O nás Reference - řekli o nás Levné letenky Přednášky Pojištění Odkazy Jak se přihlásit Cestovatelská seznamka Všeobecné podmínky Kontakt
goodplaces.cz

Pokud si přejete zasílat informace o novinkách, zájezdech a akcích zanechte nám svůj email


goodplaces.cz
skrýt slideshow

Trek do údolí Tsum a to basecampu Manaslu- Nepál

Zájezd s trekkingem - Nepál

Oblast kolem osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8163m) je rozmanitou směsicí různorodé přírody sahající od svěží džungle až po zasněžené štíty a také unikátních horských etnik žijících v malebných kamenných vesničkách. V porovnání s ostatními nepálskými treky není toto do nedávna zavřené pohraničí u Tibetu zatím zaplavené turisty. Navštívíme unikátní údolí Tsum, které vede do Tibetu a bylo otevřeno teprve v roce 2010. Poznáme fascinující tibetskou kulturu při návštěvách buddhistických klášterů i při setkávání s bodrými vesničany.  Trek začíná v 700 m.n.m. a postupně stoupá údolím divoké řeky Buri Gandaki přes terasy rýžových políček, prastaré hvozdy rhododendronů a jedlí k základnímu táboru Manaslu. Kromě treku poznáme také kulturní skvosty Kathmandú a Bhaktapuru.
Na treku budeme bydlet v chatách (lodges) a tato verze je jednodušší verzí treku kolem Manaslu, kdyby někdo měl obavy z přechodu sedla Larkya La ve výšce 5130 m.n.m. Na tomto treku pozvolna dojdeme jen do výšky cca 4000 m.n.m. Po návštěvě základního tábora Manaslu se oddělíte od skupiny pokračující přes sedlo Larkya La a vrátíte se s naším místním, anglicky mluvícím průvodcem stejným údolím.

so 3.11. - ne 25.11.2018 cena: 27.000 FM sleva 25.990,- + letenka cca 16-20 tis. Kč
23 dní

REZERVOVAT

Nejlepší cena ve vesmíru, navíc již zahrnuje nosiče a permity!

Plán cesty:

1.-2. den: Přelet z Evropy do Káthmándú, ubytování v hotelu. Možnost dokoupit trekkingové vybavení.

3.den: Prohlídka Káthmándú – hlavní náměstí Durbar s bezpočtem paláců, pagodovitých chrámů, sídlem živé bohyně Kumarí. Vystoupáme na posvátnou chrámovou horu Swayambhunath, obydlenou nezbednými opičáky.

4. den: Přejezd 6 h autobusem do Arughat a dále 2h jeepem do Soti Khola (700m).

5. den: Soti Khola - Machha Khola
První den treku dorazíme do Machha Khola (930m) po cca  6 hodinách chůze. Cesta vede několika vesničkami, lesem a zvolna stoupá podél řeky Budhi Gandaki, kde se můžeme závěrem dne i vykoupat. Noc v chatě.

6. den: Machha Khola - Jagat
Proti proudu řeky až ke Khola Besi, kde se nachází horký pramen "Tatopani". Stezka pokračuje přes lesnatou oblast k Dovan kolem divokých peřejí a jak roste nadmořská výška, scenérie se rapidně mění. 7 hodin chůze, nocleh v Jagat (1410m).

7. den: Jagat - Philim - Lokpa
Cesta vede přes oblast Philim, kde přejdeme přes jeden z nejvyšších zavěšených mostů v Himalájích a dále po hřebeni až do Lokpy (2240m). 5 hodin chůze, noc v Lokpa lodge.

8. den: Lokpa Chumling - Chhokangparo (Horní Tsum)
Odbočíme do údolí Tsum, které je obydlené etnickými Tibeťany a bylo otevřeno pro cizince teprve před pár lety. Dojdeme k Chhokangparu (3010m), cestou jsou krásné výhledy na štíty Ganesh Himal s vrcholy Baudha a Himal Chuli na jihozápadě. Některé domácnosti v této oblasti dosud praktikují mnohomužství.

9. den: Chhokangparo - Nil / Chhule-Mu Gompa
Z Chhokangparu pokračujeme přes Nile a Chulle ke klášteru Mu Gompa (3800m), 6 hodin chůze. Toto je poslední vesnice v horní části Tsum Valley. Cestou navštívíme bohatě zdobený jeskyní chrám Piren Phu  (holubí jeskyně), která  je jednou z nejposvátnějších  jeskyní pro buddhisty, protože zde meditoval Milarepa, slavný tibetský svatý. Krásné výhledy na hory, políčka a usedlosti.

10. den: Výlet k Mu Gompě
Mu Gumba je největší klášter v regionu a nachází se v nejvyšším a nejvzdálenějším bodě údolí Tsum. Dephyudonma Gumba (4060m) Je jeden z nejstarších klášterů v údolí Tsum a nachází se v drsných horách, 2 hodiny chůze od vesnice Chhule a Nilu. Historie tohoto dosud funkčního kláštera je spojena s počátky buddhismu v údolí.

11. den: Mu Gompa-Nil / Chule-Lamagaun
Ženský klášter Rachen Gompa se nachází v údolí Shiar Khola a je největším klášterem pro ženy v údolí Tsum. Sídlí v něm jeptišky ze sekty Ngak-pa, která neumožňuje porážku zvířat. V klášteře je tisíc jílovýh soch Avalokitešvary, božstva soucitu a interiér je bohatě zdobený buddhistickými motivy. Noc v krásné vesničce Lamagaun (3250m).

12. den: Lamagaun-Chumling-Lokpa
Pokračujeme pěšky cca 6hodin do Chumlingu a dále do Lokpy (2240m)..

13. den: Lokpa-Ghap
Napojíme se na Manaslu trek v údolí řeky Budhi Gandaki a kolem vodopádu a přes bambusové háje dojdeme až do vesnice Ghap (2380m) za 6-7 hodin chůze.

14. den: Ghap-Lho
Přes skalní hřebínky, rhododendronové háje a kamennou vesničku Namrung se po nějakých 6 hodinách chůze dostaneme do vsi Lho (3180m), bohatě zdobené buddhistickými čhorteny.

15. den: Lho-Sama Gaun
Projdeme několika vesničkami a vystoupíme na náhorní plošinu Shya a dále na skalnatou morénu a hřeben s výhledem na pastviny a pole v Samagaon. Po cca 5 hodinách dojdeme do Sama Gaun (3360m) pod zalesněnou morénou.

16. den: Manaslu B.C.
Během aklimatizace se skupinou si můžeme zajít do základního tábora expedic mířících na Manaslu, příp. k jezeru Birendra, jačím pastvinám Punggen Gompa s výhledy na Manaslu nebo můžete jen odpočinkově prozkoumat vesnici.

17.-20. den: Sama Gaun - Soti Khola
Sestup údolím řeky Budhi Kandhaki do Soti Khola v doprovodu našeho místního, anglicky mluvícího průvodce.

21. den: Soti Khola - Káthmándú
Přejezd do Káthmandú s průvodcem, setkání se zbytkem skupiny s českým průvodcem.

22. den: Káthmándú
Dokončení prohlídky Kathmandu - navštívíme kremační místo Pašupatinath, obrovskou stúpu Boudhanath a královské město paláců Bhaktapur.

23. den: přelet do Prahy.

Cena zahrnuje: ubytování v hotelu, na treku v chatách (lodges), dopravu (dodávkami, jeepy, autobusem, rikši, taxi), český průvodce (mimo 17. až 21. dne), místní zkušený, anglicky mluvící průvodce, povinní nosiči (3 nosiči na 7 osob, cca 8-10kg na os.), permity pro trekking v NP Manaslu a údolí Tsum, příspěvek na ACAP (projekt ochrany přírody Annapurna) a MCAP (projekt ochrany přírody Manaslu), asistencí nepálské CK, pojištění pro případ úpadku CK Good Places.

Cena nezahrnuje: stravu (cca. 5-15€ na den, v horách celkem drahé), mezinárodní letenky z Evropy (15-21 tis- Kč.), nepálské vízum 40 USD, cestovní pojištění, spropitné.

REZERVOVAT

Pěkné fotky z Tsum Valley např. zde a tady.

Mapa treku do Tsum je od Chumchet na severovýchod.

Trek do údolí Tsum

goodplaces.cz

Máte zájem o levné letenky nebo individuální zájezd? Zanechte nám kontakt:goodplaces.cz
Mexiko Nepal Nepal Afrika Himachal Himachal Himachal Kashmir Rajastan Rajastan Kyrgyzstán Kyrgyzstán Kyrgyzstán Kyrgyzstán TDZK TDZK Uzbekystán Uzbekystán Uzbekystán Thajsko kerala+karnataka