O nás Reference - řekli o nás Levné letenky Přednášky Pojištění Odkazy Jak se přihlásit Cestovatelská seznamka Všeobecné podmínky Kontakt
goodplaces.cz

Pokud si přejete zasílat informace o novinkách, zájezdech a akcích zanechte nám svůj email


goodplaces.cz
skrýt slideshow

Nejnavštěvovanější místa v Gruzii: historické a architektonické památky


Alaverdi
Historický a architektonický komplex nacházející se na břehu řeky Alazani, ukrytý v lesích. Obrovská katedrála byla postavena v jedenáctém století našeho letopočtu a dodnes v ní můžeme vidět fresky znázorňující pozdější období. Úžasný interiér katedrály se pyšní dimenzemi a vertikálními liniemi, které probouzejí pocit nadšení.

Ananurï
Tento architektonický komplex patřil rodu Eristavi z Aragvi, místnímu krutému vládci. Charakteristická památka pozdního středověku zahrnuje pevnost, dva kostely, starou rozhlednu, vězení a městské budovy. Ananuri se nachází na známé gruzijské armádní dálnici a sloužila jako ochrana severních hranic Gruzie. Z pevnosti Ananuri je malebný výhled na nádrž nacházející se pod ní.

Alaverdi + Ananuri

Alaverdi
Ananuri
Ananuri

Bagrati
Chrám Bagrati je jednou z nejdůležitějších památek, které reprezentují ranou gruzijskou architekturu. Byl postaven roku 1 003 králem Bagratem III. v Kutaisi.

Batumi
Přímořské letovisko a důležitý přístav. Jméno města pochází ještě z dob Kolchidy, řecké kolonie, kdy Řekové nazývali toto město Bathus Limen, neboli hluboký přístav. Dodnes je to nejdůležitější přístav Gruzie. Ve městě najdete i značnou tureckou muslimskou komunitu a několik mešit. Jinak je to velice kosmopolitní moderní město se zajímavými typickými uličkami a prostornými náměstími.Batumi

Batumi - Gruzie
Batumi - Gruzie

Bolnisi Sioni
Bolnisi Sioni z pátého století našeho letopočtu je nejvýznamnějším architektonickým dílem v Gruzii. Tato bazilika se třemi chrámovými loděmi uchovává ukázku nejstarších nápisů v gruzijském jazyce.

David Gareja
Tento klášter zahrnuje šestnáct menších komplexů, z nichž nejstarší se nazývá David Lavra a pochází ze šestého století. Ve středověku zde vzkvétala známá výtvarná škola, která ovlivnila vývoj grafiky. Klášter je částečně vytesán do skály a částečně vyzděn z kamene a cihel. Místo je naprosto úžasné, ve stepích v pohraničí s Ázerbajdžánem.

David Gareji

David Gareji
David Gareji

Dmanisi
V roce 2 004 během odkrývání archeologického naleziště zde byla nalezena lidská lebka, která je, jak se posléze ukázalo, nejstarším lidským ostatkem nalezeným na území Evropy. Na základě tohoto nálezu byla posunuta doba prvního osídlení Evropy lidmi na dobu před 1,8 milionu let. Dmanisi je od té doby uznáváno jako kolébka prvních Evropanů.

Gelati
Klášterní komplex Gelati  z jedenáctého století patří mezi nejvýznamnější ukázky gruzijské architektury. Založil ho gruzijský král David Aghmashenebeli (přezdívaný Stavitel). Komplex zahrnoval také akademii Gelati, která byla i za hranicemi Gruzie známá jako centrum vzdělávání. Oltář hlavního chrámu je zdoben nádhernou a unikátní mozaikou.

Gergeti
Kostel Svaté trojice se nachází v regionu Stephantsminda (dříve Kazbegi) na úpatí vrcholu Mkinvartsveri (5 047 m.n.m.). Kostel Svaté trojice Gergeti se ze všech evropských kostelů postavených v horách nachází na nejvýše položeném místě (2 400 m.n.m).
Pevnost Gonio je zajímává svým efektně provedeným zdivem. Zdobí ji osmnáct věží. Nachází se jižně od města Batumi. Při vykopávkách byla objevena archeologická vrstva pocházející ze sedmnáctého století před Kristem. Pohřebiště, která zde byla nalezena, pochází z pátého století našeho letopočtu. Pevnost Gonio je považována za velmi významné muzeum a rezervaci.

Gremi
Architektonický komplex ze šestnáctého až sedmnáctého století nechali postavit král Levan a královna Ketevan na skalnatém kopci. V šestnáctém století bylo Gremi hlavním městem království Kakheti. Jediné, co z původního města dodnes zůstalo zachováno, jsou ruiny trhu, lázní, paláce a orientálního hostince- karavansarai.

Jvari
Jvari je mistrovským dílem raně středověkého období. Nachází se na hoře, která leží naproti prastarému městu Mtskheta. Zde umístil svatý Nino první dřevěný kříž, jehož podstavec  si dodnes můžeme prohlédnout uprostřed kostela.

Jvari

Jvari
Jvari
pohled od Jvari na Mtscheta

Gurjaanis Kvelatsminda
Kostel se nachází v lese, dva kilometry od města Gurjaani. V tomto kostele můžeme vidět unikátní dvojité klenutí. Komplex byl zničen nájezdníky a poté několikrát přestavěn místní šlechtou a gruzijskými králi.

Metekhi
Tento kostel nechal roku 1 209 postavit král Demetri II. na místě, kde se předtím nacházel původní kostel z pátého století našeho letopočtu. Ve dvanáctém století byl do blízkosti kostela přesunut královský palác. Jméno Metekhi znamená "místo blízko kostela". Kostel byl několikrát zničen a znovu opraven. Za socialismu se zde nacházelo nechvalně proslulé vězení Metekhi.

Pevnost Narikala
Pevnost Narikala v Tbilisi byla postavena Araby během čtvrtého století. Většina pevnosti, jak ji můžeme vidět v současnosti, se dochovala z osmého století. Pevnost je strategicky umístěna a proto ji chtěli odjakživa získat jako své sídlo jak místní panovníci, tak nájezdníci z cizích zemí. Věž Shakhtakhti byla vybudována jako observatoř. Archeologický výzkum z roku 1 967 odhalil, že uvnitř komplexu Narikala se nachází kostel z dvanáctého století. Kostel byl roku 1 996 přestavěn. Byl navržen tak, aby ladil se zbytkem pevnosti. Interiér je zdoben freskami, které znázorňují scény z Bible a události z gruzijských dějin.

Nekresi
Z tohoto klášterního komplexu je nádherný výhled na údolí Alazani. Komplex Nekresi se nachází v  oblasti Kakheti. Založil ho svatý Abibo Nekreseli, který patřil mezi třináct syrských otců- skupinu mnichů, kteří do Gruzie přišli během šestého století s cílem posílit křesťanskou víru. První místní křesťanský kostel pocházel už ze čtvrtého století. Je to malá bazilika s fasádou z otevřených oblouků, která sloužila k tomu, aby bylo možné vést bohoslužbu zvenku. Hlavní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází ze šestého až sedmého století.

Nikortsminda
Klenutou katedrálu nechal v letech 1 010- 1 014 postavit král Baghrat III. v kopcovité oblasti Racha. Nikortsminda je zajímavá svou fasádou tesanou do kamene. Každá část znázorňuje božskou podstatu Ježíše Krista. Tato památka je mistrovským dílem své doby.

Shio-Mgvime
Klášterní komplex Shio-Mgvime založil v šestém století svatý Shio (jeden ze třinácti syrských otců). Na základě snu se rozhodl žít v tmavé opuštěné jeskyni v blízkosti kostela, nacházejícího se severozápadně od města Mtskheta. Jeho hrob zde můžeme najít dodnes. V jedenáctém století byla hrobka svatého Shia zastavěna kostelem. Další kostel, věnovaný Panně Marii, nechal postavit král David (Stavitel). Refektář byl postaven ve dvanáctém století.

Shuamta
Slovo Shuamta znamená "místo mezi horami". Komplex Shuamta sestává ze dvou památek- Stará a Nová Shuamta. Stará Shuamta se skládá ze tří kostelů, několika kaplí a pozůstatků lidských obydlí. Je skvělým příkladem gruzijské raně křesťanské architektury. Hlavní kostel je trojlodní bazilika ze šestého století. Nachází se zde také dva kruhové kupolovité kostely ze sedmého století. V jednom z nich můžeme vidět zbytky nástěnných maleb. Místo bylo opuštěno ve čtrnáctém století.

Svetitskhoveli
Svetitskhoveli může být přeloženo jako "životodárný sloup". Tento hlavní kostel města Mtskheta byl postaven v místě, kde bylo pohřbeno roucho Ježíše Krista. V tomto místě pak vyrostl obrovský cedr, bylo uznáno za posvátné a vybráno jako místo pro budoucí kostel.  Větve kouzelného cedru posloužily při stavbě jako pilíře. Současný kostel je jasným příkladem gruzijské renesanční architektury. V jedenáctém století ho postavil architekt Arsukidze na místě, kde stával původní kostel ze čtvrtého století.

Uplistsikhe
Uplistsikhe pocházející ze sedmého století před Kristem je nejstarším historickým a architektonickým komplexem Gruzie. Byl vytesán do skály v blízkosti města Gori. Komplex se skládá z několika kamenných sálů, divadla a pohanských svatyň. Některé části interiéru jsou zdobeny ornamenty.

Ushguli-Svaneti
Toto jedinečné středověké opevnění se nachází 2 200 m.n.m. a je nejvýše položenou trvale obydlenou vesnicí v Evropě. Leží pod horou Chkhara (5 200 m.n.m.), jednou z nejvyšších a nejkrásnějších hor v gruzijské části Kavkazu. Ushguli je komplex rozhleden, obytných domů a jednolodních bazilik s nádhernými nástěnnými malbami. Lidé věří, že pozůstatky pevnosti královny Tamar jsou zároveň místem, kde byla tato proslulá a milovaná královna tajně pohřbena.

Vardzia
Nejrozlehlejší historický a architektonický komplex v Gruzii byl v letech 1 156- 1 204 (během vlády krále George III. a královny Tamar) vytesán do skály. Vardzia je třináctipodlažní jeskynní město, jeho pozůstatky jsou 900 metrů široké a 70 metrů vysoké. Zachovaný kostel svaté Panny Marie zdobí krásné fresky. Jeden ze tří portrétů královny Tamar byl dodnes uchován v perfektním stavu.

Ushguli-Svaneti a Vardzia

Vardzia
Vardzia
Vardzia
Ušguli
goodplaces.cz

Máte zájem o levné letenky nebo individuální zájezd? Zanechte nám kontakt:goodplaces.cz
Gruzie Gruzie Gruzie Gruzie Gruzie Gruzie Gruzie Gruzie Gruzie