O nás Reference - řekli o nás Levné letenky Přednášky Pojištění Odkazy Jak se přihlásit Cestovatelská seznamka Všeobecné podmínky Kontakt
goodplaces.cz

Pokud si přejete zasílat informace o novinkách, zájezdech a akcích zanechte nám svůj email


goodplaces.cz
skrýt slideshow

Zajímavá místa v Iránu

mapu Iránu najdete zde.

Damavand

Hora Damāvand (5 610 m.n.m., Persky: دماوند ) je nejvyšší vrchol Íránu a zároveň nejvyšší sopka v Asii, důležité místo Perské mytologie a folkloru. Hora tvoří symbol Íránského odporu proti cizímu vlivu v perské poezii a literatuře. V zoroastrianské mytologii byl tříhlavý drak Aži Dahaka připoután k hoře Damāvand, aby zde zůstal až do konce světa.

Damvand

 

Qom

Qom (Persky: قم) je svaté město šíitů, konzervativní město s největší hustotou ájatolláhů, po Meshhadu druhé nejposvátnější město v Íránu, největší centrum šíitské výuky na světě a jedno z hlavních cílů mnoha poutníků. Odtud se v roce 1979 začala šířit islámská revoluce pod vedením ájatolláha Chomejního. V Qomu můžete navštívit svatyni Hazrat-e Masumeh, hrobku Fatimy, sestry Imama Rezy, která zde zemřela v 9.století, nebo dům, kde bydlel před útěkem do exilu Ájatolláh Chomejní, který však není přístupný veřejnosti.

Kashan

Kashan se nachází v provincii Isfahanu a jeho název má původ v perském slově Kashi (ocas). Kashan je první oázou u silnice z Qomu do Kermanu, která vede po okraji centrálních pouští Íránu. Uchvátí Vás kontrast mezi vyprahlostí pouště a zelení oázy s okouzlujícím městem. V souladu s tradiční perskou architekturou jsou zdi kolem domů vysoké, aby zabránily cizincům v pohledu dovnitř. Některé z tradičních domů s krásnou výzdobou jsou však veřejnosti přístupné (dům bez jediného okna do ulice, rezidence známého umělce...) a jejich návštěva stojí určitě za to.

 

Kashan

 

Shiraz

Shiraz je známé jako město básníků, růží a vína. Můžete zde ochutnat datle, procházet krásnými zahradami s ovocnými stromy nebo navštívit židovské čtvrti. Dnes je Shiraz centrem vzdělanosti a místo poutí k hrobům dvou nejvýznamnějších perských básníků Háfeze a Sa'adího. Centrum města tvoří citadela, která leží uprostřed třídy Karím Chán-e Zand. V Shirazu můžete navštívit také nejkrásnější bazar v Íránu: Bazar-e Vakíl, nebo údajně nejkrásnější zahradu v Íránu- Zahradu zemského ráje, nebo známou Pomerančovou zahradu.

 

Shiraz

 

 

Yazd (persky: یزد)

Blízko Yazdu stojí určitě zato navštívit Věže ticha (Dakhme-ye Zartoshtiyun), na kterých byli tradičním způsobem pohřbíváni vyznavači zoroastriánského náboženství, neboť pohřbení do země či pálení mrtvol bylo nepřípustné. Zoroastriánci uctívají čistotu živlů, takže pohřbíváním neznečišťují zemi ani vzduch. Proto dříve mrtvá těla nechávali oklovat supům ve věžích ticha a zbylé kosti zametli do temné díry uprostřed....

Yazd je architektonicky unikátní místo, známé také pro ruční práce.

 

Yazd

 

Persepolis

(staropersky: 'Parseh', novopersky: تخت جمشید/پارسه, 'Takht-e Jamshid')

Největší a nejrozlehlejší budova v Persepolis byla vstupní hala se 72 sloupy. Persepole byla hlavním obřadním městem Perské říše. Asi 4 km od Persepole si největší vládcové Achajmenovské říše nechali vybudovat své monumentální hrobky. Velké plochy ve skále zde vytvářejí čtyři velmi podobné hrobky. V těchto hrobkách byli pravděpodobně pohřbeni Artaxerxes I., Xerxes, Dáreios I. Veliký a Dáreios II. Ve 2.hrobce je pohřben Dáreios I.

 

Esfahán (Isfahán)

Esfahán je určitě nejkrásnější město v Íránu, které určitě stojí za návštěvu. Místní praví: „Esfahan nesf-e Jahan“ ( „Esfahan je půl světa“). Vzestup města začal již v 16. století za vlády Šáha Abbase I. Za zhlédnutí stojí určitě Imámovo náměstí (velmi působivé místo s velkým tržištěm, květinovými záhony a fontánami, kdysi se zde hrálo i pólo), Imámova mešita (nejkrásnější mešita v Íránu), mešita Sheikh Lotfollah, Palác Ali Qapu či Páteční mešita (s krásnými interiéry).

 

Esfahan
goodplaces.cz

Máte zájem o levné letenky nebo individuální zájezd? Zanechte nám kontakt:goodplaces.cz
Iran Iran Iran Iran Iran Iran Iran Iran