O nás Reference - řekli o nás Levné letenky Přednášky Pojištění Odkazy Jak se přihlásit Cestovatelská seznamka Všeobecné podmínky Kontakt
goodplaces.cz

Pokud si přejete zasílat informace o novinkách, zájezdech a akcích zanechte nám svůj email


goodplaces.cz
skrýt slideshow

KLÁŠTĚRY - LADAKH

Navštivte galerii pro více obrázků ladackých klášterů.

K návštěvě zve bezpočet starobylých buddhistických klášterů, které skrývají prastaré malby a náboženské artefakty. Můžete se dát do řeči s přátelskými mnichy a trochu tak poznat jejich styl života a pohled na svět. Zajistíme poznávací okruh s vysvětlením základů buddhistické vzdělanosti.

Kláštery Ladakhu

Kláštery jsou vlastně žijícími muzei kultury tibetských buddhistů a atrakcí Ladakhu. Zpravidla jsou postaveny na vrcholcích nízkých hor. Každý z těchto klášterů má jinou filosofii a praktikuje jiné rituály, neboť náleží k rozdílným druhům tibetského buddhismu. Společná ranní modlitba spojená s rituálním zpěvem přináší každému klid a mír do duše. V klášterech se konají slavnosti a ojedinělé posvátné dny, které jsou velmi oblíbené mezi turisty a každoročně jich z různých částí světa nespočet cestuje, aby obdrželi požehnání. Během těchto slavností mniši předvádí tanec v maskách za doprovodu bubnů, zvonů, cimbálů a píšťal.

Pro mnichy a novice je klášterní život celoživotním studiem Buddhovy filosofie, debatováním, rituálními cvičeními. Místní lidé navštěvují kláštery během posvátných dnů jako je například 8., 15., 28. a 30. den tibetského lunárního kalendáře, modlí se a zapalují máslové lampy, což je v této oblasti dědičný zvyk. Někdy se i věští.

Hemis

Klášter Hemis leží 45 km jižně od Lehu. Je to nejstarší klášter Ladakhu, byl založen v roce 1630 mužem jménem Lama Taktsang. Žije v něm téměř dvě stě mnichů z různých částí Ladakhu. Slavnosti v Hemis jsou největším a nejdůležitějším festivalem Ladakhu.

Alchi

Choskor Gompa se nalézá asi 70 km západně od Lehu. Sochařské a malířské umění Gompy pochází nejspíše z Kašmíru a je velice cenné. Klášter a okolní enkláva byl založen v 11.století. Z hole zakladate Lotsava Ringshen Sangpo vyrostl strom který můžete vidět u kláštera a lidé mu přináší oběti.

 

Thiksey Gompa

Thiksey se nachází asi 17 km jihovýchodně od Lehu. U chrámu, postaveném dle zvyku na hoře, najdete i kaple a domy mnichů. Zdejší festival se koná v říjnu. 

 

Shey Palace

Přímo nad palácem vedle jezera můžeme ještě dnes spatřit ruiny pevnosti postavené za vlády prvního krále Ladakhu. Toto místo je od Lehu vzdáleno 15 km. Palác byl vystaven v 17. století a je známý díky třípatrové soše Buddhy.

Matho Gompa

Tento klášter najdete 26 km jihovýchodně od Lehu. Byl založen v 16. století a každoročně se zde 14. a 15. den lunárního tibetského kalendáře konají velké slavnosti.

Pethub Gompa (Spituk)

Jeho základy sahají až do 11. století, kdy dostal jméno Pethub, což znamená „příkladný“. Zdejší festival se obvykle odehrává během 18. a 19. dne 11. měsíce tibetského lunárního kalendáře.

Phyang Gompa

Jeho umístění je 17 km západně od Lehu, kde se tyčí na vrcholku hory. Byl založen v 16. století a dodnes v něm žije asi 50 mnichů, kteří za dny zdejších slavností zvolili 2. a 3. den 6. měsíce tibetského lunárního kalendáře.

Stok Palace

Tento palác byl postaven jedním z ladakhských králů v roce 1825 14 km na jihovýchod od Lehu. V současné době je královský palác otevřen turistům jako muzeum a nachází se v něm expozice královských šatů, královské koruny, šperků a zbraní. I zde se každoročně koná slavnost, a to 9. a 10. dne 1. měsíce tibetského lunárního kalendáře.

Basgo Gompa

Nachází se zde historicky 75. socha Buddhy, která je zařazena na seznamu ohrožených památek UNESCO, a měří přes 30 stop. Kvůli své nevýhodné poloze byl tento klášter několikrát zničen a opětovně postaven, dnes z něj zůstalo jen pár zdí a zmíněná socha.

Likir Gompa

Ve vesnici Likir, kde se nachází i stejnojmenný klášter se vypráví mýty o jeho založení. Likir je od Lehu vzdálen 53 km na západ a zdejší oslavy se konají 28. a 29. den 12. měsíce tibetského lunárního kalendáře.

Lamayuru Gompa

Lamayuru Pompa je postaven na přírodních útvarech z pískovce zhruba 125 km západně od Lehu. Toto místo navštívil velký Naropa a meditoval zde. Pokud byste chtěli vidět místní festival, přijeďte 17. a 18. den 5. měsíce tibetského lunárního kalendáře.

 

Navštivte galerii pro více obrázků ladackých klášterů.

ThakThok 

 

Stakna

Rangdum

 

Phuktal

 

 

Phyang

Chemray

goodplaces.cz

Máte zájem o levné letenky nebo individuální zájezd? Zanechte nám kontakt:goodplaces.cz
Ladakh Ladakh Ladakh Ladakh Rajastan Rajastan Rajastan Ladakh Kashmir Himachal Himachal Himachal Goa Goa