O nás Reference - řekli o nás Levné letenky Přednášky Pojištění Odkazy Jak se přihlásit Cestovatelská seznamka Všeobecné podmínky Kontakt
goodplaces.cz

Pokud si přejete zasílat informace o novinkách, zájezdech a akcích zanechte nám svůj email


goodplaces.cz
skrýt slideshow

Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum - Nepál

Zájezd s trekkingem - Nepál

Oblast kolem osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8163m) je rozmanitou směsicí různorodé přírody sahající od svěží džungle až po zasněžené štíty a také unikátních horských etnik žijících v malebných kamenných vesničkách. V porovnání s ostatními nepálskými treky není toto do nedávna zavřené pohraničí u Tibetu zatím zaplavené turisty. Navštívíme také unikátní údolí Tsum, které vede do Tibetu a bylo otevřeno teprve v roce 2010. Poznáme fascinující tibetskou kulturu při návštěvách buddhistických klášterů i při setkávání s bodrými vesničany.  Trek začíná v 700 m.n.m. a postupně stoupá údolím divoké řeky Buri Gandaki přes terasy rýžových políček, prastaré hvozdy rhododendronů a jedlí k základnímu táboru Manaslu. Krajinou dechberoucích výhledů na himalájské velikány vystoupáme až do sedla Larkya La (5130m). Kromě treku poznáme také kulturní skvosty Kathmandú a Bhaktapuru.
Na treku budeme bydlet v chatách (lodges) a je možné jej individuálně zkrátit o návštěvu Tsum Valley, případně Tsum nahradit výstupem na Larkya Peak (6249m) nebo dále pokračovat k Annapurnám.

so 3.11. - ne 25.11.2018 cena: 27.000 FM sleva 25.990,- + letenka cca 16-20 tis. Kč
23 dní

REZERVOVAT

Nejlepší cena ve vesmíru, navíc již zahrnuje nosiče a permity!
Pokud máte obavy z nadmořské výšky, lze jít i varianta s údolí Tsum a od base campu Manaslu se vrátit zpět, viz zde.

Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum

Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum

Plán cesty:

1.-2. den: Přelet z Evropy do Káthmándú, ubytování v hotelu. Možnost dokoupit trekkingové vybavení.

3.den: Prohlídka Káthmándú – hlavní náměstí Durbar s bezpočtem paláců, pagodovitých chrámů, sídlem živé bohyně Kumarí. Vystoupáme na posvátnou chrámovou horu Swayambhunath, obydlenou nezbednými opičáky.

4. den: Přejezd 6 h autobusem do Arughat a dále 2h jeepem do Soti Khola (700m).

5. den: Soti Khola - Machha Khola
První den treku dorazíme do Machha Khola (930m) po cca  6 hodinách chůze. Cesta vede několika vesničkami, lesem a zvolna stoupá podél řeky Budhi Gandaki, kde se můžeme závěrem dne i vykoupat. Noc v chatě.

6. den: Machha Khola - Jagat
Proti proudu řeky až ke Khola Besi, kde se nachází horký pramen "Tatopani". Stezka pokračuje přes lesnatou oblast k Dovan kolem divokých peřejí a jak roste nadmořská výška, scenérie se rapidně mění. 7 hodin chůze, nocleh v Jagat (1410m).

7. den: Jagat - Philim - Lokpa
Cesta vede přes oblast Philim, kde přejdeme přes jeden z nejvyšších zavěšených mostů v Himalájích a dále po hřebeni až do Lokpy (2240m). 5 hodin chůze, noc v Lokpa lodge.

8. den: Lokpa Chumling - Chhokangparo (Horní Tsum)
Odbočíme do údolí Tsum, které je obydlené etnickými Tibeťany a bylo otevřeno pro cizince teprve před pár lety. Dojdeme k Chhokangparu (3010m), cestou jsou krásné výhledy na štíty Ganesh Himal s vrcholy Baudha a Himal Chuli na jihozápadě. Některé domácnosti v této oblasti dosud praktikují mnohomužství.

9. den: Chhokangparo - Nil / Chhule-Mu Gompa
Z Chhokangparu pokračujeme přes Nile a Chulle ke klášteru Mu Gompa (3800m), 6 hodin chůze. Toto je poslední vesnice v horní části Tsum Valley. Cestou navštívíme bohatě zdobený jeskyní chrám Piren Phu  (holubí jeskyně), která  je jednou z nejposvátnějších  jeskyní pro buddhisty, protože zde meditoval Milarepa, slavný tibetský svatý. Krásné výhledy na hory, políčka a usedlosti.

10. den: Výlet k Mu Gompě
Mu Gumba je největší klášter v regionu a nachází se v nejvyšším a nejvzdálenějším bodě údolí Tsum. Dephyudonma Gumba (4060m) Je jeden z nejstarších klášterů v údolí Tsum a nachází se v drsných horách, 2 hodiny chůze od vesnice Chhule a Nilu. Historie tohoto dosud funkčního kláštera je spojena s počátky buddhismu v údolí.

11. den: Mu Gompa-Nil / Chule-Lamagaun
Ženský klášter Rachen Gompa se nachází v údolí Shiar Khola a je největším klášterem pro ženy v údolí Tsum. Sídlí v něm jeptišky ze sekty Ngak-pa, která neumožňuje porážku zvířat. V klášteře je tisíc jílovýh soch Avalokitešvary, božstva soucitu a interiér je bohatě zdobený buddhistickými motivy. Noc v krásné vesničce Lamagaun (3250m).

12. den: Lamagaun-Chumling-Lokpa
Pokračujeme pěšky cca 6hodin do Chumlingu a dále do Lokpy (2240m)..

13. den: Lokpa-Ghap
Napojíme se na Manaslu trek v údolí řeky Budhi Gandaki a kolem vodopádu a přes bambusové háje dojdeme až do vesnice Ghap (2380m) za 6-7 hodin chůze.

14. den: Ghap-Lho
Přes skalní hřebínky, rhododendronové háje a kamennou vesničku Namrung se po nějakých 6 hodinách chůze dostaneme do vsi Lho (3180m), bohatě zdobené buddhistickými čhorteny.

15. den: Lho-Sama Gaun
Projdeme několika vesničkami a vystoupíme na náhorní plošinu Shya a dále na skalnatou morénu a hřeben s výhledem na pastviny a pole v Samagaon. Po cca 5 hodinách dojdeme do Sama Gaun (3360m) pod zalesněnou morénou.

16. den: Den aklimatizace
Během aklimatizace si zajdeme do základního tábora expedic mířících na Manaslu, příp. k jezeru Birendra, jačím pastvinám Punggen Gompa s výhledy na Manaslu nebo můžete jen odpočinkově prozkoumat vesnici.

17. den: Sama Gaun-Samdo
Cestou výhled na Manaslu a jeho základní tábor a dále kolem několika buddhistických runových zdí Mani do Samdo (3780m), kde přespíme v chatě. Cestou je možno si vylézt k malému buddhistickému klášteru ve 4000 m.n.m.

18. den: Samdo - Dharmasala
Stezka vede propastí a vystoupá k jedinému nocležišti pod průsmykem - Dharmasala (4200m), kde přepíme v chatě.

19. den: Dharmasala - Larkya La - Bimtang
Náročný den, kdy vyrazíme velmi brzo a půjdeme 8-9 hodin. Z vrcholu morény vystoupáme do průsmyku Larkya La s 5135 metry, který nás odmění nádhernými výhledy. Trasa pak sestupuje do Bimtang (3700m, "písečné pláně" v tibetštině), obrovského údolí obklopeného horskými velikány.

20. den: Bimtang-Tilje-Dharapani
Sestup krásnými rhododendronovými a borovicovými lesy do údolí, kde se pokocháme výhledem na vrchol Lamjung Peak nad údolím Marsyangdi, než dojdeme do vesnice Dharapani (1860m).

21. den: Dharapani – Besisahar - Káthmándú
Legendární jízda jeepem do Besisaharu mezi rýžovými terasami ve tvaru amfiteátru a podél strmých útesů, svěžími lesy a několika kulturně zajímavými vesnicemi. Odpoledne přejezd do Káthmandú.

22. den: Káthmándú
Dokončení prohlídky Kathmandu - navštívíme kremační místo Pašupatinath, obrovskou stúpu Boudhanath a královské město paláců Bhaktapur.

23. den: přelet do Prahy.

Cena zahrnuje: ubytování v hotelu, na treku v chatách (lodges), dopravu (dodávkami, jeepy, autobusem, rikši, taxi), český průvodce, místní zkušený, anglicky mluvící průvodce, povinní nosiči (3 nosiči na 7 osob, cca 8-10kg na os.), permity pro trekking v NP Manaslu a údolí Tsum, příspěvek na ACAP (projekt ochrany přírody Annapurna) a MCAP (projekt ochrany přírody Manaslu), asistencí nepálské CK, pojištění pro případ úpadku CK Good Places.

Cena nezahrnuje: stravu (cca. 5-15€ na den, v horách celkem drahé), mezinárodní letenky z Evropy (15-21 tis- Kč.), nepálské vízum 40 USD, cestovní pojištění, spropitné.

REZERVOVAT

Pěkné fotky z Tsum Valley např. zde a tady.

Mapa treku u Manaslu zde, odbočka do Tsum je od Chumchet na severovýchod.

Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum - fotky

Kathmandu
Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum
Manaslu trek
Manaslu trek
Manaslu trek
Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum
Trek kolem Manaslu a do údolí Tsum
Manaslu trek
Manaslu trek
goodplaces.cz

Máte zájem o levné letenky nebo individuální zájezd? Zanechte nám kontakt:goodplaces.cz
Mexiko Nepal Nepal Afrika Himachal Himachal Himachal Kashmir Rajastan Rajastan Kyrgyzstán Kyrgyzstán Kyrgyzstán Kyrgyzstán TDZK TDZK Uzbekystán Uzbekystán Uzbekystán Thajsko kerala+karnataka