O nás Reference - řekli o nás Levné letenky Přednášky Pojištění Odkazy Jak se přihlásit Cestovatelská seznamka Všeobecné podmínky Kontakt
goodplaces.cz

Pokud si přejete zasílat informace o novinkách, zájezdech a akcích zanechte nám svůj email


goodplaces.cz
skrýt slideshow

Uzbekistán - informace

Uzbekistán, oficiálně nazývaný Uzbekistánská republika (uzbecky O‘zbekiston Respublikasi) je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou Afghánistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Turkmenistán. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik Sovětského svazu. V roce 1991 získal  nezávislost při jeho rozpadu.

Uzbekistán je  nejlidnatější zemí střední Asie s 27 miliony obyvateli a po Ruské SFSR a Ukrajinské SSR byl třetí nejlidnatější sovětskou republikou. Počet obyvatel rychle stoupá: třetina obyvatel Uzbekistánu je ve věku pod 14 let.
Převážnou část populace  tvoří Uzbekové s 80 %. Dalšími etnickými skupinami jsou Rusové (5,5 %), Tádžikové (5 %), Kazaši (3 %), Karakalpakové (2,5 %), Tataři (1,5 %) a další.
Hlavní město se jmenuje Taškent. Uzbekistán se rozkádá na území 447 400 km². Nejvyšší bod  Beštor se nachází v nadmořské výšce 4 301 m.n.m. Jazyky, kterými zde hovoří, jsou: uzbečtina, ruština, tadžiščtina. Náboženství: jsou zde zejména muslimové 88 % a pravoslavní 9 %.

Historie

Historie Uzbekistánu je spjata s Perskou říší. V 6. století zde vznikl turkinský kaganát a v 8. století sem vpadli Arabové, kteří přinesli islám, země tak byla násilně islamizována. V letech 1219-1220 vpadl do Uzbekistánu Čingischán. Za jeho působení zde bylo vyvražděno mnoho místních obyvatel.  Uzbekistán je odvozen od Chána Oz Bega, vládl zemi v letech 1313-1340. Díky obchodu začala země  ve 14. století vzkvétat. Centrem se stal známý Samarkand. Kočovní Uzbekové začali do země přicházet v 16. století. Vytvořili několik chanátů a začali mezi sebou válčit.

 

Ruská nadvláda

V 60. letech 19. století zaútočilo na chanáty carské Rusko a podmanilo si celou zemi. Uzbekistán se stal součástí bolševického Ruska po první světové válce. V roce 1924 byla vyhlášena Uzbecká sovětská socialistická republika. Žije zde 60 etnických skupin a celé období sovětské nadvlády je spojeno s etnickými konflikty v zemi. SSSR využíval Uzbekistán hlavně jako zdroj bavlny.

 

Nezávislost

V roce 1991 vyhlásil Uzbekistán nezávislost. Hned po vzniku se stal členem Společenství nezávislých států. Islam Karimov stanul do čela republiky. Volby, které ho do křesla vynesly, byly označeny za nedemokratické. Karimov podporoval protiruské nálady v zemi. V zemi vypukly etnické nepokoje a  Uzbekistán opustilo na 2 milióny Rusů.

 

Současnost

Země se postupem času stala útočištěm islámských radikálů. Radikálové se pokusili spáchat atentát na prezidenta Karimova, ale ten atentát přežil. V roce byl Karimov opět zvolen za prezidenta ve volbách, které byly znovu označeny za zfalšované a nedemokratické. Uzbekistán se po 11. září 2001 přidal na stranu spojenců a při vpádu do Talibanem ovládaného Afgánistánu poskytl své území vojsku USA.
V současné době režim stíhá a trestá jakékoliv projevy opozice a snahy o demokratizaci země.

Vzhledem k historii Uzbekistánu a zkušenostem jeho národů je ale demokratický model zatím nepoužitelný a pravděpodobně by vedl k ještě větší destabilizaci celého regionu.

Pro turisty je v Uzbekistánu velmi bezpečno. Podmínkou je samozřejmě mít v pořádku všechny formality a nestrkat nos do politiky.

goodplaces.cz

Máte zájem o levné letenky nebo individuální zájezd? Zanechte nám kontakt:goodplaces.cz
Uzbekystán Uzbekystán Uzbekystán Uzbekystán Uzbekystán