,kde jsem mohla sledovat indické rodiny, nebo jak je krásnej indickej postarší pár. Hodně povedený taky bylo to štěstí,že jsme viděli Dalajlámu.Takže 100% spokojenost s ost.výletama:)
3,McLeodGanj se mi jako místo zas až tak nelíbilo,bylo hodně turistický, takže tam nebyla moc možnost poznat úplnou indickou kulturu. Jídlo bylo výborný, ten výběr indický nebo evropský ..no paráda:)Ale za to okolí bylo nádherný, ty hory kolem ten vzduch a tak. Kousek na treky. Ale Drahamsala se mi líbila víc.Taky byla dost vysoko a bílých tam bylo míň a ty trhy tam a ty ulice byly takový víc indický.
Eliška M. (15 let)

Naše destinace v Indii

Zájezdy do Indie

Fotky z našich cest po Indii

Zůstaňme v kontaktu

Získejte s předstihem informace o slevách a akcích, lístky na festivaly či slevu na trekové zboží!

  • maximálně 4 e-maily ročně
  • e-mail nikomu nepředáme
  • kdykoliv se můžete odhlásit
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů